REKLAMA

Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane

2020-12-09 12:30
publikacja
2020-12-09 12:30

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej podała dane, z których wynika, że epidemia koronawirusa pochłonęła 130 tys. miejsc pracy i przyczyniła się bezpośrednio do upadłości ok. 7-8 tys. lokali gastronomicznych. 

Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane
Ile miejsc pracy straci gastronomia? Niepokojące dane
fot. MikeDotta / / Shutterstock

Szacunki IGGP mówią o tym, że od początku epidemii do końca bieżącego roku 200 tys. osób straci pracę w polskiej gastronomii, a 15 tys. lokali ogłosi upadłość. W wyniku lockdownu i obostrzeń branża ta skurczy się o około 20 proc., masowo zwalnia się zarówno kucharzy, jak i kelnerów. 

– Obecnie funkcjonuje tylko 15-20 proc. wszystkich lokali gastronomicznych, tradycyjne restauracje są zamknięte. Zapewnienia niektórych mediów, że branża funkcjonuje i sobie radzi, że ratują ją wywozy i wynosy, to niczym nieuzasadnione, niepoparte faktami teorie – mówi Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej w wywiadzie dla kanału To Ty Decydujesz. - 

Zdaniem prezesa IGGP ponad 80 proc. lokali gastronomicznych ma obecnie takie obroty, że nie może pokryć z nich kosztów stałych ani wynagrodzeń pracowników. Jako rozwiązanie tej sytuacji wskazuje, że należałoby obniżyć VAT na usługi ekonomiczne do 8 proc., a także zapewnić rządowe pożyczki płynnościowe z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego i preferencyjne stawki składek ZUS. 

WS

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
qonradx
Co się tak boicie? To nie gastronomia jest źródłem bogactwa, tylko przemysł. Eksport, usługi wyspecjalizowane i high tech. Japonia nie jest bogata dzięki knajpom Suszi, Nimecy dzieki barom z piwem, Francja dzięki słynnym na cały swiat restauracjom ani USA dzieki KFC :) Upadną jedne to zaraz otworza się na ich miejsce drugie. To jest Co się tak boicie? To nie gastronomia jest źródłem bogactwa, tylko przemysł. Eksport, usługi wyspecjalizowane i high tech. Japonia nie jest bogata dzięki knajpom Suszi, Nimecy dzieki barom z piwem, Francja dzięki słynnym na cały swiat restauracjom ani USA dzieki KFC :) Upadną jedne to zaraz otworza się na ich miejsce drugie. To jest tylko pare stolików, krzeseł, jakaś kuchnia kucharz i kelnerki. Całe wielkie know how smarzenia kotletów :)
santoriusz
byłem w ten weekend w górach, o gastronomi mogę powiedzieć tak. Są tacy co doskonale sobie radzą, dobre jedzonko w przystępnych cenach i tacy którzy sobie nie radzą. Wirus obnażył po prostu słabości co niektórych. Dobrzy przetrwają.
qart
Otworzyć lokale!!!
Wspierajmy małe lokale, sieciówki fast-foodów sobie poradzą. Teraz można brać na wynos. Każdy takie ma w swojej okolicy.
artureg
a wystarczyło pozwolić im normalnie działać, do tej pory nikt z rządu nie pokazał dowodów na to zwiększone zakażenia w knajpach.
ajwaja
Jesli "deep state" PISy Neocona wszystko zaora,

Pan Jasio i kumple zapraszaja pod Biedronke,
sympatyczna atmosfera, wszelkie napitki i satanistycznej sektyPISy nie ma
samsza
Spotkania ludzi mogą skończyć się powstaniem niebezpiecznego dziecka, dlatego każdy powinien bezpiecznie siedzieć u siebie z nosem w komórce.
wtomek
"że należałoby obniżyć VAT na usługi ekonomiczne do 8 proc." - to przecież nie spowoduje ruszenia tłumów do gastronomii. Wat obniżony, a ceny pozostają te same. Polska gastronomia tak czy owak przegrywała i przegrywa stale z kebabami itp. wynalazkami. Oni nie brzęczą stale ..idą dp przodu. Coś trzeba by z tym zrobić tylko co?
lorelie
Niepokojące dane. Ale czy zabrali głos? Przerwali milczenie ? Ujawnili skrywane fakty? Prawda wyszła na jaw?
pankleks
Najważniejsze ze było 400 mln złotych na disco polo i inne skowyty a tu 8000 lokali padło wielki dramat ludzi. Wyszło by 50000 pomocy na lokal zamiast tej malwersacji finansowej. Najważniejsze ze jest cisza jak zawsze w tym kraju mogą kraść ofe wyprowadzać pieniądze ale tu zawsze jest cisza kukły dają się doić z kapitału do ostatniej kropelki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki