REKLAMA

Ciech do końca 2026 roku chce wybudować instalację do termicznego przekształcania odpadów

2022-09-26 21:12
publikacja
2022-09-26 21:12

Ciech, jego spółka zależna Ciech Sosa Polska oraz EEW Energy from Waste GmbH podpisali umowę o współpracy przy realizacji instalacji do termicznego przekształcania odpadów - poinformował Ciech w komunikacie. Instalacja ma być uruchomiona do końca 2026 roku, a zlokalizowana będzie na terenie zakładu w Inowrocławiu.

Ciech do końca 2026 roku chce wybudować instalację do termicznego przekształcania odpadów
Ciech do końca 2026 roku chce wybudować instalację do termicznego przekształcania odpadów
/ Puls Biznesu

Instalacja do termicznego przekształcania odpadów będzie mogła dostarczać spółce Ciech Soda Polska parę technologiczną, ewentualnie parę technologiczną i energię elektryczną.

Ciech zakłada, że instalacja docelowo dostarczy spółce zależnej ciepło w ilości około 800 GWh rocznie. Pierwsze dostawy pary technologicznej do zakładu produkcyjnego Ciech Soda Polska powinny rozpocząć się w czerwcu 2027 roku.

Głównym celem podpisanej umowy jest określenie podstawowych zasad i struktury współpracy stron w ramach etapu przygotowania projektu i określenie jego zakresu. Dalsze etapy mają zostać objęte odrębnymi umowami.

Przygotowanie projektu ma objąć działania określone w umowie obejmujące projektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń oraz kontraktację robót budowlanych i pozyskanie finansowania, jak również wynegocjowanie i zawarcie istotnych umów projektowych, w tym umowy o odbiór pary (ewentualnie pary i energii elektrycznej) i przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości.

Podstawowym celem potencjalnej inwestycji z punktu widzenia Grupy Ciech będzie zaopatrywanie w ciepło (parę technologiczną), ewentualnie ciepło (parę technologiczną) i energię elektryczną, zakładu produkcyjnego spółki Ciech Soda Polska zlokalizowanego w Inowrocławiu.

Ciech zakłada, że nawiązanie współpracy i - w przypadku decyzji o realizacji potencjalnej inwestycji i jej zrealizowania - odbiór energii cieplnej pochodzącej z instalacji będzie miało pozytywny wpływ na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy poprzez obniżenie ceny ciepła, stanowiącego kluczowy składnik przy produkcji sody i soli.

Potencjalna inwestycja będzie prowadzona przez EEW działającą przez spółkę celową - EEW Polska. Ciech i jego spółka zależna nie będą brały udziału w finansowaniu potencjalnej inwestycji (poza kosztami realizacji zadań stanowiących część przygotowania projektu przypisanych im w umowie, których wartość na obecnym etapie wynosi ok. 1,6 mln EUR).

Przewidywane w orientacyjnym harmonogramie techniczne uruchomienie instalacji powinno nastąpić do końca 2026 roku, pod warunkiem uzyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń najpóźniej w 2024 roku.

Ciech przewiduje, że współpraca dotycząca dostarczania energii cieplnej z instalacji będzie analogiczna do rozwiązań funkcjonujących już w Grupie Ciech, gdzie podobna współpraca występuje w Ciech Soda Deutschland z dostawcą ciepła z grupy kapitałowej Remondis. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kroko1
To się nazywa odpowiedzialne podejście do tematu środowiska. Kogo jak kogo ale Ciecha nie trzeba przekonywać, że warto dbać o naszą wspólną przestrzeń.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki