REKLAMA

Jak zarobić na akcjach pracowniczych?

Jarosław Ryba2013-01-11 07:00
publikacja
2013-01-11 07:00

Akcje pracownicze to forma gratyfikacji dla długoletnich pracowników. Szczególnie popularne są w firmach o państwowym rodowodzie. Takie akcje przydzielały m.in. PKP, Energa, Enea, JSW czy PZU. Ale zdarzają się również w prywatnych przedsiębiorstwach, czego przykładem jest niedawny giełdowy debiutant Alior Bank.

Idea akcji pracowniczych wywodzi się z założenia, że na sukces prosperującej firmy poza właścicielami i zarządzającymi znaczący wpływ ma również załoga.

Którzy pracownicy mogą otrzymać akcje

Władze niektórych spółek dobrowolnie tworzą programy akcji pracowniczych. W ramach programu załoga dostaje możliwość zakupu akcji firmy, z reguły po bardzo preferencyjnych cenach.

Czasami jednak realizuje się mniej idealistyczny scenariusz, polegający na tym, że pracownicy sami wywalczają akcje dla siebie. Gdy w firmie działają silne związki zawodowe, mogą one blokować kluczowe decyzje dotyczące zakładu i wymagać na kierownictwie ustępstwa, a emisja akcji pracowniczych jest tutaj jedną z kart przetargowych.

Jak zarobić na akcjach pracowniczych

4 niezbite argumenty za kupnem akcji»4 niezbite argumenty za kupnem akcji
Objęcie akcji to dla pracowników z reguły czysty zysk. Po pierwsze, pracownicy kupują akcje po preferencyjnych cenach, więc zarabiają już na starcie. Po drugie, trzymając akcje przez lata, mogą zarobić więcej - co jest szczególnie częste w przypadku firm nienotowanych na giełdzie. Z czasem takie akcje mogą okazać się nadspodziewanie dużo warte, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które dobrze sobie radzą na rynku.

Pracownik posiadający akcje nabywa też prawa do udziału w zysku - dywidendy. Oczywiście nie każda firma regularnie wypłaca dywidendę, ale jeżeli jest to rozwinięte przedsiębiorstwo, które nie musi inwestować w modernizację i przynosi regularne zyski, szanse na dodatkowe pieniądze są spore.

Co zyskuje firma na akcjach pracowniczych

Z punktu widzenia firmy przydział akcji załodze powinien mieć pozytywny wpływ na pracowników. W teorii będą oni chcieli związać swój sukces z sukcesem przedsiębiorstwa, którego stali się współwłaścicielami, a dzięki temu pracować wydajniej. W praktyce świadomość załogi rzadko jest tak wysoka i kilka przydzielonych akcji pracowniczych traktowane jest bardziej jako niespodziewany bonus niż jako papiery wartościowe motywujące do wydajniejszej pracy.

Kto zyska, a kto straci na uwolnieniu maklerów i doradców»Kto zyska, a kto straci na uwolnieniu maklerów i doradców
Dużo lepiej funkcjonuje to w przypadku emisji managerskich. Gdy kadra kierownicza otrzyma akcje, lepiej identyfikuje się z celami firmy i chętniej wiążę z nią karierę (szczególnie wtedy, gdy papiery są objęte lock-upem, czyli zakazem sprzedaży przez pewien czas). Różnica polega na tym, że manager - w odróżnieniu od szeregowego pracownika - otrzymuje emisje wielokrotnie większe, liczone czasami w milionach złotych, co jest elementem składowym wynagrodzenia szefa. W przypadku akcji pracowniczych nie można liczyć na tak hojne gratyfikacje.

Sprzedać, trzymać czy oddać za półdarmo

Problemem jest realna wycena akcji pracowniczych. Dopóki akcje nie są notowane na giełdzie, trudno określić, ile są warte. Mimo to można je sprzedać i kupić w transakcjach poza rynkiem regulowanym. Często spotyka się ogłoszenia o skupie akcji spółek, które nie są notowane na giełdzie. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ nierzadko ceny proponowane przez osoby organizujące skup znacznie odbiegają od godziwej wartości takich akcji.

Dobrym pomysłem jest wstrzymanie się ze sprzedażą do czasu ewentualnego debiutu spółki na giełdzie lub zasięgnięcie opinii bezstronnego eksperta na temat realnej wartości posiadanych akcji. W przeciwnym razie, odpowiadając na ogłoszenie ze słupa i kusząc się na kilkaset złotych dzisiaj, można się pozbawić szansy na kilkanaście tysięcy złotych za kilka lat.

Jarosław Ryba, Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

Zrzutekranu20130125o11.00.11pngZrzutekranu20130125o11.00.11pngZrzutekranu20130125o11.00.11png
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~klient
Od jakiegoś czasu w sprawie sprzedaży praw akcji pracowniczych KHW, kontaktuje się ze mną firma PW Capitals. Wszystko potwierdzone notarialne, dokumenty są przesłane do wglądu, więc można je skonsultować z prawnikami. Czy ktoś skupił już takie prawa do akcji od tej firmy?? Proszę o opinie.
unicaptonaciagacze
Tak, ktoś kupił ale nikt na tym nie zarobił oprócz tych cwaniaków z PW i UNICAP
klark
poczytajcie sobie najpierw o tym jak rozliczyć podatek od akcji (http://www.phisa.pl/phisa.pl/PL-H53/podatek-od-sprzedzy-akcji-pracowniczych.html) bo się okaże, że fajny prezent poniesie ze sobą poważne konsekwencje jak się nie dopilnuje obowiązków wobec fiskusa...
~ŁorenBufet
Faktycznie te mośki z Unic** coś krecą, u mnie w berkszajr hatałej są nie do pomyślenia takie wątpliwe transakcje. My inwestujemy tylko w pewne, solidne firmy. Żadnych akcji pracowniczych...
~Chłop_Z_Mazur
Jest taka firma, która sprzedaje akcje pracownicze. Jest to Unicap. Jednak najpierw proponuję przejrzeć komentarze nt tej firmy, Może ktoś założył jakiegoś BLOGA... warto sprawdzić:-)

Czy bankier usunie ten komentarz?
~DarekZPolski
UNICAP - Udaje Nam się Inwestycja Czasami w Akcje Pracownicze!!!!

To dobre, udało mi się:) Mośki z bankiera, tego nie kasujcie bo i tak będzie na blogu!!
~oszukany
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~TomekzPoznania
Ja na początku sceptycznie podchodziłem do tej inwestycji ale w końcu zainwestowałem mimo niepewności w KHW. Niestety z przyczyn losowych musiałem zrezygnować po pół roku. Byłem przekonany, że strace na tym wycofując się wcześniej a zarobiłem po tym okresie 2 tys
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~pawel
teraz chyba Adrian Kowalczyk. Wlasnie dostalem maila o super inwestycji, 400% zysku, w KHW.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki