REKLAMA

Daniel Obajtek ujawnił majątek

2021-03-24 00:39
publikacja
2021-03-24 00:39

Kilka portali internetowych opublikowało we wtorek późnym wieczorem szczegóły dotyczące majątku prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Według portalu money.pl Obajtek miał w latach 1998-2020 zarobić prawie 7 mln zł, natomiast na zakup w sumie ponad 30 nieruchomości wydać niecałe 6 mln zł.

Daniel Obajtek ujawnił majątek
Daniel Obajtek ujawnił majątek
fot. Radosław Nawrocki / / FORUM

Informacje dotyczące majątku szefa Orlenu opublikowały we wtorek późnym wieczorem m.in. portale: Niezależna, wPolityce, Business Insider, money.pl, Wirtualna Polska oraz se.pl.

Jak podaje niezalezna.pl, dokumenty finansowe Daniela Obajtka (akty notarialne, umowy cywilno-prawne, zeznania podatkowe oraz oświadczenia majątkowe) dotyczące okresu ponad dwudziestu lat, udostępnił autorom publikacji pełnomocnik szefa Orlenu, mec. Maciej Zaborowski.

"Z dokumentów tych - które, jak zapewnił mec. Maciej Zaborowski, zostaną niezwłocznie przekazane do CBA - wynika, że dochód Obajtka pochodzący z legalnych źródeł znacznie przewyższał jego wydatki na zakup nieruchomości" - podkreśla Niezależna.

Według portalu udostępnione dokumenty dotyczą "oświadczeń majątkowych za lata 2006-2018, zeznań podatkowych za okres 2000-2020, umów pożyczek i kredytów za lata 2000-2020"; są to także - jak twierdzi portal - "wszystkie akty notarialne sporządzone w okresie od 1998 do 2020 roku".

Dokumenty - jak czytamy - podzielono na dwie części - pierwsza dotyczy zakupu nieruchomości, druga - szeroko rozumianych kwestii finansowych. "Zestawienia związane z dochodami i wydatkami inwestycyjnymi dotyczą dwóch okresów. Pierwszy to okres do 2015 r., a więc do złożenia przez Obajtka urzędu wójta gminy Pcim, drugi zaś rozpoczyna się w momencie zatrudnienia Daniela Obajtka w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a następnie w spółkach Lotos Biopaliwa, Energa i PKN Orlen, aż do końca 2020 roku" - pisze portal.

Niezależna publikuje listę ponad 30 nieruchomości (działek i mieszkań), którą obecny prezes PKN Orlen miał kupić w latach 1998-2020, a także zestawienie jego dochodów w tym okresie.

Z podsumowania, które sporządził z kolei portal money.pl wynika, że w latach 1998-2020 Daniel Obajtek "miał zarobić prawie 7 mln zł, a na zakup działek i nieruchomości wydać niecałe 6 mln zł". "Około 2 mln zł pożyczył od banków lub od znajomych" - podaje portal.

Wątpliwości dotyczące pochodzenia majątku Daniela Obajtka, m.in. jego licznych nieruchomości, pojawiły się m.in. po publikacjach "Gazety Wyborczej". W ubiegły wtorek mec. Zaborowski wniósł do CBA o kompleksową kontrolę majątku i oświadczeń majątkowych w imieniu swojego klienta, zapewniając, że nie ma on nic do ukrycia.

Centralne Biuro Antykorupcyjne oświadczyło kilka dni temu, że podejmie czynności w sprawie kontroli majątku i oświadczeń majątkowych szefa PKN Orlen. Podało też, że dwukrotnie w przeszłości badało jego oświadczenia majątkowe.(PAP)

mkr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (28)

dodaj komentarz
filipolek
Ujawnil bo tego wymagala opinia publiczna. Byla walka slow miedzy nim i wyborcza. Teraz czarno na bialym widac ze wyborcza leciala sciemami
klepsiska
Noo ujawniłl, choć ja się w ogóle dziwię, że się tłumaczy, jak nie ma z czego. Pewnie zrobil to dla świetego spokoju a tu i tak nie milkną zarzuty. Ciekawe ile to jeszcze potrwa
dawidzia
No i co na to opozycja i ich media? Bo mnie się wydaje, że to już raz na zawsze powinno zamknąć im usta
kiniaa
Tak było głośno o tych jego dochodach a tutaj tak naprawdę nie ma o czym gadać. Zarabiał to inwestował. Wielu moich znajomych tak robi
filipolek
Zagranie perfekcyjne do bólu. tego sie opozycja i wielmozny pan Sowa nie spodziewali. W sumie nikt sie nie spodziewal. W koncu widac czarno na bialym jakie sa faktyczne stany majątkowe Obajtka i skad sie one wziely. kto podniesie rekawice? kto zrobi to samo? Grad? Kleina? Kto chetny kto
edwinn
No i jak obiecał tak zrobił. Bardzo dobrze, że to zrobił bo mam nadzieję że opozycja i ich media zakończą tą telenowelę z Obajtkiem w roli głównej
demeryt_69
Gość i tak przebił Pęczaka, Dochnala, Wieczerzaka, Piskorskiego, Misiaka oraz Adamowicza - wszyscy z tej samej 'opcji' etnicznej ... przypadek?
iluminata
Donek T. się śmieje z Daniela.
On nigdy by nie ujawnił ile kasy przytulił za służbę dla Niemiec!
robi1979
W 2011 r. później przekazał bratu działkę w formie darowizny. Wartość wpisana w umowę to 200 tys. zł. W maju 2016 r., znów w formie umowy darowizny, nieruchomość wraz z częściami składowymi (willa z basenem), wraca do Daniela Obajtka. Wartość darowizny to 450 tys. zł. Co ciekawe, Daniel Obajtek sam sobie ją przekazuje, bo ma od brata W 2011 r. później przekazał bratu działkę w formie darowizny. Wartość wpisana w umowę to 200 tys. zł. W maju 2016 r., znów w formie umowy darowizny, nieruchomość wraz z częściami składowymi (willa z basenem), wraca do Daniela Obajtka. Wartość darowizny to 450 tys. zł. Co ciekawe, Daniel Obajtek sam sobie ją przekazuje, bo ma od brata upoważnienia do dokonywania sprzedaży czy darowizn.
Willa z basenem wybudowana za 250tys. i to nie jego inwestycja tylko darowizna, można????
qwertas
Ale ty się emocjonujesz telenowelą „Obajtek”, a opowiesz mi w szczegółach o „Adamowiczach” i „Budka mieszkania po 2.200zl/m2”? Jestem ciekaw jak Borys Budka (PO) kupuje mieszkania poniżej swojej wartości.

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki