REKLAMA

Kupujemy nowe skody i używane volkswageny

2016-07-19 05:34
publikacja
2016-07-19 05:34

Prawie 450 tys. używanych samochodów sprowadzono do Polski w I półroczu 2016 r. W tym samym czasie w krajowych fabrykach wyprodukowano 368 tys. aut, o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 95 proc. z nich trafiło na eksport.

/ YAY Foto

Z danych portalu Samar.pl, na który powołuje się "Gazeta Polska Codziennie", wynika, że w czerwcu nowych samochodów osobowych kupiono ponad 44 tys. sztuk, o 28 proc. więcej niż przed rokiem. Łącznie w tym roku nowych aut w krajowych salonach kupiono ponad 240 tys., co oznacza - wzrost o 19 proc. wobec I półrocza 2015 roku. Wzrost to zasługa głównie klientów instytucjonalnych.

Do najczęściej kupowanych należały skody i toyoty.

Stale rośnie liczba używanych samochodów osobowych sprowadzonych do Polski. W czerwcu przybyło ich prawie 80 tys., czyli o ponad 18 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Sprowadzamy coraz starsze pojazdy. Średni wiek używanego auta w tym roku wynosi 11 lat i 7 miesięcy.

Po analizie danych - pisze "Rzeczpospolita" - wyraźnie widać, że zwiększa się w imporcie udział aut najstarszych, liczących ponad dziesięć lat. Największym powodzeniem cieszą się volkswageny, fordy, renaulty i ople.

Zdaniem ekspertów widać na rynku przyspieszenie w imporcie używanych aut od czasu, kiedy stało się pewne, że w życie wejdzie program 500+. Auta zaczęli kupować nowi klienci, których wcześniej nie było na nie stać. Potwierdzają to autokomisy.

W ramach programu 500+ wypłacono dotychczas ponad 4,1 mld zł.

Liczba rejestracji samochodów osobowych wzrosła w relacji miesiąc do miesiąca o 17 proc.

W czerwcu na polskie drogi wjechało o ponad 5000 więcej nowych samochodów niż w maju. W sumie, pierwsze półrocze 2016 roku było pod względem sprzedaży nowych samochodów lepsze o 32 596 sztuk od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Klienci indywidualni nadal kupowali najczęściej opla astrę, a firmy skodę octavię.

Czołówka najczęściej rejestrowanych marek nadal pozostaje taka sama. Łącznie w czerwcu zarejestrowano 4968 aut Skody, co uplasowało je na pierwszym miejscu. Na drugim utrzymała się Toyota (3618 sztuk), a podium zamknął Volkswagen (3720 sztuk) – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego sporządzonego na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czytaj więcej: "Najczęściej rejestrowane nowe samochody w Polsce - czerwiec 2016".

(PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~miro
"mażenie" nowobogackiego to wieśwagen w "dislu"
~Dżejms
Wieśwagenowi miliardy kary i budować swoją fabrykę.
~Złomowisko
Efekt programu 500+. Jest kasa na samochód i znów ściągamy złomy z zagranicy.
~gds
złomy to są w Polsce naprawiane u Mietka
~Passenger
Marzy mi się, żeby za 10 lat ten tytuł brzmiał: "Kupujemy nowe Syreny i używane Warszawy"....
~Majki
Pięknie brzmi, jeszcze Beskid, Polonez, etc.

Jak to brzmi: czym jeździsz? Beskidem, Polonezem, Syreną. Bajka.
A rzeczywistość brzmi smutno: czym jeździsz? Folswagen, skóda, hiundaj...ble, zero świeżości nazwy.

~olo
Kto kupuje to kupuje bo ja nie. Niech każdy mówi za siebie.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki