REKLAMA

Chiński wiceminister Meng Hongwei przyznał się do korupcji

2019-06-20 09:02
publikacja
2019-06-20 09:02

Były szef Interpolu, a zarazem były wiceminister bezpieczeństwa publicznego ChRL Meng Hongwei, oskarżony o przyjęcie łapówek o wartości 14,5 mln juanów (7,8 mln zł), przyznał się w czwartek do winy przed sądem w Chinach – podały państwowe chińskie media.

fot. Damir Sagolj / / FORUM

Rozpatrujący jego sprawę sąd w mieście Tiencin na północy Chin ogłosi werdykt w późniejszym terminie – podała państwowa chińska telewizja CCTV na swoim kanale w mediach społecznościowych.

Meng wraz z rodziną mieszkał w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu. Jego żona Grace Meng zgłosiła jesienią 2018 roku, że zaginął on w czasie podróży do Chin. Wkrótce chińskie władze oświadczyły, że prowadzą przeciwko niemu postępowanie.

Komisja antykorupcyjna Komunistycznej Partii Chin (KPCh) informowała, że Meng jest podejrzany o przyjmowanie łapówek, szkodzenie wizerunkowi partii i niewykonywanie poleceń partyjnego kierownictwa. W marcu br. został on usunięty z rządzącej KPCh za "poważne naruszenie prawa i dyscypliny", a w kwietniu formalnie go aresztowano.

Żona Menga poinformowała w maju, że razem z dwójką ich dzieci otrzymała we Francji azyl, co określiła jako uratowanie im życia. "Gdyby Francja mnie nie chroniła, zostałabym zabita dawno temu - powiedziała. - To drugie życie dla nas, dla mnie i moich dzieci".

Grace Meng twierdziła po zatrzymaniu jej męża, że była śledzona, otrzymywała podejrzane telefony, a nieznane jej osoby robiły zdjęcia tablic rejestracyjnych jej samochodu, w związku z czym obawiała się porwania.

Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga chińskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano już wielu wysokiej rangi urzędników. Według krytyków Xi wykorzystuje kampanię także do usuwania swoich przeciwników ze sceny politycznej.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Maslo maslane
ChRL usuwa przec. poltycznych, bo biora lapówki i nie stosuja sie do tamtejszego prawa :)
Trza bylo mu zostac we Francji....

W USA ultra-demokracji odtrzeliwuje deep state na biezaco niepokornych polityków, albo tych co duzo wiedza

https://www.youtube.com/watch?v=rotcxyU12cg
talmud
kazdy usuwa swoich przeciwnikow nawet w tfu "demokracji" tylko metody sa bardziej zawoalowane......:)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki