REKLAMA
WAŻNE

Inflacja w USA spadła znacznie mocniej, niż oczekiwano

Krzysztof Kolany2022-11-10 14:30, akt.2022-11-10 15:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-11-10 14:30
aktualizacja
2022-11-10 15:45

Statystyki za październik pokazały zaskakująco mocny spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Choć wzrost cen pozostaje wysoki, to jednak był on najwolniejszy od stycznia.

Inflacja w USA spadła znacznie mocniej, niż oczekiwano
Inflacja w USA spadła znacznie mocniej, niż oczekiwano
fot. Deacons docs / / Shutterstock

W październiku inflacja CPI w USA obniżyła się do 7,7 proc. wobec 8,2% odnotowanych we wrześniu,  8,3% w sierpniu  i 8,5 proc. w lipcu - podało Biuro Statystyki Pracy. To rezultat znacznie poniżej rynkowego konsensusu, który przewidywał odczyt na poziomie 8,0 proc. To czwarty z rzędu spadek rocznej dynamiki CPI w Stanach Zjednoczonych po tym, jak czerwcowy odczyt na poziomie 9,1 proc. był najwyższy od 41 lat.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost CPI o 0,4 proc. mdm po wzroście także o 0,4% mdm zarejestrowanym we wrześniu. Dynamika miesięczna była zatem niższa  od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu CPI o 0,6% mdm.

Poważnym problemem pozostaje cały czas bardzo wysoka inflacja bazowa. Wskaźnik CPI po wyłączeniu żywności, paliw i energii (czyli wszystkiego, co najważniejsze)  osiągnął dynamikę 0,3% mdm i 6,3% rdr. Tak wysoki odczyt świadczy o utrzymywaniu się silnej presji inflacyjnej w największej gospodarce świata. Miesiąc wcześniej roczna dynamika bazowej CPI osiągnęła przeszło 40-letnie maksimum na poziomie 6,6%. Jednakże także w tym przypadku było to odczyt niższy od oczekiwanego przez rynek 0,5% mdm i 6,5% rdr.

Oznacza to tyle, że obserwowany od czerwca spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych wynika przede wszystkim z nieco niższych cen paliw, które swoje historyczne maksima osiągnęły późną wiosną. Natomiast inflacyjna fala nadal „rozlewa się” na kolejne sektory gospodarki.

Taka sytuacja może skłonić kierownictwo Rezerwy Federalnej do kolejnych mocnych podwyżek stóp procentowych. Fed ma za sobą cztery podwyżki o 75 pb. każda. Przed publikacją danych o październikowej CPI rynek terminowy na ponad 50% wycenia szanse piątej „siedemdziesiątkipiątki” na grudniowym posiedzeniu FOMC. Po ich publikacji daje już 85% szans na dpowyżkę o 50 pb. Do wiosny 2023 roku stopy w Fedzie mają wzrosnąć do 4,75-5,00% - wynika z obliczeń FedWatch Tool opartych o notowania kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych. Jeszcze niedawno przewidywania rynku mówiły o poziomach powyzej 5%.

Bankierzy centralni przeciwko inflacji

Stopy procentowe w Fedzie wciąż pozostają w tyle za bieżącą inflacją CPI. Patrząc w perspektywie ostatnich 12 miesięcy, wzrost cen w Ameryce pozostaje bardzo wysoki. Przez poprzedni rok żywność zdrożała o 12,4 proc., energia elektryczna o 14,1 proc., nowe samochody o 8,4 proc., a koszty mieszkania podniosły się o 6,9 proc. Do tego dodajmy ponad 15-procentowy wzrost cen usług transportowych, podwyżkę cen usług medycznych o 5,4 proc. oraz przede wszystkim 20-procentowy skok cen gazu i niemal równie mocny wzrost cen benzyn.

Natomiast na rzecz obniżenia inflacji bazowej w październiku działały przede wszystkim niższe ceny używanych samochodów. Stare auta potaniały o 2,4% mdm i był to czwarty miesiąc z rzędu spadku cen w tej kategorii. Przypomnijmy, że używane samochody były „inflacyjnym hitem” roku  2021. Względem września w dół poszły jeszcze ceny usług medycznych (o 0,6% mdm), mebli (o 0,7%) oraz gazu ziemnego (o 1,2%).

Ostatnie kilka miesięcy przyniosło drastyczną woltę największych banków centralnych świata. Ci sami bankierzy, którzy rok temu bredzili o „przejściowej” inflacji, teraz na wyścigi podnoszą stopy procentowe, w tempie niewidzianym od kilku dekad.  Fed rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych w marcu, podnosząc koszt pieniądza o 25 pb., do 0,25-0,5 proc. W kwietniu członkowie FOMC zdecydowali się już na ruch o 50 pb. w górę i ogłosili, że 1 czerwca rozpocznie się zacieśnianie ilościowe, czyli redukcja sumy bilansowej banku. Na kolejnym posiedzeniu - w czerwcu - podwyżka wyniosła aż 75 pb. i była największa od 1994 r. Także w lipcu, we wrześniu oraz w listopadzie stopy zostały podniesione o 75 pb. Obecnie przedział stopy funduszy federalnych wynosi 3,75-4,00%.

Piorunująca reakcja rynku

Lepsze od oczekiwań dane inflacyjne z USA wywołały dość gwałtowne reakcje na rynkach finansowych. Ograniczenie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA osłabiły dolara względem euro (kurs EUR/USD wzrósł z 0,9955 do 1,0157), co z kolei przełożyło się na dalszą zwyżkę notowań złota (o 1,8%) i bitcoina (o prawie 8%).

Wyraźnie poprawiły się też nastroje na rynkach akcji. O 15:45, po otwarciu handlu na Wall Street indeks S&P500 zwyżkował o niemal 3,2%, Nasdaq zyskiwał 4,1%, a DJI 2%. W Europie niemiecki DAX rósł o 2,4%. Na naszej GPW WIG20 zwyżkował o 1,8%, choć wcześniej notowany był wyraźnie pod kreską.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (78)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaho31
PISinflacja u nich się skończyła
i u nas też się skończy
i jak miło będzie patrzeć na kolejną porażkę bezprogramowej
Platformy Zdrady i Targowicy Obywatelskiej
ps.
Urszula von der tylko nie rób szantaży bo wiesz, ze Polacy tego nie lubią
misja lokaja berlińskiego Tuska po prostu zakończyła się fiaskiem
zaakceptuj to
-romel-
Tak tak koniec inflacji hahaha
Zaraz święta i zobaczycie jak spada, ale to co teraz urośnie.
Ropę pompują z rezerw strategicznych to trzeba będzie uzupełnić i zobaczymy wtedy.

Bitcoin za chwilę spadnie w otchłań bo kolejni frajerzy na lewarach się przejechali no ale jak nie zaryzykować jak nie za swoją kasę.
W
Tak tak koniec inflacji hahaha
Zaraz święta i zobaczycie jak spada, ale to co teraz urośnie.
Ropę pompują z rezerw strategicznych to trzeba będzie uzupełnić i zobaczymy wtedy.

Bitcoin za chwilę spadnie w otchłań bo kolejni frajerzy na lewarach się przejechali no ale jak nie zaryzykować jak nie za swoją kasę.
W tym są umoczone potężne instytucje finansowe, a efekt domina wszystkich "wyprostuje"
Świnia zobaczy niebo a maklerzy wzrosty.
To jaszcze nie koniec bessy!!!

Ruscy do wiosny będą się wzmacniać i wtedy okarze się co dalej.
Im dłużej potrwa wojna w Ukrainie tym gorzej wszystkim.
Myśleć samemu!!!
sterl
Chwilowy efekt wzrostu kursu dolara , bo uciekając z bilionowych papierowych inwestycji wyrażonych w $ wymieniają je na $ a gotówki brakuje trzeba te biliony bez pokrycia wydrukować dostarczyć i wymienić na coś wartościowego wtedy zleci na bruk..
polonu
to nie koniec , zabawy , jeszcze będzie się działo ,
5th_element
No i fajnie, kolejny znaczący kraj ze spadkiem tempa inflacji. Polska może tylko pomarzyć, bo u nas rząd dalej drukuje kasę i rozdaje ja na lewo i prawo.
mirek6504
Walić,,, syf,, tyle w temacie
lukaszslask
co jest/bylo problemem???
drozejacy gaz,ropa,energia i tylko tyle,to czemu Dentysta rzada 100% wiecej za plombe???czemu serwisant pomp ciepla rzada 500 zl za serwis itp itd i co ma Rzad z tym zrobic???nie wazne jaki...to jest tylko chciwosc i zachlannosc!!!!wiec jak sobie poradzimy z czynnikami zewnetrznymi czyli ropa i gazem
co jest/bylo problemem???
drozejacy gaz,ropa,energia i tylko tyle,to czemu Dentysta rzada 100% wiecej za plombe???czemu serwisant pomp ciepla rzada 500 zl za serwis itp itd i co ma Rzad z tym zrobic???nie wazne jaki...to jest tylko chciwosc i zachlannosc!!!!wiec jak sobie poradzimy z czynnikami zewnetrznymi czyli ropa i gazem to niech w koncu uslugodawcy obniza uslugi,bo nie maja powodu do tak horrendalnych cen i inflacja spadnie tj to ma miejsce w USA i Czechach....i w innych krajach....
dziadek55
cena usługi serwisanta pomp ciepła i fotovoltaiki - 50 PLN /godz to max ,stomatolog -200 pln za plombe + materiał itd . Przecież to my Płacimy- .Deweloperzy też chcą 12000 za m2 - a cena rynkowa/rzeczywista/ 7000 pln/m2 .......
ministerprawdy
Co teraz? Jaki następny kryzys nam wyszykowali? ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki