REKLAMA

Jakie zadania czekają na szefa KNF

2006-10-02 09:20
publikacja
2006-10-02 09:20
Stanisław Kluza został powołany przez premiera na szefa Komisji Nadzoru Finansowego, która ma za zadanie sprawować nadzór nad rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i funduszami emerytalnymi. Ustawa stanowi, iż dopiero z rokiem 2008 banki zaczną podlegać skonsolidowanemu nadzorowi, jednak już teraz przewodniczący KNB ma stanąć na czele Komisji Nadzoru Bankowego. Do tej pory funkcję tą sprawował szef NBP. Już teraz wiadomo, że przez najbliższe miesiące będzie miał on sporo pracy.

Po pierwsze przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego będzie musiał rozstrzygnąć czy Jaromir Netzel może być prezesem PZU. Są poważne wątpliwości czy jako adwokat Netzel ma wystarczające przygotowanie do zarządzania taką spółką. Decyzja nie zapadła w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy, ponieważ przestała ona istnieć po powstaniu KNF.

Po drugie nowy przewodniczący będzie musiał uporać się ze sprawami, którymi zajmuje się obecnie Sąd Administracyjny. Zaskarżona została decyzja Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, która zamiast na regularnym posiedzeniu, nie pozwoliła na przekroczenie przez Eureko progu 33 procent akcji PZU w trybie obiegowym. Kolejną skargę do sądu wniesiono na decyzję, dotyczącą zakazu przejęcia OFE DOM przez Winterthur. W razie zaistnienia jakiś nieprawidłowości, decyzje zostaną cofnięte do ponownego rozpatrzenia już przez KNF.

Po trzecie jeszcze w tym roku Unicredit ma złożyć wniosek o zgodę na fuzję Pekao i Banku BPH. Na razie jednak brakuje rozwiązań prawnych, od których będzie zależeć sposób połączenia banków.

Po czwarte Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w sierpniu wykluczyła z obrotu akcje Optimusa. Spółka ukrywała informacje dotyczące szczegółów emisji nowych akcji dla wybranego inwestora. Po zawieszeniu notowań papierów, Optimus zgłosił się do nadzoru o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Na szczęście dla czekających w kolejce spraw, Stanisław Kluza sprawia on wrażenie osoby otwartej na dyskusję, łączącą wiedzę teoretyczną z praktyką w biznesie (był m.in. głównym ekonomistą i doradcą prezesa BGŻ). Istnieje także szansa, że będzie się skutecznie bronił przed wszelkimi naciskami politycznymi.

Nieoficjalnie jako jednego z kandydatów na stanowisko szefa KNF wymieniano Cezarego Mecha, który jest autorem pomysłu połączenia nadzorów. Przedstawiciele funduszy emerytalnych i towarzystw ubezpieczeniowych odetchnęli z ulgą, iż to on nie został desygnowany. Podobno dał poznać swoją twardą rękę przy nadzorze, jaki sprawował nad funduszami emerytalnymi. Jednak radość z nominacji Kluzy może być zbyt wczesna, ponieważ szef KNF będzie musiał wskazać swoich dwóch zastępców. Jako jeden z potencjalnych pretendentów do tego stanowiska wskazywany jest długoletni współpracownik Mecha – Paweł Pelc.

A.W.
Na podstawie: „Gazeta prawna”, M. Jaworski, „Zadania dla przewodniczącego Kluzy”
Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki