REKLAMA

Dwaj zagraniczni eksperci odchodzą z zespołu ds. Panama Papers

2016-08-06 21:16
publikacja
2016-08-06 21:16

Laureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Joseph Stiglitz i szwajcarski ekspert ds. walki z korupcją Mark Pieth wystąpili z komisji eksperckiej powołanej przez rząd Panamy po ujawnieniu skandalu Panama Papers. Jako powód podali "brak transparentności".

 

fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

"Uważamy za fundamentalne, by nasze konkluzje zostały upublicznione i by członkom komisji zezwolono na ich publiczne omawianie" - wyjaśnili w sobotnim komunikacie Stiglitz i Pieth. Z komisji wystąpili w piątek.

Poinformowali, że decyzję podjęli po otrzymaniu pod koniec lipca pisma od panamskiego rządu, zgodnie z którym jedynie prezydent Panamy Juan Carlos Varela może zdecydować o ewentualnej publikacji ich konkluzji.

Według obu ekspertów w czasie pierwszego posiedzenia zespołu w Nowym Jorku na początku czerwca była zgoda ze strony panamskich władz na publikację ustaleń raportu. Dopiero w ubiegłym tygodniu wpłynęło pismo od rządu łamiące to zobowiązanie. Pieth, który jest profesorem prawa na uniwersytecie w Bazylei, ton listu określił w rozmowie ze szwajcarskimi mediami jako "dość szorstki".

"Sądziłem, że rząd Panamy jest bardziej oddany sprawie, ale oczywiście nie jest" - oświadczył z kolei Amerykanin Stiglitz, jeden z laureatów Nobla z 2001 roku.

Władze Panamy w oświadczeniu zapewniały o autonomii komisji i wyraziły ubolewanie z powodu rezygnacji Stiglitza i Pietha, którą przypisały "wewnętrznym rozbieżnościom".

Komisja składała się z siedmiu osób - trzech cudzoziemców i czterech obywateli Panamy. Ich zadaniem była kontrola systemu finansowego kraju, co miałoby umożliwić dostosowanie się do standardów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Raport ekspertów był oczekiwany pod koniec roku.

Panama Papers to 11,5 mln dokumentów - przede wszystkim e-maili, plików PDF, zdjęć i wyciągów z wewnętrznej bazy danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca - obejmujących okres od 1977 do początku 2016 roku. Dokumenty te zawierają informacje o ponad 214 tys. firm, funduszy i fundacji w 21 rajach podatkowych. Kancelaria potwierdziła, że dokumenty, które wyciekły, są autentyczne.(PAP)

ksaj/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Jurand
kontrolowany wyciek z Panama Pampers...
~WidzeSlysze
A moze raport "przypadkiem wyciec" do WikiLeaks?..
Banda zlodziejska skorumpowanych malp w garniturach siedzaca na workach z kasa...
~fixinc
W rajach podatkowych są poza przestępcami również spółki służb specjalnych różnych krajów to jasne że uciszą cześć wniosków.
~Hoib
niestety tłuszcza tego nie pojmuje
~Vman
Mogli zostac i wrazie braku zgody na publikacje, zrobić kolejne Panama Papers

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki