REKLAMA

Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane

2020-12-09 12:30
publikacja
2020-12-09 12:30
Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane
Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane
fot. MikeDotta / / Shutterstock

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej podała dane, z których wynika, że epidemia koronawirusa pochłonęła 130 tys. miejsc pracy i przyczyniła się bezpośrednio do upadłości ok. 7-8 tys. lokali gastronomicznych. 

Szacunki IGGP mówią o tym, że od początku epidemii do końca bieżącego roku 200 tys. osób straci pracę w polskiej gastronomii, a 15 tys. lokali ogłosi upadłość. W wyniku lockdownu i obostrzeń branża ta skurczy się o około 20 proc., masowo zwalnia się zarówno kucharzy, jak i kelnerów. 

– Obecnie funkcjonuje tylko 15-20 proc. wszystkich lokali gastronomicznych, tradycyjne restauracje są zamknięte. Zapewnienia niektórych mediów, że branża funkcjonuje i sobie radzi, że ratują ją wywozy i wynosy, to niczym nieuzasadnione, niepoparte faktami teorie – mówi Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w wywiadzie dla kanału To Ty Decydujesz. - 

Zdaniem prezesa IGGP ponad 80 proc. lokali gastronomicznych ma obecnie takie obroty, że nie może pokryć z nich kosztów stałych ani wynagrodzeń pracowników. Jako rozwiązanie tej sytuacji wskazuje, że należałoby obniżyć VAT na usługi ekonomiczne do 8 proc., a także zapewnić rządowe pożyczki płynnościowe z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego i preferencyjne stawki składek ZUS. 

WS

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (9)

dodaj komentarz
qonradx
Co się tak boicie? To nie gastronomia jest źródłem bogactwa, tylko przemysł. Eksport, usługi wyspecjalizowane i high tech. Japonia nie jest bogata dzięki knajpom Suszi, Nimecy dzieki barom z piwem, Francja dzięki słynnym na cały swiat restauracjom ani USA dzieki KFC :) Upadną jedne to zaraz otworza się na ich miejsce Co się tak boicie? To nie gastronomia jest źródłem bogactwa, tylko przemysł. Eksport, usługi wyspecjalizowane i high tech. Japonia nie jest bogata dzięki knajpom Suszi, Nimecy dzieki barom z piwem, Francja dzięki słynnym na cały swiat restauracjom ani USA dzieki KFC :) Upadną jedne to zaraz otworza się na ich miejsce drugie. To jest tylko pare stolików, krzeseł, jakaś kuchnia kucharz i kelnerki. Całe wielkie know how smarzenia kotletów :)
santoriusz
byłem w ten weekend w górach, o gastronomi mogę powiedzieć tak. Są tacy co doskonale sobie radzą, dobre jedzonko w przystępnych cenach i tacy którzy sobie nie radzą. Wirus obnażył po prostu słabości co niektórych. Dobrzy przetrwają.
qart
Otworzyć lokale!!!
Wspierajmy małe lokale, sieciówki fast-foodów sobie poradzą. Teraz można brać na wynos. Każdy takie ma w swojej okolicy.
artureg
a wystarczyło pozwolić im normalnie działać, do tej pory nikt z rządu nie pokazał dowodów na to zwiększone zakażenia w knajpach.
ajwaja
Jesli "deep state" PISy Neocona wszystko zaora,

Pan Jasio i kumple zapraszaja pod Biedronke,
sympatyczna atmosfera, wszelkie napitki i satanistycznej sektyPISy nie ma
samsza
Spotkania ludzi mogą skończyć się powstaniem niebezpiecznego dziecka, dlatego każdy powinien bezpiecznie siedzieć u siebie z nosem w komórce.
wtomek
"że należałoby obniżyć VAT na usługi ekonomiczne do 8 proc." - to przecież nie spowoduje ruszenia tłumów do gastronomii. Wat obniżony, a ceny pozostają te same. Polska gastronomia tak czy owak przegrywała i przegrywa stale z kebabami itp. wynalazkami. Oni nie brzęczą stale ..idą dp przodu. Coś trzeba by "że należałoby obniżyć VAT na usługi ekonomiczne do 8 proc." - to przecież nie spowoduje ruszenia tłumów do gastronomii. Wat obniżony, a ceny pozostają te same. Polska gastronomia tak czy owak przegrywała i przegrywa stale z kebabami itp. wynalazkami. Oni nie brzęczą stale ..idą dp przodu. Coś trzeba by z tym zrobić tylko co?
lorelie
Niepokojące dane. Ale czy zabrali głos? Przerwali milczenie ? Ujawnili skrywane fakty? Prawda wyszła na jaw?
pankleks
Najważniejsze ze było 400 mln złotych na disco polo i inne skowyty a tu 8000 lokali padło wielki dramat ludzi. Wyszło by 50000 pomocy na lokal zamiast tej malwersacji finansowej. Najważniejsze ze jest cisza jak zawsze w tym kraju mogą kraść ofe wyprowadzać pieniądze ale tu zawsze jest cisza kukły dają się doić z kapitału Najważniejsze ze było 400 mln złotych na disco polo i inne skowyty a tu 8000 lokali padło wielki dramat ludzi. Wyszło by 50000 pomocy na lokal zamiast tej malwersacji finansowej. Najważniejsze ze jest cisza jak zawsze w tym kraju mogą kraść ofe wyprowadzać pieniądze ale tu zawsze jest cisza kukły dają się doić z kapitału do ostatniej kropelki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki