Energa Operator wybuduje magazyn energii w Czernikowie

2020-07-13 14:24
publikacja
2020-07-13 14:24
fot. Brett Sayles / Pexels

Energa Operator rozpoczyna budowę magazynu energii w Czernikowie, w woj. kujawsko-pomorskim, w pobliżu farmy fotowoltaicznej - podała Energa w komunikacie prasowym. Inwestycja realizowana jest w ramach współfinansowanego przez UE projektu Smart Grid o łącznej wartości ponad 240 mln zł.

Magazyn wykonany zostanie w technologii baterii litowo-jonowych i dysponował będzie mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh.

W Czernikowie działa już elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 3,77 MW. Jej roczna produkcja energii elektrycznej jest szacowana na 3,5 tys. MWh.

Jak podano, magazyn energii w Czernikowie stanowi część projektu Smart Grid.

"Dzięki jego realizacji w ciągu najbliższych lat powstanie pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne takie jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration), umożliwią szybsze zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii, a także - dzięki odpowiedniej automatycznej rekonfiguracji sieci, maksymalne ograniczenie liczby dotkniętych nią odbiorców" - podała Energa.

Wartość projektu Smart Grid to ponad 240 mln zł (koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł). Projekt uzyskał dofinansowanie na ponad 166 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki