Od teraz do Kaliningradu z e-wizą. Rosja otwiera granicę

Od 1 lipca można składać wnioski o wizy elektroniczne na wjazd do obwodu kaliningradzkiego. W praktyce Rosja jednostronnie przywraca mały ruch graniczny, tyle że na o wiele większą skalę - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

(fot. Johan Mollerberg / YAY Foto)

Jak informuje "GW", aby pojechać do obwodu kaliningradzkiego, wystarczy teraz wyrobić wizę elektroniczną. W odróżnieniu od zwykłej rosyjskiej wizy nie wymaga ona posiadania zaproszenia, voucherów turystycznych czy rezerwacji hotelowych. Złożenie wniosku i odpowiedź – wszystko dzieje się online. A do tego nowe e-wizy do Kaliningradu są bezpłatne.

Dziennik przypomina, że w zeszłym tygodniu rosyjski rząd zatwierdził listę krajów, których obywatele będą mogli korzystać z nowych regulacji. Są na niej 53 państwa – w tym wszystkie kraje UE poza Wielką Brytanią, pozaunijne państwa strefy Schengen, a także kilkanaście krajów azjatyckich. Na liście nie ma USA.

Gazeta pisze, że system wiz elektronicznych działa od 2017 r. na drugim krańcu Rosji – we Władywostoku. Ale tam mogą się o nie ubiegać obywatele tylko 18 państw, przede wszystkim azjatyckich.

O podobne zasady wjazdu do obwodu kaliningradzkiego, który jest rosyjską enklawą w Unii Europejskiej, zabiegał obecny gubernator Anton Alichanow. O projekcie wiz elektronicznych mówił już od 2016 roku. Teraz Kaliningrad liczy na efekt mundialu 2018 i ma nadzieję, że zagraniczni kibice, którzy rok temu odwiedzili region, wrócą dzięki bezpłatnym e-wizom jako turyści.

"To, czego się spodziewamy, to przede wszystkim zwiększenie możliwości dla zwykłych ludzi" - powiedziała "GW" Ałła Iwanowa, która w lokalnym kaliningradzkim rządzie odpowiada za relacje regionalne. "To możliwości podróży, spotkań biznesowych, udziału w imprezach. Czekam na dzień, kiedy znowu będą mogli spotkać się znajomi, którzy wcześniej korzystali z małego ruchu granicznego – szkolne klasy w ramach wymian, przedstawiciele samorządów, studenci" - dodała.

"GW" informuje ponadto, że wniosek o wizę elektroniczną do obwodu kaliningradzkiego można złożyć przez stronę rosyjskiego MSZ. W ciągu czterech dni wnioskujący otrzyma formularz, który można wydrukować albo zachować na urządzeniach mobilnych. Z nim trzeba się stawić na przejściu granicznym. E-wiza będzie ważna przez 30 dni, z których przez osiem będzie można przebywać na terytorium obwodu. Kreml już zapowiedział, że od 2021 r. jednorazowe wizy elektroniczne, co prawda płatne, będą obowiązywać na całą Federację Rosyjską.

nmk/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 marxs

he,he genialne a jednocześnie prymitywnie proste zagranie Rosjan

! Odpowiedz
0 12 marxs

a co na to kartoflany budyń?

! Odpowiedz
10 24 jaffa

wg mnie przekroczenie granicy w Obwodzie Kalingradzkim powinno być na podstawie dowodu lub paszporty - tylko. To co wyprawiaja i zrobili politycy to skrajna głupota. Nie chce chwalić ale Rosja jest znacznie bardziej do "przodu" niz Polska, a to Nam powinno bardziej zależeć.

! Odpowiedz
3 6 khh

Jest do przodu jak cholera, jedz i sprawdz! Unies sie honorem i nie wloz banknotu miedzy kartki paszportu w pierwszym okienku i przekonaj sie jak w drugim to, czym przejezdzasz rozkreca ci na srubki...wtedy zobaczysz jacy oni sa do przodu i przestaniesz pisac bzdury.

! Odpowiedz
23 13 antek10

Ja bym tam nie chciał za darmo jechać.

! Odpowiedz
4 23 abcx

@antek10 nie bądź ciemnotą i zacofańcem - Niemców nie lubię, Ruskich nie lubię, ne pojadę nawet za darmo - to jest mocno głupie, nie ma nigdzie żadnej przyjaźni między państwami, są tylko interesy, nasz najlepszy przyjaciel USA każe sobie słono płacić za przyjaźń, wizy obiecywane są nie wiadomo od kiedy, a jak będzie można nas przehandlować Niemcom albo Rosjanom to pewnie od razu to zrobią :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 --__hubert__---__--__--__--__-

Nareszcie zrozumieli że nie można się izolować od turystyki , myślę że wielu turystów skorzysta głównie przebywający na wakacjach od Jantaru po Krynice Morską .

! Odpowiedz
6 4 marxs

nikt nie skorzysta bo zero z blaszakiem zabronią

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil