REKLAMA

Spółka z NewConnect chce taniej megaemisji dla prezesa

Adam Torchała2020-02-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-20 06:00

Examobile, spółka notowana na NewConnect, chce przeszło dwukrotnie zwiększyć liczbę akcji w obrocie. Nowe mają trafić do prezesa po cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa. Inwestorzy podnoszą alarm, prezes tłumaczy zaś, że spółki nie stać na zarząd, a emisja jest sposobem na rozwiązanie tego problemu.

Examobile zakończył trwający miesiąc przegląd opcji strategicznych. Spółka oceniła, że najlepszym rozwiązaniem dla jej przyszłości będzie wyemitowanie 1,7 mln akcji. Kapitał Examobile dzieli się na 1,45 mln akcji, zatem emisja kolejnych 1,7 mln zwiększy więc liczbę akcji o 117 proc. Jest to zatem prawdziwa megaemisja, która wywróci akcjonariat spółki do góry nogami.

Dodatkowo emisja będzie pozbawiona praw poboru, de facto po jej wdrożeniu dotychczasowi akcjonariusze mniejszościowi będą mieli o przeszło połowę mniejszy udział w kapitale, walnych i dywidendach spółki niż dotychczas. Nowa emisja ma trafić do członków obecnego zarządu. Zarząd jest jednak obecnie jednoosobowy, całą pulę - jeżeli emisja dojdzie do skutku - zgarnie więc prezes Maciej Błasiak.

Przejęcie za grosze. Inwestorzy podnoszą alarm

To jednak nie koniec kontrowersji. Proponowana cena emisyjna dla nowych akcji to 0,25 zł/sztukę. W poniedziałek na zamknięciu za jedną akcję płacono 3,52 zł, oznacza to zatem, że cena emisyjna nowych akcji odpowiadała ledwie 7 proc. ceny rynkowej starych akcji. Konsekwencja powyższego jest prosta. Jeżeli emisja doszłaby do skutku i przeprowadzona zostałaby zgodnie z propozycją Examobile, Maciej Błasiak za 425 tys. zł przejąłby 54 proc. ogólnej (nowej) sumy akcji spółki jeszcze w poniedziałek (przed publikacją propozycji) wycenianej na 5,1 mln zł.

Maciej Błasiak / fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Na nieadekwatność wkładu obecnego prezesa w nowe akcje w porównaniu do obecnej wyceny spółki zwrócili uwagę inwestorzy. Na naszym forum pojawiło się kilka mocnych wpisów sprzeciwiających się pomysłowi. - Przecież to jest jeden wielki skandal, tak robić ludzi w bambuko - napisał użytkownik Maxi. Nie brakowało określeń "rozbój" czy "cyrk". Wtorkową sesję, pierwszą po ogłoszeniu propozycji, Examobile zakończyło spadkiem notowań o 17,6 proc.

Prezes tłumaczy decyzję

- Spółka jest mała i jako osoba nią zarządzająca pobierałem od 2012 roku, przez osiem lat, symboliczne wynagrodzenie. Jestem wprawdzie największym akcjonariuszem, ale posiadam mały udział w kapitale, bo tylko niecałe 29 proc. Przyznam szczerze, że w tej sytuacji, absolutnie nie satysfakcjonuje mnie taki udział. Gdy poświęca się 100 proc. czasu na rozwój firmy, która zatrudnia ledwie kilka osób i w której tak wiele zależy od prezesa, to jaki jest sens prowadzenia takiego biznesu, jeżeli ma się w nim tylko 29% udział? Każdy przedsiębiorca zrozumie taki punkt widzenia. Z drugiej strony poświęciłem tej firmie osiem lat i nie chciałbym jej po postu porzucić. Musieliśmy więc znaleźć rozwiązanie tej kwestii - tłumaczy Błasiak.

- Uważam, że takiej spółki nie stać, by ponosić koszty pojedynczego członka zarządu na poziomie 30-50 tys. zł. miesięcznie. Wybraliśmy zatem model, w którym rozwijamy spółkę niskokosztowo: pracując na jej rzecz, ale bez dużych wypłat dla zarządu. Proponowana emisja to pomysł na przyszłość, by nadal rozwijać spółkę, nie generować wysokich kosztów, ale dostarczyć motywację dla zarządu, zwiększając udział w spółce do satysfakcjonującego poziomu - dodaje prezes.

Ze sprawozadania za 2018 rok wynika, że Maciej Błasiak był jedynym członkiem zarządu, jego wynagrodzenie wyniosło za ten okres 48 tys. zł (względem 44,9 tys. przed rokiem). Przychody spółki wyniosły wówczas 793 tys. zł, zysk netto sięgnął zaś 452 tys. zł. W 2019 przychody wzrosły do 993 tys. zł, zysk netto sięgnął zaś 555 tys. zł

"Nie chce działać wbrew komuś"

Niektórzy inwestorzy rozumieją problem, nadal nie podoba im się jednak forma rozwiązania zaproponowana przez prezesa. - Co innego kamienie milowe i odcinanie kuponów od wykonanych planów, przychodów, zysku netto (wtedy zrozumiale jest, że nawet darmowe akcje dla zarządu w jakiejś 1/10 wartosci spolki sa na miejscu), tutaj gość podwaja liczbę akcji i obiecuje, że jego wyplata nie bedzie dwa razy wieksza od średniej krajowej - zwraca uwagę forumowicz danek, który zachowanie prezesa nazywa cwaniackim. 

Roczne wyniki Examobile (w tys. zł) / Bankier.pl

Błasiak deklaruje jednak, że nie chce działać wbrew komuś. - Staram się wybrać najlepsze rozwiązanie dla tej spółki i jej akcjonariuszy, jeżeli będzie ktoś się temu mocno sprzeciwiał, to nie mam zamiaru prowadzić wojny. Wówczas możemy wybrać wariant spokojny, z dwuosobowym zarządem i normalnym wynagrodzeniem - zapewnia.

"Spółki nie stać na zarząd"

Jednocześnie dodaje jednak, że trzeba znać jednak konsekwencje tego wariantu. - Przykładowo nie robimy walnego zgromadzenia, nie podwyższamy kapitału, rada nadzorcza powołuje dwuosobowy zarząd i przyznaje wynagrodzenia dla prezesa i drugiego członka zarządu którego zatrudniamy. To będzie koszt rzędu 0,8-1 mln zł rocznie, bo mniej więcej tyle taki zarząd kosztuje. Spółka aktualnie nie generuje nawet wystarczających przychodów, by pokryć takie koszty zarządu. Taka jest dziś alternatywa dla naszej propozycji: niech spółka funkcjonuje z zarządem zarabiającym normalnie, ale z ryzykiem, że za 2-3 lata spółce skończą się pieniądze i trzeba będzie zrobić emisję. A wówczas kurs już nie będzie zapewne przy obecnych poziomach, tylko zdecydowanie niżej. Mamy wiele takich przykładów na giełdzie, ja tą drogą iść nie chcę - wyjaśnia prezes.

Inwestorzy podnoszą jednak, że proponowane poziomy wynagrodzeń, o których mówi prezes, są wyssane z palca. W spółce zresztą jest margines na podwyżki dla zarządu, zysk za poprzedni rok przekroczył bowiem 0,5 mln zł. 

Walka o prawa poboru

Wśród inwestorów emocje budzi także kwestia pozbawienia ich praw poboru. Wprawdzie prezes Błasiak tłumaczy, że pozbawienie praw poboru to jedynie propozycja i ostateczną decyzję podejmie walne, akcjonariusze mniejszościowi przypominają, że prawo poboru to jedno z podstawowych praw inwestora. - Pozbawienie prawa poboru może być dokonane jedynie w interesie spółki (muszą przemawiać uzasadnione potencjalne korzyści dla spółki, które nie zostałyby osiągnięte w drodze emisji akcji z prawem poboru - zwraca uwagę forumowicz tracker. W tym wypadku, w rozumieniu prezesa Examobile, owym celem byłoby uniknięcie konieczności wypłacania zarządowi wyższych pensji.

W konsekwencji pozbawienia praw poboru udział w kapitale pozostałych inwestorów znacząco spadnie, prezes Błasiak zaś, za niewielkie (w porównaniu do obecnej wartości spółki) pieniądze zyska pelną kontrolę nad Examobile. Spadek o przeszło połowę udziału inwestorów mniejszościowych oznacza dla nich m.in. zdecydowanie mniejsze ewentualne dywidendy oraz zdecydowanie mniejszy wpływ na głosowanie na walnym. A przecież kupując akcje, płacili oni za "stary" (większy) udział w spółce, a nie "nowy" (proponowany przez prezesa). Wielu z nich mogłoby w ogóle zrezygnować z inwestycji wiedząc, że płacą daną cenę za akcje, której prawa zaraz zostaną obcięte o połowę.

Potencjał na ogromną dywidendę

- Nie rozumiem, dlaczego komuś miałoby przeszkadzać, że dostanie mniejszą dywidendę, skoro do tej pory, nigdy żadnej dywidendy ze spółki nie otrzymał - tłumaczy Błasiak i przypomina, że w propozycjach znajduje się także wprowadzenie polityki dywidendowej. - Uważam, że to powinna być dobra informacja dla inwestorów, że spółka jest na to gotowa i chce systematycznie dzielić się z akcjonariuszami zyskiem. Wcześniej nie było takich planów. A teraz, jeżeli przedstawione propozycje dojdą do skutku, koszty zarządu w przyszłości pozostaną na niskim poziomie, to wypłata dywidendy będzie możliwa - zaznacza.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dywidenda pojawi się, gdy prezes Błasiak będzie miał w swoich rękach nie 29 proc. akcji, a 67 proc. Jemu z dywidendy przypadnie zatem kwota przeszło dwukrotnie większa, inwestorom zaś o połowę mniejsza. Teoretycznie wprowadzenie planu proponowanego przez prezesa zmieni niewiele z fundamentalnego punktu widzenia, jak jednak argumentuje Błasiak, gdyby nie zwiększenie jego udziału, spółka pieniądze musiałaby przeznaczyć na wynagrodzenie dla zarządu. Część inwestorów podnosi jednak, że prezes po prostu chce w ten sposób sięgnąć niskim kosztem po większy kawałek tortu pieniędzy wypłacanych ze spółki. Tym bardziej, że spółka przez lata akumulowała kapitał. W aktywach jest 1,7 mln zł inwestycji krótkoterminowych, a spółka w zasadzie nie ma zobowiązań. Potencjał do wypłacenia sutej dywidendy jest więc ogromny

Zaprezentowałem takie rozwiązanie, które według mnie jest formą kompromisu - odpowiada na krytykę prezes. - Mogę np. złożyć rezygnację i odejść z tej spółki, wówczas będzie jednak trzeba poszukać nowego zarządu i ponosić jego koszty. Póki co widzę jedynie krytykę mojej propozycji, ale z drugiej strony brak jakichkolwiek konstruktywnych opinii, jak spółka miałaby w przyszłości funkcjonować. Generalnie inwestorom podoba się to, co robimy, to, co spółka osiąga i to, że nie prosimy nikogo o pieniądze. Od lat systematycznie generujemy zyski, dodatnie przepływy pieniężne i gromadzimy kapitały. Nie podoba się jednak, gdy ktoś chce mieć w tym udział, adekwatny do ponoszonego nakładu pracy, ryzyka i odpowiedzialności - ocenia.

Wezwania nie będzie

Być może najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem tego sporu byłoby po prostu ściągnięcie spółki z giełdy. Prezes przekonuje jednak, że takie rozwiązanie obecnie nie wchodzi w grę. - W ostatnich dwóch latach zmienność kursu była bardzo duża, wahał się w przedziale 1,20-5,55 PLN, czyli zmiany liczone w setkach procent.  Zysk netto spółki w tym samym okresie (2018 vs 2019) wzrósł  o 23 proc., czyli spokojny rozwój. Trudno w takich okolicznościach ustalić realną cenę rynkową, która będzie akceptowalna dla kupującego i sprzedającego - wyjaśnia.

Notowania Examobile za ostatnie 5 lat / Bankier.pl

- Jeżeli ktoś sygnalizuje, że chce sprzedać większy pakiet akcji w rozsądnej cenie, to chętnie kupię. W 2019 roku w ten sposób kupiłem ok 5 proc. akcji. Ale w ostatnim czasie, chętnych do sprzedaży większych pakietów niestety brak - dodaje jednak. Uważa także, że decyzja o debiucie na giełdzie nie była błędem.

- Examobile SA w 2011 roku założyło czterech wspólników, byli podzieleni akcjami i pomysłami na rozwój spółki. Przez osiem lat wszystko jednak bardzo ewoluowało, co widać m.in. po akcjonariacie. Obecnie z grona założycieli ja jako jedyny operacyjnie w 100 proc. poświęcam czas Examobile, stąd propozycja. Rozumiem, że na takie propozycje zawsze jest zły czas, ale nie wiem kiedy mógłby być lepszy - uzasadnia propozycję emisji prezes..

Do emisji droga daleka

Należy jednak pamiętać, że propozycja zarządu to jedno, jej realizacja to drugie. Emisja bez praw poboru wymaga 80 proc. głosów walnego zgromadzenia. Prezes Błasiak obecnie posiada 29 proc. Po 10 proc. posiadają Maciej Żak oraz Jakub Kurbiel - byli prezesi spółki. Pierwszy z nich wciąż zasiada w radzie nadzorczej. 10 proc. to także akcje własne w posiadaniu Examobile. Grono akcjonariuszy "powyżej progu" uzupełnia Sławomir Grycel z 8,5 proc. akcji. 

Free float wciąż jest zatem wystarczająco duży, by zablokować projekt, jeżeli nie podoba się on inwestorom mniejszościowym. Wymaga to jednak sporej mobilizacji, udział mniejszościowych na walnym to bowiem wciąż rzadkość. W obwodzie pozostają także kroki prawne, takie jak zaskarżenie uchwał WZA. Warto jednak pamiętać, że otwarty konflikt inwestorów mniejszościowych i prezesa, będącego jednocześnie największym akcjonariuszem, na pewno nie przysłuży się spółce. 

Tutaj warto także zauważyć, że choć sama propozycja prezesa Błasiaka budzi spore kontrowersje, to jednak zwraca ona uwage na istotny problem - wynagradzania prezesów w małych spółkach. Examobile zarabia, jest zdrową spółką, ale wciąż w dużej mierze opiera się na jednej osobie, która jednak - z powodu historycznych uwarunkowań - nie jest większościowym akcjonariuszem. Ostatnie wydarzenia w spółce to zatem ważna historia także w kontekście innych spółek, w których występuje podobny dylemat i podobny spór może się powtórzyć. 

Komentuje Piotr Cieślak, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych bardzo negatywnie ocenia zamiar zwołania przez Zarząd Examobile Walnego Zgromadzenia z porządkiem obrad obejmującym propozycję kontrowersyjnej emisji.

SII w piśmie z dnia 19.02.2020 r. do Zarządu Examobile zaapelowało o niezwłoczne wycofanie się z propozycji zwołania Walnego Zgromadzenia z porządkiem obrad obejmującym emisję akcji w proponowanym obecnie kształcie. SII zwróciło też uwagę, iż w przypadku poddania pod głosowanie proponowanej emisji, a następnie w przypadku jej podjęcia, taka uchwała będzie prowadzić m.in. do pokrzywdzenia akcjonariuszy mniejszościowych Spółki, a także sprzeczna będzie z dobrymi obyczajami. Akcjonariusze zatem obok możliwości oddania głosu i ewentualnego zablokowania uchwały podczas obrad Walnego Zgromadzenia (w przypadku posiadania wystarczającej liczby głosów) będą dysponować też istotnymi narzędziami pozwalającymi na uzasadnione dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, w przypadku jeśli uchwała zostanie przegłosowana.

Stowarzyszenie w swoim apelu do Spółki podkreśliło jednocześnie, że przy konstruowaniu propozycji emisji Zarząd zawsze powinien brać pod uwagę zarówno interes Spółki, jej akcjonariuszy, a taka emisja nie powinna naruszać szeroko rozumianych dobrych obyczajów. SII wskazało też, że potencjalna emisja dla władz Spółki zawsze powinna spełniać standardy powszechnie stosowane przy ustalaniu programów motywacyjnych, a obecne propozycje Zarządu nie spełniają żadnego z tych kryteriów.

Stowarzyszenie w odpowiedzi na zapytania inwestorów, wyraziło także gotowość reprezentacji wszystkich akcjonariuszy mniejszościowych Spółki, będących jednocześnie członkami SII, podczas potencjalnych obrad Walnego Zgromadzenia, które związane będzie z przedstawioną przez Zarząd propozycją emisji.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (22)

dodaj komentarz
wtf2077
Kogo on chce przekonać do swoich bezczelnych i idiotycznych pomysłów? Kto powiedział, że prezes zarządu takiej spółeczki ma zarabiać więcej niż 10 tys. zł miesięcznie?
staryznajomy
Ile ten smieszny gość chce co miesiac zarabiac ? 30 do 50 tys miesiecznie ?
Haha
Chyba mu sie cos pokrecilo patrzac ile osob zatrudnia spolka, jakie ma przychody i zyski.
marianpazdzioch
Zarobił pół miliona dla spółki, ma 30% akcji, zatrudnia parę osób i chce zarabiać 30-50 tys. na miesiac. Ewentualnie kupić za 450 tys. akcje warte 2,5 mln. Takie rzeczy tylko w Polsce.
sel
Za to w Polnordzie państwowe fundusze oddały 65% świeżo dodrukowanych akcji węgierskiej Cordi za 2 ,15 zł sztuka , a same kupowały swoje pakiety po 13,40zł i nawet ich nikt nie zrugał .. a co dopiero zamknąć czy chociaż skontrolować.jak pokierowały państwowym w dużej mierze majątkiem.. . .
sel
A te 65 mln akcji po 2 zł zamiast 13,40 daje ponad 700 mln straty i oddany za grosze największy bank ziemi pod deweloperkę w Polsce..
caesar_m
No cóż państwowe fundusze to w zasadzie w czystej formie partnerstwo publiczno-prywatne. Czyli transfer publicznych pieniędzy (majątku) w prywatne ręce. PO-PIS-SLD_PSL w tym temacie zachowują się identycznie ... Można powiedzieć - jedna spółka, wtopa się zdarza.
Odsyłam do analizy Narodowych Funduszy Inwestycyjnych
No cóż państwowe fundusze to w zasadzie w czystej formie partnerstwo publiczno-prywatne. Czyli transfer publicznych pieniędzy (majątku) w prywatne ręce. PO-PIS-SLD_PSL w tym temacie zachowują się identycznie ... Można powiedzieć - jedna spółka, wtopa się zdarza.
Odsyłam do analizy Narodowych Funduszy Inwestycyjnych gdzie 14 Funduszy przez 20 lat zarządzało 512 sprywatyzowanymi spółkami. Wartość majątku przypadającego na indeks NFI w momencie rozpoczęcia wynosiła ok 800 zł, na giełdzie nigdy nie dobiła tej kwoty , szczytowały ok 400 a potem nastąpiła na wykresie "formacja wodospadu" czyli spadek ąż do likwidacji do zera w 2004... Myślę że 512 spółek i 14 funduszy przez 20 lat to wystarczająca "dywersyfikacja" i horyzont czasowy a wynik na takiej próbce pozwala każdemu wyciągnąć wnioski....
staryznajomy
Oj tam Slaskie Kamienice ma emisje po 10 groszy i nikt nie krzyczy
stychu
Faktycznie śląskie kamienice robią ten sam ruch, tyle że na ok 40% akcji a nie sto, przedmówco zapłacisz dziś 2.90 za akcje a prezesi 0.10. Już uchwały przeszły na walnym, a ty się cieszysz Gratuluję powodu do dumy że was też ruchają i nikt nie krzyczy :(
stychu odpowiada stychu
Sprostowanie, jest jeszcze druga uchwała o emisji bez pp, i uchwała o wyemitowaniu warrantów subskrybcyjnych, odsyłam do uchwał z walnego Śląskie Kamienice.
caesar_m
Dodając : tylko wczoraj Prezes "zarobił" - o ile to On kupił 60 tys zł , bo "dzięki" ogłoszonemu projektowi ,mógł zakupić 60 tys akcji o 1 zl tanie niż 2 dni wcześniej.... A z polskiego n a nasze : Prezes "uczciwie" powiedział że skoro pozostali akcjonariusze nie chcą mu odsprzedać akcji Dodając : tylko wczoraj Prezes "zarobił" - o ile to On kupił 60 tys zł , bo "dzięki" ogłoszonemu projektowi ,mógł zakupić 60 tys akcji o 1 zl tanie niż 2 dni wcześniej.... A z polskiego n a nasze : Prezes "uczciwie" powiedział że skoro pozostali akcjonariusze nie chcą mu odsprzedać akcji za rozsądną (ciekawe ile ?) cenę to on sobie kupi za 10% obecnej wyceny. Dla dobra pozostałych akcjonariuszy oczywiście - bo dzięki temu co prawda na dzień dobry stracą połowę swojej kasy, ale Prezes nie odejdzie w siną dal. W Paragrafie 22 niejaki Milo twierdził że wszyscy mają udział w zyskach (nawet ranny w samolocie który się wykrwawił bo Milo sprzedał apteczki z samolotów). Nota bene - wynagrodzenie 50 tys miesięcznie dla Prezesa spółki wartej 5 mln jest horrendalnie wysokie....To 12% rocznie z kapitału na sam zarząd.

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki