Gulen: Erdogan stoi za próbą zamachu stanu w Turcji

2016-07-17 21:18
publikacja
2016-07-17 21:18

Mieszkający w USA muzułmański kaznodzieja Fethullah Gulen, którego władze w Ankarze obciążają odpowiedzialnością za próbę przewrotu wojskowego w Turcji, powiedział w niedzielę, że za nieudanym zamachem stanu stoi prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Fethullah Gulen / fot. HANDOUT / FORUM

Gulen to niegdysiejszy sojusznik, a obecnie wróg numer jeden Erdogana. Prezydent oskarża go o budowanie w instytucjach państwa, w tym w wojsku, "struktur równoległych", których celem miałoby być przejęcie władzy. Taką próbę - zdaniem Erdogana - miała w nocy z piątku na sobotę podjąć "klika" żołnierzy i oficerów będących zwolennikami Gulena.

Tureckie władze zapowiadają wystąpienie do USA z wnioskiem o ekstradycję Gulena; amerykańskie władze odpowiadają, że wniosek będzie przeanalizowany i wzywają do przedstawienia dowodów przeciwko kaznodziei. On sam powiedział w niedzielę dziennikarzom, że nie martwi się tym, że Turcja może złożyć wniosek o jego ekstradycję.

W następstwie nieudanego piątkowego zamachu stanu zatrzymano w Turcji już około 6 tys. osób, w tym wielu generałów i ponad 2700 sędziów. Erdogan zapowiedział dalsze oczyszczanie wszystkich instytucji państwowych z "wirusa", czyli wpływów Gulena.

Według tureckiego MSZ liczba ofiar śmiertelnych zamachu stanu wzrosła do ponad 290, przy czym ponad setka zabitych to puczyści; ponad 1400 osób zostało rannych. (PAP)

Chaotyczny bunt nie był zamachem

Chaotyczny bunt nie był zamachem

Podczas szczytu NATO w Warszawie prezydent Erdogan był jednym z najważniejszych uczestników. Turcja jest przecież głównym filarem południowej flanki sojuszu.

Do familijnej fotografii ustawiony został w samym centrum, dwa miejsca od Baracka Obamy. Dlatego naturalny był niepokój wszystkich wielkich o los kolegi ze zdjęcia — i ich oddech ulgi, gdy „standardy demokratyczne zostały w Turcji przywrócone”. Ale charakterystyczny był brak takich deklaracji od razu w nocy z piątku na sobotę, gdy bezosobowa Rada Pokoju (cóż za nazwa…) przejęła telewizję publiczną.

kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Czytelnik_GW
Adam Szejnfeld powiedział słusznie że tylko w Polsce jest dyktatura co potwierdził Obama na szczycie NATO. W Turcji jest za to prawdziwa demokracja. Tak mówi Gazeta Wyborcza i jej wierzę, która domaga się obalenia siłą rządu.
~bredzinski
a ja czytam gp i uwazam ze jaroslaw jaroslaw to zbawiciel i krol polski najwiekszy patriota i najwiekszy polak gdzies tak 1,5 m faktyczny wybawca polski z komuny ojciec duchowy dajlamy i papieza i to on powinien byc na wszytskich pomnikach no i ewentualnie antoni antoni
~SILVIO_GESELL
Za próbą zamachu stoją producenci broni, którzy wszędzie mają interes by zdestabilizować sytuację. Cóż, nie udało im się tym razem.
~SONDA
Czy wierzysz w spontaniczny zamach stanu stłumiony w kilka godzin u państwa z jedną z najliczniejszych armii na świecie?

Zielony - Tak (GW i TVN tak głosi, więc to musi być prawda.)
Czerwony - Nie (To farsa przygotowana przez Erdogana.)
~oczytany
Na stronie GW również są artykuły mówiące, że pucz to ściema.
~Michał
Zapytajcie go jakim cudem zidentyfikował w 2 dni ponad 3000 sędziów, którzy niby pomagali w zamachu stanu.
~Pewne_info
Dostał cynk od wyborczej.
~endi
to proste , skorzystał z pomocy jasnowidza :)
~NieWierzcieWBajki
Prezydent Erdogan przez lata, stopniowo wzmacniał swoją pozycję i nie potrzebował zamachu aby mieć jeszcze więcej władzy. Sfingowanie tak dużej operacji to zbyt duże ryzyko, na które nikt rozsądny się nie zgodzi, bo nigdy nie ma gwarancji, że taki sfingowany zamach stanu się jednak powiedzie, a generałowie nie zdradzą.
~qwer
tak, zdecydowanie jestes ekspertem i wiesz co sie oplacalo a co nie :)
tylko co robisz na tym forum panie ekspercie, marnujesz swoj talent

Powiązane: Próba zamachu stanu w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki