Ile można stracić na rachunku oszczędnościowym?

analityk Bankier.pl

Rachunek oszczędnościowy z założenia ma być bardziej elastycznym instrumentem oszczędzania niż lokata terminowa. Środki można tu wpłacać w dowolnym momencie, a wypłata nie powoduje utraty odsetek. Nie oznacza to niestety, że częste sięganie po zgromadzone fundusze nie wiąże się z konsekwencjami. Zbyt aktywny klient zapłaci za swoje niezdecydowanie.

świnka
Image licensed by Ingram Image

Prowadzenie konta oszczędnościowego zazwyczaj nie wiąże się z opłatami, chociaż od tej reguły zdarzają się wyjątki. Najważniejszą pułapką, na którą powinni zwrócić uwagę oszczędzający, są opłaty za przelewy z rachunku. Darmowe wypłaty są limitowane na różne sposoby. Niektóre banki umożliwiają przelewy tylko na rachunki w tej samej instytucji i wymagają posiadania ROR-u. Znacząca większość pozwala wypłacać środki także na obce rachunki, ale ogranicza ilość bezpłatnych operacji w miesiącu. Do wyjątków należą oferty, gdzie liczba transakcji jest nieograniczona, a przelewy są darmowe.

Specyficzny przypadek stanowi oferta banku Citi Handlowy. Klient posiadający konto oszczędnościowe Superoszczędzające nie otrzyma odsetek, jeśli w danym miesiącu dokonuje choćby jednej wypłaty.

O jeden przelew za daleko

Sprawdziliśmy, ile może kosztować „ponadnormatywny” przelew w bankach, które oferują rachunki oszczędnościowe bez konieczności posiadania w nich ROR-u. Większość instytucji w zestawieniu daje swoim klientom jeden darmowy przelew w miesiącu. Za każdy kolejny trzeba zapłacić od 5 do 20 zł.

Gdzie warto oszczędzać?» Gdzie warto oszczędzać?

Wysokość opłaty za przelew zestawiliśmy z oprocentowaniem konta, obliczając kwotę, jaka musi pozostać na rachunku przez miesiąc, aby naliczone odsetki (po opodatkowaniu) były w stanie pokryć opłatę za płatny przelew.

Opłaty za przelew z rachunku oszczędnościowego w bankach oferujących konta dla osób nieposiadających ROR (przelew zewnętrzny, zlecany przez internet)

Bank Nazwa konta Ilość bezpłatnych przelewów Opłata za przelew zewnętrzny (internet) Oprocentowanie Saldo na rachunku potrzebne do pokrycia opłaty z naliczonych odsetek
BZ WBK Konto oszczędnościowe a la lokata 1 20,00 zł 3,25% 9 116,81 zł
Bank Pocztowy Nowe Konto Oszczędnościowe 1 5,00 zł 1% 7 407,41 zł
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe premium 1 10,00 zł 2,40% 6 172,84 zł
Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 0 12,00 zł 3% 5 925,93 zł
PKO Bank Polski Konto oszczędnościowe 0 7,99 zł 2,20% 5 380,47 zł
Citi Handlowy Konto oszczędnościowe 1 9,00 zł 2,50% 5 333,33 zł
Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 24h** 0 10,00 zł 3% 4 938,27zł
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 1 10,00 zł 3,15% 4 703,12 zł
Invest Bank Konto oszczędnościowe Grosik 1 10,00 zł 3,40% 4 357,30 zł
BZ WBK Konto oszczędnościowe 1 8,00 zł 2,75% 4 309,76 zł
BOŚ Bank Ekoprofit 1 10,00 zł 3,75% 3 950,62 zł
PKO Bank Polski Konto oszczędnościowe Plus 1 7,99 zł 3% 3 945,68 zł
BZ WBK marka Kredyt Bank Konto Ekstra-oszczędnościowe 1 7,00 zł 3,25% 3 190,88 zł
Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe 0 7,99 zł 4,42% 2 678,06 zł
Citi Handlowy Konto superoszczędnościowe* 1 9,00 zł 5% 2 666,67 zł
Alior Bank Konto oszczędnościowe 1 5,00 zł 3,50% 2 116,40 zł
Volkswagen Bank Polska Plus Konto 0 4,00 zł 3,50% 1 693,12 zł
Bank BPS POL-Efekt 1 1,00 zł 2,85% 519,82 zł
BGŻ Optima Konto BGŻ Optima nieograniczona 0 zł 4,60% 0 zł

* bank pobiera opłatę za prowadzenie rachunku w wysokości 30 zł miesięcznie, jeśli klient nie spełni wymogów dotyczących wpływów. Wycofanie środków z rachunku powoduje brak naliczenia oprocentowania w danym miesiącu.

** kapitalizacja dzienna

Źródło: Bankier.pl

Za pierwszy przelew w miesiącu najwięcej zapłaci posiadacz konta oszczędnościowego w PKO Banku Polskim. Prowizja pożre odsetki naliczone przez miesiąc od kwoty 5 380 zł. Na darmowy transfer środków z rachunku oszczędnościowego nie mogą także liczyć klienci BPH i Volkswagen Bank Polska.

W pozostałych instytucjach kosztowne może okazać się sięganie po środki częściej niż raz w miesiącu. Drugi przelew najbardziej uderzy po kieszeni klientów „Konta oszczędnościowego a la Lokata” w BZ WBK. Żeby zapracować na opłatę w wysokości 20 zł, klient banku musi przez miesiąc pozostawić na rachunku kwotę ponad 9 000 zł.

Wyjątek w zestawieniu stanowi BGŻ Optima, gdzie na zdefiniowane wcześniej konto można dokonywać darmowych przelewów dowolną ilość razy. Produkt Banku Gospodarki Żywnościowej jest godny polecenia osobom, które mają trudności z finansowym planowaniem. W innych bankach każdy, kto zleci o jeden przelew za dużo, musi się liczyć z utratą przynajmniej części wypracowanych odsetek.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Tomasz

Bezczelność banków nie zna granic. Wg cennika BZWBK nalicza opłaty za każdy przelew z konta oszczędnościowego ala lokata, pierwszy i każdy kolejny internetowy po 20 zł. Rozbój w biały dzień. Tak jakby dysponowanie naszymi środkami, od których bank zarabia solidny procent i ta automatycznie przeprowadzona operacja miało kosztować kosztować tyle kasy. Mam nadzieję, że kiedyś to złodziejstwo się skończy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~dziwne

poprawka przelew z konta oszczędniosciowego ala lokata na konto godne polecenia jest darmowy w BZ WBK.

! Odpowiedz
0 1 ~kreator82@wp.pl

w Pocztowym oprócz NKO na 1% jest PKO na 3.5%. Sam się na niego przerzuciłem. Jest darmowy i ma niezłą stawkę!!! Ciekawe czemu pokazaliście tylko tą gorszą wersję?!
Czyżby sponsorowany artykuł BGŻ Optima?

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł

Czemu w ranking pominięto GetinNobleBank? Mają przecież świetne warunki na K.O.

! Odpowiedz
0 0 ~iuy

Za parę dni odsetki spadną

! Odpowiedz
0 1 ~dezel

Mnie się nie udaje nic zaoszczędzić. Widocznie Wy wszyscy zarabiacie więcej niż 2500 na rękę jak to robicie ?.

! Odpowiedz
1 3 ~iuy

Drożej sprzedajemy swoją pracę. Umiemy coś, czego nie potrafi wielu i co da się drożej sprzedać.

! Odpowiedz
0 0 ~Janek

W przypadku Konta Superoszczędzającego wCiti Handlowym, jakikolwiek przelew pozbawia nas oprocentowania za dany miesiąc. Warunkiem uzyskania oprocentowania na tym rachunku jest brak jakichkolwiek operacji na minus w miesiącu.

! Odpowiedz
0 0 ~al

Witam 1 przelew z kąta oszczędnościowego OKO w ing banku jest darmowy kolejne są płatne niezależnie czy w ing czy do innego banku.Tabela opłat i prowizji.

Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 ~iuy

Warto doczytać za co opłaty. Internetowi mają za darmo.

http://www.ingbank.pl/indywidualni/oszczednosci/konta-oszczednosciowe/otwarte-konto-oszczednosciowe#tab=2

Kolejne wypłaty środków
dokonywane przez system ING BankOnLine na Twoje rachunki w ING Banku Śląskim oraz realizowane w oddziale w formie polecenia przelewu na Twoje rachunki lokat, w tym rachunki Inwestycyjnej Lokaty Terminowej 0 zł

inne wypłaty w formie polecenia przelewu na Twoje rachunki w ING Banku Śląskim lub poza naszym Bankiem oraz kolejne wypłaty gotówki są płatne: 6 zł
(dla posiadaczy konta osobistego w ING)
10 zł
(dla osób nieposiadających konta osobistego w ING)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl