REKLAMA
WEBINAR

Kurs euro blisko lokalnego dna. Rynek walczy o złamanie 4,50 zł

Krzysztof Kolany2023-05-16 09:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-16 09:25

Wtorkowy poranek przyniósł drugą próbę przełamania linii 4,50 zł przez kurs euro. Polska waluta jest więc notowana blisko najmocniejszych poziomów od lutego ubiegłego roku.

Kurs euro blisko lokalnego dna. Rynek walczy o złamanie 4,50 zł
Kurs euro blisko lokalnego dna. Rynek walczy o złamanie 4,50 zł
fot. Angel L / / Shutterstock

We wtorek 9:25 kurs euro wynosił 4,4943 zł i był o pół grosza niższy niż pod koniec poniedziałkowego handlu. Również dzień wcześniej kurs EUR/PLN usiłował zejść poniżej 4,50 zł, ale próba ta zakończyła się fiaskiem i chwilowym osłabieniem złotego.

Od Wielkanocy kurs euro zaliczył spadek z blisko 4,70 zł do niespełna 4,50 zł, w zaledwie 5 tygodni obniżając się o prawie 20 groszy. Tak dynamiczne umocnienie złotego zaskoczyło niemal wszystkich analityków. Jeszcze pod koniec kwietnia rynkowy konsensus zakładał, że kurs EUR/PLN do końca roku nie zejdzie poniżej 4,70 zł. Tylko najwięksi optymiści liczyli na euro po 4,50 zł lub mniej.

Reklama

Większego wpływu na notowania pary euro-złoty nie miały ostatnie dane z polskiej gospodarki. GUS potwierdził, że w kwietniu inflacja CPI co prawda obniżyła się do najniższego poziomu od roku, ale presja inflacyjna widoczna w miesięcznych zmianach cen pozostaje bardzo silna. Złoty nie zareagował także na wyraźnie niższą od oczekiwań nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. A we wtorek rano poznamy szybki szacunek PKB za I kwartał.

Bez większych zmian pozostaje sytuacja na najważniejszej parze walutowej świata. Kurs EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,09 dolar za euro, odbijając się od miesięcznego minimum. Jednak póki co zadyszka na eurodolarze nie zaszkodziła złotemu. Jedynym widocznym z Polski skutkiem umocnienia dolara jest to, że kurs USD/PLN już nie pogłębia wielomiesięcznych minimów. We wtorek rano amerykańska waluta była wyceniana na 4,1321 zł.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,6211 zł, a więc podobnie jak dzień wcześniej. Funt brytyjski kosztował 5,1611 zł i był o blisko dwa grosze niższy niż dzień wcześniej. Pod koniec kwietnia kurs GBP/PLN osiągnął wielomiesięczne minimum na wysokości 5,1437 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
piotr76
Pamiętam jak kilkanaście lat temu spekuła ściągnęła kurs w okolice 3,20PLN/EUR. Wtedy w tle były akcja z opcjami walutowymi, ciekawe pod co grają tym razem.
bangladesznadwisla
4.5 to dalej za dużo
stain
Oczywiście nie dla miusujących takie opinie mieszkańców Miasteczka Wilanów, którzy zrobili już interes życia kupując euro po 4,80. No bo przecież wiedzieli, ze złoty to śmieć i trzeba iść w walutę która za chwilę będzie kosztować 6 albo 7 zł
simonsoft8
NBP wali z czuba, sensing never ..
gronostaj
Lokalne dno? Przed covidem było 4,20zł.
stain
Lokalne znaczy krótkookresowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki