REKLAMA
PIT 2023

4 niezbite argumenty za kupnem akcji

Jarosław Ryba2012-12-19 06:00
publikacja
2012-12-19 06:00

To świetny czas na zakup akcji – uważają analitycy Domu Maklerskiego EFIX. Zdaniem poznańskich maklerów wiele czynników wskazuje na to, że polska giełda w przyszłym roku pozytywnie zaskoczy.Po pierwsze: produkcja przemysłowa


Obecnie znajdujemy się prawdopodobnie w dołku produkcji przemysłowej. Ponieważ gospodarka rozwija się w cyklach, obserwowanie tego wskaźnika nałożonego na indeks giełdowy prowadzi do obserwacji pewnych prawidłowości. Na przykład takiej, że przed osiągnięciem dna giełda zaczyna zwyżkować, wyczuwając nadchodzącą zmianę koniunktury.

Obecny okres spowolnienia w przemyśle jest najdłuższy po kryzysie 2007-2009 r. Spadek w przemyśle trwa już 20 miesięcy, co skłania analityków do wypatrywania odbicia. Taką jaskółką lepszej koniunktury są obserwowane od kilku miesięcy wzrosty na giełdzie. Jeżeli pójdzie za nimi pozytywny impuls z przemysłu, będzie to potwierdzenie, że ceny akcji powinny nadal rosnąć.

 W co warto teraz zainwestować? »W co warto teraz zainwestować?

Po drugie: niski współczynnik C/Wk


Cena do wartości księgowej akcji to wskaźnik mówiący o tym, ile złotych trzeba zapłacić za każdą złotówkę aktywów netto firmy. Im jest on niższy, tym atrakcyjniejsza wycena. Oczywiście pod warunkiem, że spółka nie jest deficytowa lub nie posiada aktywów o wątpliwej lub szybko spadającej wartości.

Jednak uśredniony dla całej giełdy C/Wk z reguły nie okłamuje inwestorów, a cierpliwym pozwala zarobić. Kto kupuje, gdy wskaźnik jest nisko i sprzedaje, gdy urośnie, ten zarabia. Na koniec listopada rynkowy C/Wk wynosił 1,22. Z danych podawanych przez analityków EFIX wynika, że kupując akcje w okresach, gdy cena do wartości księgowej nie przekraczała 1,5, można było zarobić średnio 26 proc. w rok, 52 proc. w dwa lata i aż 89 proc. po trzech latach.

Po trzecie: alternatywa dla obligacji


Obligacje w ostatnich miesiącach są hitem inwestycyjnym. Bezpośrednio lub przez fundusze inwestycyjne kupują je Polacy, a na aukcjach Skarbu Państwa masowo inwestorzy zagraniczni. W rezultacie ceny polskich obligacji skarbowych są rekordowo wysokie. Nie inaczej jest z długiem samorządów i korporacyjnym. Mówi się, że na tym rynku jest już bańka spekulacyjna, czyli że ceny są oderwane od fundamentów i rosną tylko dlatego, że sprzyja im silny trend.

Ranking rekomendacji giełdowych »Ranking rekomendacji giełdowych – listopad 2012
Wyższe ceny istniejących obligacji sprawiają, że rentowności nowo emitowanych mogą być niższe. Jest to naturalna zachęta dla bardziej agresywnego kapitału do szukania zyskowniejszej alternatywy i tutaj okazje pojawiają się na rynku akcji. Giełda od zawsze jest alternatywą dla obligacji, a w obecnym układzie opcja zakupu akcji robi się coraz bardziej kusząca. Dlatego eksperci EFIX Domu Maklerskiego na podstawie analizy wskaźnika relatywnej rentowności uważają, że w najbliższym czasie kapitał z papierów dłużnych będzie stopniowo przesuwał się w inne klasy aktywów, w tym na giełdę papierów wartościowych.


Po czwarte: RPP wspiera hossę


Stopy procentowe mają ogromny wpływ na giełdową koniunkturę. Zasada jest w zasadzie prosta: im niższe stopy, tym większe wsparcie dla wzrostu cen akcji. Rosnące stopy oznaczają trudniej dostępny kredyt i lepsze alternatywy lokowania pieniędzy na depozytach, a więc mniejszy popyt na akcje. W praktyce na giełdę ostatnio powróciły wzrosty – tuż po tym, gdy zmiękło jastrzębie nastawienie RPP.

Nie ma wątpliwości co do tego, że w 2013 r. stopy procentowe w Polsce będą nadal obniżane. Analiza trzech poprzednich cykli pokazuje, że kupując akcje po pierwszej obniżce stóp i sprzedając po pierwszej podwyżce, w ostatnich latach można było zarobić rocznie 15 proc. (2001-2004 r.), 46 proc. (2005-2007 r.) i 30 proc. (2008-2011 r.). Średnioroczny zysk z akcji niezależnie od fazy cyklu to 9,4 proc. rocznie, a więc mniej niż mogą zyskać inwestorzy grający w jednej drużynie z RPP.

„Czas na akcje“


Analitycy EFIX w swoim raporcie zachęcają do inwestowania w akcje. Jako szczególnie perspektywiczne podają małe i średnie spółki, które ich zdaniem dają zarobić średnio 2,4 proc. rocznie więcej niż blue chipy – wynika z analizy rynku amerykańskiego od 1990 r. Więcej w pełnej wersji raportu do pobrania ze strony Bankier.pl.

Jarosław Ryba, Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

qaapngqaapngqaapng
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Emeryt 68
Jestem inwestorem 19 lat.
I prawie jestem pewien, że dzisiaj mamy systuację, gdy wszyscy a szczególnie nieprzychylna opozycja TRĄBI o kryzysie, krytykuje Premera Tuska i rząd a akcje "powoli, jak żółw ociężale "rosną, ich ceny idą w górę. Przypominacie sobie czas, kiedy wzrost gospodarczy był ponad 4% a ceny akcji
Jestem inwestorem 19 lat.
I prawie jestem pewien, że dzisiaj mamy systuację, gdy wszyscy a szczególnie nieprzychylna opozycja TRĄBI o kryzysie, krytykuje Premera Tuska i rząd a akcje "powoli, jak żółw ociężale "rosną, ich ceny idą w górę. Przypominacie sobie czas, kiedy wzrost gospodarczy był ponad 4% a ceny akcji z dnia na dzień spadły o prawie 1/3.
Moim zdaniem gospodarka nasza szoruje dno. A giełda to zdyskontowała już kilka miesiecy temu. A teraz będzie juz tylko lepiej.
I nie pomogą tu żadne zaklęcia wrogo nastawionych do wszystkiego polityków opozycji.
~Do bankiera.pl
Ludzie kiedy zaktualizujecie wyceny jednostek funduszy inwest.???????? Zapadliście w poświąteczny letarg czy posylwestrowy kac was męczy?!!!!!! Macie już 6 dni w plecy!!!
~Adam222
Najwyższy czas przestać kłamać. Współczynnik C/WK napompowanych spółek z WIG20 jest znacznie wyższy. KGHM - 1,8, PZU - 2,2, PKObp - 1,8, Pekao - 1,8. Te spółki to napompowane balony. Trzeba je sprzedawać a nie kupować.

Kryzys się pogłębia i nie widać jego końca, ponieważ nie usuwa się przyczyny kryzysu. A sam nie zniknie.

Obligacje
Najwyższy czas przestać kłamać. Współczynnik C/WK napompowanych spółek z WIG20 jest znacznie wyższy. KGHM - 1,8, PZU - 2,2, PKObp - 1,8, Pekao - 1,8. Te spółki to napompowane balony. Trzeba je sprzedawać a nie kupować.

Kryzys się pogłębia i nie widać jego końca, ponieważ nie usuwa się przyczyny kryzysu. A sam nie zniknie.

Obligacje dają nawet 12% rocznie zysku bez ryzyka. Na akcjach przeważnie się traci.

Stopy u nas trochę obniżą bo gospodarka się wali, ale gdzie indziej już nie mają z czego obniżąć. Waląca się gospodarka to raczej powód do bessy a nie hossy.

~G_S
Jakoś mi się nie widzi , żeby miało być lepiej . Lokalny wzrost na naszej giełdzie paru spółek które ciągną wszystko nie przekłada się na to , że większość to kiszonka która skacze góra - dół i bez maszyny czasu się na tym nie zarobi . Jedna negatywna opinia , jedna analiza jakiejś samozwańczej agencji ratingowej i wszystko się zwali Jakoś mi się nie widzi , żeby miało być lepiej . Lokalny wzrost na naszej giełdzie paru spółek które ciągną wszystko nie przekłada się na to , że większość to kiszonka która skacze góra - dół i bez maszyny czasu się na tym nie zarobi . Jedna negatywna opinia , jedna analiza jakiejś samozwańczej agencji ratingowej i wszystko się zwali . Nikt nie ma nadwyżek pieniędzy aby inwestować w giełdę a zysk jest tak niepewny , że ja osobiście byłbym ostrożny . Zobaczcie na spółki które powinny rosnąć , a nie rosną pomimo wspaniałych wyników . Żeby rosło , to ktoś musi kupować a więc mieć wolną gotówkę i to w dużych ilościach . Może kupować celem zwiększenia liczby głosów - ale firmy są stabilne i nikt raczej ich nie podkupuje . Może handlować spekulacyjnie - ale ryzyko duże . Ogólnie nie jestem optymistą - szczególnie , że czasy niepewne i wszyscy są zadłużeni po uszy .
~IndependentTrader.pl
Po prawdziwe informacje odnoście sytuacji gospodarczej zapraszam na http://independenttrader.pl/artykuly/44
~mariuszek
a moj licznik pradu i wskaznik zuzycia paliwa mowi je bedzie kicha!
Inny wskaznik z wyprzedzeniem wskazuje zero to jast wskaznik ilosci paliwa.
Wiec w 2013 wcale nie bedzie tak dobrze jak mowia poznaniacy
~seth
najczęściej od 0 albo nawet minusa a na razie jesteśmy na +5 więc jest jeszcze z czego spadać!
pzdr
~seth
może za 5 lat a między czasie wog 20 na 3500pkt?

niektórzy czekają na drugie dno od 2008/2009 i jak widać po wykresach sporo na tym tracą !!!
Pozdrawiam
~astory
rekiny już skupują astorię capital PP za grosza :D milion już poszło...
~endi
widać poznańscy maklerzy czują już widmo bezrobocia ... zgadzam się z Gosciem - rekiny czekają ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki