REKLAMA

Fed podniósł stopy procentowe o 50 pb. i uruchamia QT

Krzysztof Kolany2022-05-04 20:00, akt.2022-05-04 21:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-04 20:00
aktualizacja
2022-05-04 21:01

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych o 50 pb., do 0,75-1,00%. Zapowiedziano także rozpoczęcie ilościowego zacieśniania polityki monetarnej (QT).

Fed podniósł stopy procentowe o 50 pb. i uruchamia QT
Fed podniósł stopy procentowe o 50 pb. i uruchamia QT
fot. MDart10 / / Shutterstock

Podwyżka stóp procentowych o 50 pb. była zgodna z oczekiwaniami rynku i prognozami większości ekonomistów, aczkolwiek niektórzy spekulowali nawet o podwyżce rzędu 75 pb. Była to pierwsza od 22 lat 50-punktowa podwyżka stopy funduszy federalnych. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone po 25 pb.

Rezerwa Federalna

- Komitet zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych do 0,75-1,00% i oczekuje, że dalsze podwyżki będą właściwe. Dodatkowo Komitet zdecydował się od 1 czerwca  rozpocząć redukcję swojego portfela obligacji skarbowych i hipotecznych – czytamy w majowym komunikacie FOMC.

Podwyżkę w skali 50 pb. przewodniczący Powell sygnalizował już od kilku tygodni. O takich planach dyskutowano już na marcowym posiedzeniu FOMC, na którym zapadła decyzja o pierwszej post-covidowej podwyżce ceny pieniądza (wtedy o 25 pb.). Majowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie.

Oceniając stan gospodarki kierownictwo Rezerwy Federalnej zaznaczyło silny wzrost inwestycji, mocny wzrost zatrudnienia oraz dalszy spadek bezrobocia. Inflację określono jako „podwyższoną” i odzwierciedlającą nierównowagę popytowo-podażową wywołaną przez pandemię (czytaj: lockdowny), wyższe ceny energii i „szeroką presję cenową”. FOMC nie dodał, że do tak wysokiej inflacji przyczyniła się także prowadzona przez poprzednie dwa lata ekspansywna polityka monetarna.

- Komitet będzie wysoce uważny na ryzyka inflacyjne – to nowa wzmianka w komunikacji banku centralnego USA z rynkiem finansowym.

Spóźniony jak Fed

Rezerwa Federalna jest już mocno spóźniona z rozpoczęciem normalizacji polityki pieniężnej po dwóch latach utrzymywania zerowych stóp procentowych i „drukowania” pieniądza w ramach programu skupu obligacji (QE). Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w marcu sięgnęła 8,5%. Jeszcze nigdy w historii różnica między inflacją CPI a stopą funduszy federalnych nie byłą tak wysoka. Z tzw. reguły Taylora wynika, że stopa funduszy federalnych powinna wynosić obecnie… ok. 11%.

W związku z tym rynek terminowy wycenia, że do końca roku Fed podniesie przedział stopy funduszy federalnych w rejon 3,00-3,50% - wynika z danych FedWatch Tool. Implikuje to oczekiwaną skalę podwyżek o 225-250 pb. w ciągu pięciu zaplanowanych do końca roku posiedzeń FOMC. Byłoby to najszybsze od blisko trzech dekad tempo podwyżek kosztów kredytu w Stanach Zjednoczonych.

Równocześnie Komitet ogłosił rozpoczęcie ilościowego zacieśniania polityki monetarnej (QT) poprzez redukcję sumy bilansowej początkowo w tempie 47,5 mld dolarów miesięcznie. To mniej niż oczekiwał rynek. Proces ten rozpocznie się 1 czerwca.Dopiero po trzech miesiącach suma bilansowa zacznie się kurczyć w tempie 95 mld USD miesięcznie.

Redukcja sumy bilansować ma polegać na tym, że Fed począwszy od 1 czerwca nie będzie reinwestował pieniędzy z zapadających obligacji do wysokości określonej kwoty (tzw. cap). Przez pierwsze trzy miesiące ograniczenie to wyniesie 30 mld USD miesięcznie w przypadku obligacji skarbowych i 17,5 mld USD w przypadku papierów hipotecznych. Po trzech miesiącach limit ten zostanie podniesiony odpowiednio do 60 mld USD i 30 mld USD miesięcznie. Oznaczałoby to redukcję sumy bilansowej o 522,5 mld USD do końca 2022 roku oraz kolejne 1,14 bln USD w roku 2023.

Przypomnijmy, że przez większość poprzednich dwóch lat Fed „drukował pieniądze” (tj. zwiększał swoją sumę bilansową)  w tempie 120 mld USD miesięcznie, redukując skalę skupu obligacji dopiero od jesieni ubiegłego roku.

Między marcem 2020 a marcem 2022 bilans Rezerwy Federalnej zwiększył się o blisko 4,8 bln USD, co daje średnio niemal 200 mld USD miesięcznie. Jak widać, nawet QT w skali niespełna stu miliardów dolarów miesięcznie i tak byłaby dwukrotnie wolniejsza od tempa ekspansji monetarnej z minionych dwóch lat.

Powell "jastrzębi" i "gołębi" równocześnie

O 20:30 czasu polskiego rozpoczęła się konferencja prasowa przewodniczącego Jerome’a Powella. Była to pierwsza od wybuchu pandemii Covid-19 konferencja  przeprowadzone z „realną” obecnością dziennikarzy. Przez ponad dwa lata podecyzjne konferencje Fedu odbywały się wyłącznie online.

- Inflacja jest znacznie zbyt wysoka. I wyruszyliśmy na misję w celu jej obniżenia – tym mocnym akcentem szef Fedu rozpoczął majowe wystąpienie. - Inflacja w oczywisty sposób zaskakiwała przez ostatnie miesiące i kolejne niespodzianki są możliwe. Komitet jest zdeterminowany, by podjąć działania mające na celu przywrócenie stabilności monetarnej - dodał Powell.

- Część z nas jest dostarczeni stara, aby żyć w okresie tak wysokiej inflacji, ale część nie jest.  To bardzo nieprzyjemne. (…) Rozumiemy ból z tym związany. Naszym zadaniem jest upewnienie się, że ta inflacja o nieprzyjemnie wysokiej naturze nie zakorzeni się w gospodarce. Po to tu jesteśmy – tłumaczył reporterom Jerome Powell. – Mamy dobrą szansę, aby przywrócić stabilność cen bez recesji, bez poważnego załamania gospodarczego i bez znacząco wyższego bezrobocia – dodał Powell.

Na kolejnych posiedzeniach "na stole" są kolejne podwyżki stopy funduszy federalnych o 50 pb. - wynika z wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Natomiast podwyżki o 75 pb. "nie są czymś, co Komitet aktywnie rozważa" - zapowiedział Jerome Powell.

Rynek odetchnął z ulgą

Podsumowując decyzję FOMC można stwierdzić, że generalnie zacieśnienie polityki monetarnej okazało się łagodniejsze od tego, czego się obawiał rynek. QT w mniejszej skali, "miękkie" odcięcie się od 75-punktowych podwyżek na kolejnych posiedzeniach i brak silnych sformułowań dotyczących determinacji w dławieniu inflacji. Jerome Powell mówił wręcz o "wypłaszczeniu" inflacji, a nie o jej gwałtownym spadku w następnych miesiącach.

Rynek pozytywnie przyjął decyzje i komentarze płynące z Rezerwy Federalnej. Dolar osłabił się w stosunku do euro. Kurs EUR/USD do 21:00 podniósł się do 1,0611 wobec ok. 1,0536 w momencie rozpoczęcia konferencji prezesa Powella.  S&P500 i Nasdaq zwyżkowały po blisko 1,9%, choć przed publikacją komunikatu FOMC znajdowały się na neutralnych poziomach. Wyraźnie w dół – po 7-11 pb. – poszły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Notowania złota wzrosły o blisko 1%, do 1 885,50 USD/oz.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (33)

dodaj komentarz
tb2
Dlaczego po ogłoszeniu podniesienia stóp kurs dolara i euro zaczął spadać w stosunku do PLN?
Jak NBP ogłasza podniesienie stóp, to złotówka teoretycznie umacnia się. Dlaczego więc dolar nie zaczął się umacniać?
Jest na to reguła czy to po prostu loteria?
bratpeat
Rynki spodziewaly sie wiekszej podwyzki. Na zlotym byla intereencja zeby popsuc szyki drobnym graczom na walutach. Decyzka nbp niezalezma od fed
cieszynmiasto
Oczywiście, że jest reguła. Bardzo twarda, jedynie zaburzona przez spekulacje
hfjdj
Tojest wszystko loteria bo wszystkie reguły są znane. Dajmy na to jest reguła że kto o 7 rano jest mniejsza kolejka do lekarza. No i przychodzis o 7 a tam pełna poczekalnią. Czekasz do 12 i od 7 do 12 przyszla jedna osoba. Gdybyś przyszedł o 12 to byś czekał o 1 osobę dłużej. A na drugi dzień jest już odwrotnie. O 7 pusto a o 12 Tojest wszystko loteria bo wszystkie reguły są znane. Dajmy na to jest reguła że kto o 7 rano jest mniejsza kolejka do lekarza. No i przychodzis o 7 a tam pełna poczekalnią. Czekasz do 12 i od 7 do 12 przyszla jedna osoba. Gdybyś przyszedł o 12 to byś czekał o 1 osobę dłużej. A na drugi dzień jest już odwrotnie. O 7 pusto a o 12 zwaliła się tona ludzi. Nie ma reguł bo ludzie je znają i im przeciwdziałają swoimi działaniami. Gdyby reguły były to każdy by na giełdzie zarabiał i nikt by do lekarza nie czekał.
1a2b
FED zrezygnował z reguły Tylora i nie wiadomo jaką regułą się kieruje. Przecież ich się powinno zgromadzić w jednym pomieszczeniu i potraktować sarinem.
competitionatp
\mi narracja/analiza.... choć tu raczej pobożne życzenia Pana Kolany Krzysztofa absolutnie nie pokrywa się z tym co od miesięcy widzę...
Cóż.. nagrody nagrodami.. a życie finansowe idzie swoimi torami... medale są, wyróżnienia są.. aleco z tego.
zoomek
mmmm- pycha!
będziemu dokupować kruszce w promocyjnych cenach!
jaszczura
Wy będziecie się kłuc w sklepie o hreczkę.
jaszczura
i nie przelogowuj się tak często
friedens
A to czemu? Złoto w góre, dolar stabilnie, a złoty znów mocno w dół.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki