REKLAMA

Goldman Sachs ukarany za 220 mln błędów w raportach

2019-03-29 09:35
publikacja
2019-03-29 09:35

34,3 mln funtów – tyle wynosi po „zniżce” kara, jaką zapłaci Goldman Sachs w Wielkiej Brytanii. Bank zawarł ugodę z tamtejszym organem nadzoru finansowego Financial Conduct Authority. W zeszłym tygodniu podobną umowę zawarł drugi wielki gracz na rynku finansowym – bank UBS.

Brytyjski urząd FCA, podobnie jak organy nadzoru w innych krajach, nakłada na podległe mu instytucje obowiązki sprawozdawcze. Jednym z nich jest raportowanie o transakcjach na rynku finansowym, obejmujące m.in. informacje o produkcie, stronach operacji, cenie, wolumenie transakcji i miejscu jej zawarcia. W ten sposób FCA dysponuje danymi pozwalającymi na wykrywanie nadużyć i sprawowanie nadzoru.

/ fot. Lucas Jackson / FORUM

Goldman Sachs International w okresie pomiędzy listopadem 2007 r. a marcem 2017 r. nie przekazał brytyjskiemu nadzorowi odpowiednich informacji dotyczących 213 mln transakcji, czytamy w oświadczeniu FCA. Dodatkowo bank zaraportował błędnie ponad 6 mln transakcji, chociaż w tym przypadku nie miał obowiązku przekazania danych do organu nadzoru. Łącznie składa się to na 220 mln błędów w okresie 9,5 roku. Jak wskazał FCA, bank nie zorganizował również w odpowiedni sposób procesu przygotowywania danych sprawozdawczych.

Kara nałożona przez nadzór początkowo wynosiła 49 mln funtów. Goldman Sachs zgodził się na polubowne rozwiązanie sprawy i otrzymał 30-procentową bonifikatę. Ostatecznie bank musi zapłacić 34 mln funtów na rzecz FCA.

W trzecim tygodniu marca 2019 r. podobne przewinienia udowodniono innej wielkiej instytucji finansowej – bankowi UBS. W tym samym okresie bank nieprawidłowo zaraportował 135,8 mln transakcji. Również UBS dobrowolnie poddał się karze i w efekcie zapłaci 27,6 mln funtów.

MK

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki