REKLAMA

Chiny: KPCh chce włączyć myśl polityczną Xi Jinpinga do konstytucji

2018-01-19 13:31
publikacja
2018-01-19 13:31
fot. Jason Lee / Reuters

Rządząca w Państwie Środka Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zamierza włączyć myśl polityczną prezydenta Xi Jinpinga do chińskiej konstytucji - poinformowały w piątek państwowe media. Krok ten zdaniem komentatorów ostatecznie umocni pozycję Xi w kraju.

Już w październiku 2017 roku "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice" została włączona do statutu KPCh podczas ogólnokrajowego XIX zjazdu partii jako "najnowsze osiągnięcie w adaptacji marksizmu-leninizmu na chińskim gruncie".

Tym samym Xi stał się jedynym żyjącym dygnitarzem wymienionym z nazwiska w statucie rządzącej od 1949 roku KPCh, a jego koncepcja polityczna dołączyła do szeregu głównych podstaw ideologicznych określonych w tym dokumencie, obok m.in. marksizmu-leninizmu, myśli Mao Zedonga i teorii Deng Xiaopinga. Będzie ona też obowiązkowym elementem programu szkolnego.

Obecnie partia zaproponowała włączenie tej samej koncepcji do chińskiej konstytucji - podała agencja Xinhua. Według wydanego komunikatu myśl Xi wytworzyła w narodzie chińskim "zapał", który przyczynił się do powstania "wielkiej duchowej siły napędzającej" wdrażanie w życie strategicznych decyzji XIX zjazdu KPCh.

Uczestnicy spotkania podkreślili też, że należy stworzyć "scentralizowany, zunifikowany, wpływowy i wysoce skuteczny" narodowy system nadzoru, by zwalczać korupcję w administracji państwowej - podała Xinhua.

Walka z korupcją na wszystkich szczeblach władzy, jeden z kluczowych postulatów Xi w ostatnich latach, ma nabrać nowego wymiaru wraz z powołaniem do życia Państwowej Komisji Nadzoru. Jak pisze Reuters, rozpoczęły się już wstępne prace nad powołaniem jej do życia, a podstawa prawna dla tej nowej instytucji najpewniej zostanie formalnie wpisana do obowiązującego prawa w marcu podczas sesji parlamentu lub wcześniej.

Chińscy eksperci prawni wskazują, że zanim powstanie nowa komisja, władze muszą znowelizować konstytucję, by zapewnić, że kompetencje nowego gremium będą miały konstytucyjną podstawę. Xinhua nie wskazała jednak, które konkretnie zapisy mogłyby zostać w tym celu zmienione. (PAP)

akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki