Emilewicz: Zmienimy prawo, by zmniejszyć zatory płatnicze

Od przyszłego roku wejdą w życie przepisy mające na celu zmniejszenie zatorów płatniczych, które ograniczają rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – zapowiedziała w czwartek w Lublinie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Ustawa o zatorach płatniczych została już przyjęta przez radę ministrów. „Jest w Sejmie, mamy nadzieję zakończyć proces legislacyjny do wakacji, a nowe rozwiązania wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku” – powiedziała Emilewicz.

Nowe rozwiązania mają sprawić, że dla firm nie będzie już opłacalne odwlekanie płatności, aby w ten sposób kredytować się kosztem dostawców towarów i usług. „Około 80 proc. firm, które pytaliśmy, mówi, że to jest podstawowy ich problem rozwojowy. To są setki milionów złotych, które dzisiaj zamiast być zaciągane jako kredyty w banku, zaciągane są u najsłabszych, małych i średnich przedsiębiorców” – powiedziała Emilewicz.

„Prawo na to obecnie pozwala, przedsiębiorcy kredytują się u swoich podwykonawców w terminach nieznanych w innych krajach Unii Europejskiej. Jak pokazują nasze badania termin płatności faktury wynoszący 190 dni nie jest w Polsce wyjątkiem, ale standardem” – dodała Emilewicz.

Zatory płatnicze są powodem ograniczania inwestycji w firmach, barierą w zatrudnianiu nowych pracowników i bankructw. „Mieliśmy falę informacji o bankructwach firm, na przykład w branży budowlanej, wynikała właśnie z tego, że powstawały ogromne wielomiesięczne zatory płatnicze” – wskazała Emilewicz.

Ustawa o zatorach płatniczych m.in. skróci ustawowe terminy płatności. W przypadku administracji będzie to 30 dni z wyłączeniem sektora szpitalnego, a 60 dni w relacjach duży podmiot gospodarczy do małego. Wprowadzony zostanie obowiązkowy rejestr praktyk płatniczych, gdzie największe firmy będą musiały raportować, w jakim czasie płacą swoje zobowiązania.

Podniesione zostaną odsetki z tytułu niezapłaconych faktur, z obecnych 9,5 proc. do 11,5 proc. „Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsiębiorcy zaczną brać kredyty w banku, a nie u swoich kontrahentów” – powiedziała Emilewicz.

Emilewicz uczestniczyła w Lublinie w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach drugiej edycji cyklu „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. To 20 konferencji organizowanych w maju i czerwcu przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w większych miastach całej Polski na temat zmian w prawie służących rozwojowi firm. Podczas tych spotkań przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć jak skorzystać z nowych rozwiązań wprowadzonych m.in. przez Konstytucję Biznesu. 

Autor: Zbigniew Kopeć

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 carlito1

Weźcie wy już nic nie ulepszajcie... Widzę, że znowu szykuję się kolejny rejestr , zaś dla dużych a za chwilę dla małych. Kolejni partyjni kolesie do jego prowadzenia

! Odpowiedz
0 6 mith21

od czterech lat zmieniają i nie jest lepiej.

! Odpowiedz
0 5 zenonn

Kolejny przedwyborczy bezsensowny rządowy bełkot.
Najgorzej płacą państwowe korporacje.Wymogi kosmiczne i niecheć do dotrzymywania jakichkolwiek umów. Skorumpowane rządcze ścierwo. Podn iosą odsetki? Łaskawcy zasrani oderwani od rzeczywistości. Zakaz cesji, brak kar za opóźnienia płatnicze to standard. Pierd*lenie o chwilowych kłopotach i braku jakiegoś pracownika. Standardem powinno byc upierd*lenie prezesowi ręki im rozwalenie auta. Zaczćc nalezy od nieinternowanego dewelopera i jego przydpasów.
Fuj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne