Europa zaostrza przepisy dotyczące noszenia maseczek

2020-08-09 08:24
publikacja
2020-08-09 08:24
fot. Mathieu CUGNOT / Parlament Europejski

W większości krajów Europy wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zakrywanie ust i nosa wymagane jest najczęściej w sklepach i transporcie. Zasady mogą się różnić nawet wewnątrz jednego kraju; za ich lekceważenie grożą grzywny.

Noszenie maseczek jest jednym z podstawowych środków bezpieczeństwa mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ich używanie, szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się w pobliżu osób, z którymi nie przebywamy na co dzień i nie możemy utrzymać od nich bezpiecznej odległości, jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i władze medyczne większości państw.

Tak samo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dystansowanie społeczne. Chociaż w Europie rozwój epidemii udało się w znacznym stopniu zahamować, w ciągu ostatnich tygodni liczba nowych zakażeń niemal na całym kontynencie znów wzrasta. Coraz częściej mówi się o drugiej fali. Obowiązek noszenia maseczek jest utrzymywany w większości europejskich państw, a lista miejsc, w których obowiązuje, często jest rozszerzana.

W całej Francji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych, ale wzrost nowych infekcji skłonił wiele władz samorządowych do rozszerzenia tego obowiązku na wybrane obszary na świeżym powietrzu. Na taki krok zdecydowały się setki miast i gmin, w tym duże ośrodki, takie ja Marsylia, Lille czy Tuluza oraz wiele miejscowości turystycznych, np. Biarritz i Saint Tropez.

Od poniedziałku noszenie maseczek będzie wymagane w niektórych, szczególnie uczęszczanych miejscach Paryża, m.in. na bulwarach biegnących wzdłuż Sekwany i Kanału św. Marcina oraz na targowiskach pod gołym niebem. We Francji za niestosowanie się do reguł związanych z używaniem maseczek grozi grzywna w wysokości 135 euro.

Władze miejskie Amsterdamu i Rotterdamu wprowadziły w środę obowiązek zakładania maseczek na najbardziej ruchliwych ulicach handlowych. W tym pierwszym mieście za nieprzestrzeganie przepisu można zapłacić 95 euro kary. W całej Holandii twarz trzeba zakrywać w pojazdach komunikacji publicznej. Rząd tego kraju, w odróżnieniu od większości swoich europejskich odpowiedników, nie namawia obywateli do noszenia maseczek w innych miejscach. Zamiast tego akcentuje konieczność przestrzegania zasad zachowania dystansu między ludźmi.

Rozszerzana jest również lista miejsc w Anglii i w Szkocji, w których obowiązkowo trzeba nosić maseczki. Od soboty, oprócz sklepów, centrów handlowych i środków komunikacji zbiorowej, znalazły się na niej również muzea, biblioteki, galerie, kina oraz budynki sakralne. Podobne przepisy będą obowiązywać od poniedziałku w Irlandii Północnej, w której, tak jak wciąż w Walii, zasłanianie twarzy wymagane było tylko podczas korzystania z transportu publicznego. Za niestosowanie się do przepisów możemy być ukarani mandatem do 100 funtów.

Także w Irlandii od poniedziałku obowiązkowe będzie używanie maseczek już nie tylko w komunikacji zbiorowej, ale i w sklepach i centrach handlowych. Za złamanie tych przepisów grozi do 2,5 tys. euro grzywny lub do sześciu miesięcy więzienia. W Hiszpanii trzeba zasłaniać usta i nos we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz w otwartej przestrzeni publicznej, np. na ulicach i placach, gdy nie da się utrzymać półtorametrowego odstępu od innych ludzi. Wszystkie regiony kraju poza Wyspami Kanaryjskimi wprowadziły jednak jeszcze dalej idące przepisy, nakazujące używanie maseczek w każdym miejscu publicznym, niezależnie od dystansowania społecznego. Za lekceważenie tych postanowień można zapłacić karę. Jej wysokość zależy od regionu i wynosi zazwyczaj 100 euro.

Twarz zasłaniać też musimy we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz środkach transportu we Włoszech. Powinno się to czynić również na zewnątrz, gdy niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości od innych. Podobnie jak w Hiszpanii, władze lokalne mogą wprowadzać dodatkowe obostrzenia, co często dzieje się chociażby w zatłoczonych miejscowościach turystycznych. Według włoskich mediów zaostrzają się kontrole i rosną kary za niewypełnianie tego obowiązku. W Mediolanie za brak maseczki można dostać mandat w wysokości 400 euro. Takie samo zachowanie w regionie Kampanii grozi grzywną 1000 euro.

Zwiększają się też kary za niestosowanie się do regulacji dotyczących zasłaniania ust i nosa wprowadzonych przez poszczególne niemieckie landy. W Nadrenii Północnej-Westfalii wynoszący 150 euro mandat ma być bezwzględnie nakładany na wszystkich łamiących przepisy – wcześniej często kończyło się na ostrzeżeniu. Taką samą grzywnę trzeba też płacić za brak maseczki w Bawarii. Wyższe, sięgające nawet 500 euro, są mandaty w Berlinie. Władze Szlezwika-Holsztynu planują wprowadzić karę finansową, a rząd Dolnej Saksonii podwyższyć jej stawkę.

Chociaż o przepisach związanych z noszeniem maseczek decydują władze poszczególnych krajów związkowych, praktycznie w całych Niemczech obowiązują zbliżone regulacje. Nakazują one zasłanianie twarzy w środkach transportu publicznego oraz w sklepach. Z analogicznymi zasadami trzeba się liczyć przy wizycie w którymś z krajów związkowych Austrii.

Bardziej surowe ograniczenia obowiązują w Belgii, w której władze wielu miast ogłosiły wymóg używania maseczek na terenie całej miejscowości bądź jej części, np. ścisłego centrum albo głównych ulic handlowych. Regulacja takie zostały wprowadzone m.in. w Brukseli, Brugii czy Antwerpii. Za ich złamanie grożą kary nawet do 250 euro.

W Portugalii twarz musimy zasłaniać podczas korzystania z komunikacji zbiorowej, a także w niektórych ogólnodostępnych miejscach, takich jak muzea czy kościoły. Nie trzeba tego robić na ulicach i plażach. Niestosowanie się do przepisów grozi mandatem w wysokości od 120 do 350 euro.

W Chorwacji, Rumunii, Grecji, na Ukrainie i w Bułgarii maseczki trzeba zakładać w pojazdach komunikacji zbiorowej oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w sklepach. W tym ostatnim kraju za zlekceważenie przepisów zapłacimy 300 lewów grzywny (ok. 675 zł). Podobne przepisy obowiązują na Cyprze.

Osoby przybywające do największych miast Turcji oraz turystycznych regionów tego państwa muszą nosić maseczki we wszystkich miejscach publicznych, również na ulicach, w parkach i na plażach. Złamanie tego przepisu grozi karą sięgającą nawet 900 lir tureckich, czyli prawie 500 zł.

Zbliżone regulacje przyjęto w Czarnogórze, z tym, że w tym kraju twarzy nie trzeba zakrywać na plażach i w parkach narodowych. Powszechny nakaz noszenia maseczek został zniesiony w Czechach, ale obowiązują od niego lokalne wyjątki, zasłanianie ust i nosa wciąż jest wymagane na przykład w praskim metrze.

Na Słowacji maseczki należy zakładać we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, w których stykamy się z obcymi ludźmi - także w środkach komunikacji masowej. Za niestosowanie się do tych przepisów trzeba zapłacić nawet do 1650 euro grzywny. Zasłanianie twarzy w komunikacji publicznej (w tym np. wewnątrz statków pływających po Balatonie) i w sklepach jest obowiązkowe na Węgrzech. Takie same rozwiązania obowiązują obecnie na Litwie.

Władze Łotwy, Estonii i Danii nie wymagają od swoich obywateli zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale radzą im to robić w szczególnie zatłoczonych miejscach, np. w środkach komunikacji zbiorowej. Wprowadzenie podobnych rekomendacji rozważa Finlandia. Według szwedzkiej agencji zdrowia publicznego nie ma potrzeby, by ludzie nosili maseczki w codziennych sytuacjach w tym kraju.

Większość oficjalnych stron rządowych informuje, że usta i nos wystarczy zasłaniać maseczką niemedyczną. Niektóre dodają, że dozwolone jest też używanie szala lub chusty. Zazwyczaj z tego obowiązku zwolnione są m.in. młodsze dzieci oraz osoby, które nie powinny nosić maseczek z przyczyn zdrowotnych.

Autor: Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ mars/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bialy_kruk
Producenci i lobbysci są niezadowoleni że biznes maseczkowy nie wyrabia normy.
Ludzie mieli kupować po kilkadziesiąt zł za sztukę a okazuje się że szyja w domu jakieś szmatki i zasłaniają tym twarz,to nie po ich myśli.
Stąd mamy takie debilne zaostrzenia.
Niech jeden z drugim założy taką maskę w temperaturze
Producenci i lobbysci są niezadowoleni że biznes maseczkowy nie wyrabia normy.
Ludzie mieli kupować po kilkadziesiąt zł za sztukę a okazuje się że szyja w domu jakieś szmatki i zasłaniają tym twarz,to nie po ich myśli.
Stąd mamy takie debilne zaostrzenia.
Niech jeden z drugim założy taką maskę w temperaturze 37 stopni i idzie to pracy fizycznej na 8h.
meryt
bialy_kruk "Producenci i lobbysci są niezadowoleni że biznes maseczkowy nie wyrabia normy.
Ludzie mieli kupować po kilkadziesiąt zł za sztukę"

"W wywiadzie dla CNBC prezes Mike Roman stwierdził, że jest „niezadowolony", że produkowane przez koncern maski można bez większych problemów dostać
bialy_kruk "Producenci i lobbysci są niezadowoleni że biznes maseczkowy nie wyrabia normy.
Ludzie mieli kupować po kilkadziesiąt zł za sztukę"

"W wywiadzie dla CNBC prezes Mike Roman stwierdził, że jest „niezadowolony", że produkowane przez koncern maski można bez większych problemów dostać w sklepach, w momencie w którym są tak bardzo potrzebne w placówkach służby zdrowia."

"Prezes koncernu 3M Mike Roman nie jest zachwycony faktem, że maski o wysokim poziomie filtracji są dostępne w sklepach."

"Koncern 3M od początku epidemii koronawirusa produkuje blisko 100 milionów masek N95 miesięcznie. Ponad 35 milionów produkowane jest w USA"
michalshk
Nie dajcie sobie zatkać "gęby", maseczka to symbol uległości w stosunku do rządów!!
znawca_wszystkiego
Drugim etapem będzie obowiązek noszenia antenek na głowie.
prs
Jak sie ma uzywany wskaznik "liczby nowych zakazen" do infekcji bezobjawowych?..

Przy "wirusie" rozumialbym jeszcze liczbe ludzi pod respiratorem czy liczbe potwierdzonych zgonow jako wskaznik - rosnie, stoi, spada?..

Przy przechodzeniu bezobjawowym, gdy nikomu sie nic wlasciwie nie dzieje, ludzie
Jak sie ma uzywany wskaznik "liczby nowych zakazen" do infekcji bezobjawowych?..

Przy "wirusie" rozumialbym jeszcze liczbe ludzi pod respiratorem czy liczbe potwierdzonych zgonow jako wskaznik - rosnie, stoi, spada?..

Przy przechodzeniu bezobjawowym, gdy nikomu sie nic wlasciwie nie dzieje, ludzie przechodza, maja przeciwciala - obowiazkowe maseczki sa tak durne jak wymowka by ich nie nosic z powodu przeciwwskazan na hemoroidy..

Jedno wielkie oszustwo.
eagleeye
A co na to pulmonolodzy i laryngolodzy którzy twierdzą iż noszenie szmaty na twarzy wywołuje nieodwracalne choroby płuc i górnych dróg oddechowych. Ja akurat mam przeciwskazania medyczne i pi założeniu szmaty na 10/15 minut dochodzę do siebie przez 2 do 3 godzin do siebie.
trollmaster
Hm ale przecież nasz duet rudych ministrów stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak przeciwwskazania medyczne do noszenia namordników?
Czyżbyś sugerował, że mijają się z prawdą? To chyba nie jest możliwe w przypadku osób z takim poświęceniem walczącym o nasze zdrowie, walczącym tak mocno, że niedługo wory
Hm ale przecież nasz duet rudych ministrów stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak przeciwwskazania medyczne do noszenia namordników?
Czyżbyś sugerował, że mijają się z prawdą? To chyba nie jest możliwe w przypadku osób z takim poświęceniem walczącym o nasze zdrowie, walczącym tak mocno, że niedługo wory pod oczami będą im sięgały do pasa.
meryt odpowiada trollmaster
"Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne. "

https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-
"Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne. "

https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki