REKLAMA

Chiny kontra USA. Waszyngton narusza „prawowite interesy Chin”

2022-10-31 11:01
publikacja
2022-10-31 11:01

Szef chińskiego MSZ Wang Yi potępił w poniedziałek wprowadzone przez USA restrykcje na eksport czipów do ChRL i oskarżył Waszyngton o naruszanie „prawowitych interesów Chin” – napisano w chińskim komunikacie po rozmowie Wanga z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Chiny kontra USA. Waszyngton narusza „prawowite interesy Chin”
Chiny kontra USA. Waszyngton narusza „prawowite interesy Chin”
fot. mrjo / / Shutterstock

Wang oświadczył w rozmowie z Blinkenem, że Stany Zjednoczone powinny zaprzestać prób „tłumienia i ograniczania” Chin oraz „tworzenia nowych przeszkód w dwustronnych relacjach” – przekazano w komunikacie opublikowanym przez MSZ w Pekinie.

Ministrowie „wymienili opinie na temat Ukrainy i innych spraw”. Wang ocenił w tym kontekście, że wszystkie strony powinny „zachować powściągliwość, podejmować decyzje w sposób opanowany i zwiększyć wysiłki dyplomatyczne, by zapobiec dalszej eskalacji, a nawet wymknięciu się sytuacji spod kontroli”. "Dopóki istnieje promień nadziei, drzwi negocjacji nie mogą być zamknięte" - dodał.

Szef chińskiej dyplomacji odniósł się też do wprowadzonych niedawno przez władze USA szeroko zakrojonych restrykcji eksportowych, które mają utrudnić Chinom dostęp do najnowocześniejszej technologii produkcji układów scalonych. Oskarżył Waszyngton o „naruszanie reguł wolnego handlu i poważne szkodzenie prawowitym interesom Chin”.

Chiński minister poruszył też temat zakończonego niedawno w Pekinie XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Podkreślił, że Chiny będą „w dalszym ciągu niezachwianie podążać sprawdzoną drogą socjalizmu o chińskiej specyfice”, jak władze ChRL nazywają chiński ustrój.

Wang przekonywał, że polityka wewnętrzna i zagraniczna Pekinu jest „otwarta i przejrzysta”. Oskarżył władze USA o „ideologiczne uprzedzenia, które przesłaniają im ogląd sytuacji” - napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

Blinken poinformował wcześniej, że rozmawiał z Wangiem o „wysiłkach na rzecz odpowiedzialnego zarządzania rywalizacją” pomiędzy obu krajami, a także o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Departament Stanu USA ogłosił w komunikacie, że Blinken poruszył z Wangiem temat zagrożeń, jakie wojna na Ukrainie niesie dla światowego bezpieczeństwa i stabilności.

Relacje chińsko-amerykańskie są obecnie napięte, a oba kraje spierają się o szeroki wachlarz spraw, od kwestii handlowych i technologicznych, przez sytuację mniejszości etnicznych w Chinach, autonomię Hongkongu i status Tajwanu, po stanowisko Pekinu w sprawie wojny na Ukrainie oraz jego roszczenia terytorialne i rosnącą aktywność wojskową na okolicznych morzach.

Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wypowiadał się przeciwko sankcjom nakładanym na Moskwę. Według ekspertów nie udzielił dotychczas Kremlowi materialnego wsparcia, ale popierał go politycznie i propagandowo. Wang powiedział niedawno swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą popierać „strategiczne cele rozwojowe” i umacnianie „mocarstwowej pozycji” Rosji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (9)

dodaj komentarz
andrettoni
Ciekawe na co sankcje nałożą Chiny...Stawiam na komputery. 20% importu USA pochodzi z Chin i z tego 10% to komputery. W dużej mierze pewnie jest to Import gotowych komputerów Apple z Chin. ponad 50% importu z Chin to różnego rodzaju procesory, sprzęt elektroniczny, prądnice, baterie, silniki elektryczne itd. Między innymi procesory Ciekawe na co sankcje nałożą Chiny...Stawiam na komputery. 20% importu USA pochodzi z Chin i z tego 10% to komputery. W dużej mierze pewnie jest to Import gotowych komputerów Apple z Chin. ponad 50% importu z Chin to różnego rodzaju procesory, sprzęt elektroniczny, prądnice, baterie, silniki elektryczne itd. Między innymi procesory np. do samochodów.
chudyjakszkapa
nie idzie czytać tego dyplomatycznego bełkotu, o wstrzemięźliwości, dyplomatycznym rozwiązaniu wojny i powstrzymaniu przemocy ...

To ja apeluję o dyplomatyczne rozwiązanie kwestii Tybetu i powstrzymanie przemocy CHRL wobec Tybetańczyków oraz akceptację suwerenności Tybetu...

imbecyle...
po_co
Za długo był spokój na świecie i znów marzy się im wojna
pikawka
no to na co czekaja? niech ida sobie jankesi na wojenke i dla odmiany zostawia reszte swiata w spokoju. to takie trudne zalatwiac samemu swoje wlasne sprawy? :) onuce ktore pchaja sie na cudze wojny trzeba zaszprycowac jak na wscieklizne i po problemie.
forfun
poskarżcie się putinowi on wam pomoże
pikawka
lemingi trafia do macierzy i tyle w temacie.
trolley
Uuu. To niedługo uwaga z Ukrainy przeniesie się na Tajwan.
mararok
"Wang przekonywał, że polityka wewnętrzna i zagraniczna Pekinu jest „otwarta i przejrzysta”. Oskarżył władze USA o „ideologiczne uprzedzenia, które przesłaniają im ogląd sytuacji”

:) „otwarta i przejrzysta” - zgadza się wszyscy wiemy jak ona wygląda
„ideologiczne uprzedzenia” - ach dobrze, że takie mamy, inaczej świat
"Wang przekonywał, że polityka wewnętrzna i zagraniczna Pekinu jest „otwarta i przejrzysta”. Oskarżył władze USA o „ideologiczne uprzedzenia, które przesłaniają im ogląd sytuacji”

:) „otwarta i przejrzysta” - zgadza się wszyscy wiemy jak ona wygląda
„ideologiczne uprzedzenia” - ach dobrze, że takie mamy, inaczej świat byłby zupełnie inny :)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki