REKLAMA

Hiszpańska firma CAF nowym właścicielem Solarisa

2018-09-05 09:49
publikacja
2018-09-05 09:49

Hiszpańska grupa CAF objęła 100 proc. udziałów w firmie Solaris Bus & Coach - poinformowała w środę PAP wielkopolska spółka. CAF zawarł też wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w sprawie objęcia w Solarisie pakietu mniejszościowego.

/ solarisbus.com

Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej, informując o tym, że Solaris ma nowego właściciela, podkreślił, że "transakcja ta zapewni Grupie CAF i firmie Solaris pozycję lidera w segmencie innowacyjnych rozwiązań dla transportu publicznego w Europie i umocni pozycję obu marek na rynkach pozaeuropejskich.

Jak podano w przekazanym PAP komunikacie, dodatkowo CAF zawarł wstępne porozumienie z PFR, związane z objęciem pakietu mniejszościowego w firmie Solaris (35 proc.).

- Mimo przejęcia przez CAF, marka Solaris nie zniknie z rynku - takie są ustalenia z umowy inwestycyjnej, którą Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zawarł z hiszpańską spółką. Do tego żadna ze stron nie pozbędzie się akcji Solarisa przez co najmniej 10 lat - ujawnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Paweł Borys, prezes PFR.

"Transakcja, w myśl porozumienia, zostanie zmaterializowana w ciągu najbliższych tygodni, po przejściu odpowiednich procedur dotyczących regulacji rynkowych. Poprzez udział w transakcji silnego partnera finansowego, jakim jest PFR, CAF utrzymuje polską tożsamość Solarisa i wzmacnia jego pozycję w kontekście ambitnych planów rozwojowych spółki" -  poinformował Solaris.

Prezes i dyrektor generalny CAF Andres Arizkorreta powiedział, że inwestycja w Solarisa "otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF".

"Razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy" poinformował.

"Chcemy zapewnić wszystkich interesariuszy firm CAF i Solaris, w szczególności naszych klientów i dostawców, że kontynuujemy w niezmienionej formie wszystkie procesy biznesowe oraz współpracę i będziemy wywiązywać się ze wszystkich naszych zobowiązań wynikających z wiążących nas umów" dodał.

Współzałożycielka Solarisa Solange Olszewska podkreśliła, że ma świadomość, iż firma w nowych rękach będzie się nadal rozwijać.

"Przestaję wraz z rodziną być właścicielem firmy Solaris, ale nigdy nie przestaniemy być jej założycielami. To był niezwykły etap mojego życia. Kiedy wraz z mężem ponad 20 lat temu zakładaliśmy nasze przedsiębiorstwo, postawialiśmy wszystko na jedną kartę. Zainwestowaliśmy całe nasze prywatne oszczędności i z grupą 36 śmiałków, pierwszych zatrudnionych pracowników, porwaliśmy się, jak wielu wtedy uważało, z motyką na słońce" powiedziała Olszewska.

Jak podkreśliła, obecnie Solaris jest aktywny na 32 rynkach w Europie i poza nią, gdzie jeździ blisko 17 tys. pojazdów z symbolem zielonego jamnika. "Wiem, że oddaję firmę w dobre ręce. Grupa CAF będzie kontynuować to, co najlepsze w marce Solaris i jeszcze bardziej pozwoli się jej rozwinąć - powiedziała.

CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) to hiszpański producent notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. W obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego, w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF można znaleźć na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji oraz w krajach Afryki Północnej.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (15)

dodaj komentarz
samsza
Dla kraju masowo przyjmującego imigrantów z Afryki, autobusy to idealne rozwiązanie. Polacy przesiadają się na rowery, auta, pociągi i samoloty.
cyganoitaliano
to nie jedyna polska firma przejęta przez zagraniczną firmę za czasów "dobrej zmiany". Więcej na ten temat na blogu zapraszam http://polska-w-ruinie.pl/2018/07/22/prawda-boli-najbardziej/
len1
Tanich wyrobników brakuje to Polski biznes w panice. Już nie tak łatwo będzie wygrać ceną na rynku. A płace będą rosnąć w przyszłości. Nie mieli innego wyjścia musieli sprzedać lub zainwestować w robotyzację. Wybrali sprzedaż ja bym tak samo zrobił.
fjestis
Za PiS-u sprzedali! Wyprzedają Polskie dobra narodowe! I rząd PiS nic z tym nie zrobił!
_jasko
PiS ma już "dobre" doświadczenie z zakupem Autosana - 30 marca 2016 w tej fabryce, przy udziale premier Beaty Szydło, miało miejsce oficjalne podpisanie aktu notarialnego, a zgodnie z jego zapisem właścicielem przedsiębiorstwa Autosan zostało konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola należących do Polskiej PiS ma już "dobre" doświadczenie z zakupem Autosana - 30 marca 2016 w tej fabryce, przy udziale premier Beaty Szydło, miało miejsce oficjalne podpisanie aktu notarialnego, a zgodnie z jego zapisem właścicielem przedsiębiorstwa Autosan zostało konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowe.
Aktualnie firma ta "skutecznie" wygrywa wszelkie przetargi dostaw autobusów dla naszego wojska.
_jasko
E tam, szkoda... Kupili Hiszpanie, więc za kilka lat będzie można zrobić państwową repolonizację.
jkl777 odpowiada _jasko
Tak czy inaczej, KORYTO+ zapewnione.
niepelnosprawny_org
ustawiane, nie ma co...
and00 odpowiada jkl777
Dla kogo?
Prywatna osoba sprzedała prywatnej Firmie?

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki