REKLAMA

Asbis podtrzymuje plan dodatnich przepływów operacyjnych w '19

2019-08-08 13:34
publikacja
2019-08-08 13:34
fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu

Dystrybutor IT Asbis podtrzymuje plan wypracowania dodatnich przepływów operacyjnych w całym 2019 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki, Marios Christou.

"Podtrzymujemy, że nasze przepływy operacyjne w całym roku będą dodatnie" - powiedział Christou na czwartkowej konferencji.

W pierwszym półroczu przepływy operacyjne Asbisu wyniosły minus 24,2 mln USD podczas, gdy przed rokiem w analogicznym okresie przepływy wyniosły minus 53,7 mln USD. Dystrybutor zakończył półrocze z 78,5 mln USD gotówki (wobec 45,6 mln zł rok wcześniej).

Spółka podtrzymała również w czwartek prognozę wyników finansowych - w całym roku nadal spodziewa się przychodów w przedziale 1,7-1,9 mld USD (wobec 2,07 mld USD w 2018 roku) oraz 8,5-10 mln USD zysku netto (12 mln USD rok wcześniej).

Asbis podał w czwartek wyniki za drugi kwartał: przychody spadły o 20 proc. rok do roku do 370,9 mln USD, a wynik operacyjny wzrósł o 39 proc. do 5,3 mln USD, natomiast wynik netto był o 26 proc. niższy i wyniósł 0,9 mln USD.

Jak podał Christou, zysk netto w drugim kwartale obniżyło saldo przychodów i kosztów finansowych - przychody finansowe były o 1,2 mln USD niższe niż przed rokiem, a koszty finansowe (głównie koszty linii kredytowych oraz zabezpieczeń walutowych) wzrosły o 0,8 mln USD.

Niższe przychody finansowe wynikały z mniejszej skali wcześniejszych płatności za towary Apple, za którą spółka otrzymuje od producenta dyskonto. Dyrektor finansowy Asbisu podał, że firma nie zdecydowała się na przedpłaty, by poprawić przepływy operacyjne. Dyrektor poinformował, że spodziewa się poprawy salda przychodów i kosztów finansowych w kolejnych kwartałach.

Marża brutto na sprzedaży spółki wzrosła w drugim kwartale do 5,7 proc. z 5,1 proc. kwartał wcześniej - rentowność była tym samym najwyższa od co najmniej dwóch lat.

Christou podał, że Asbis inwestuje w rozwiązania z tzw. wartością dodaną (VAD) po to by poprawić marżę brutto i tym samym utrzymać zyski na podobnym poziomie, pomimo spadku przychodów.

Sprzedaż z wartością dodaną, w tym usługi dla biznesu świadczone przez spółkę, stanowiły w drugim kwartale 23 proc. sprzedaży, podał Christou. Dyrektor dodał, że ten wysokomarżowy segment biznesu Asbisu rośnie, co pozytywnie przekłada się wzrost rentowności całej grupy. Podał jednocześnie, że marża rośnie również po wyłączeniu sprzedaży VAD, m.in. za sprawą zwyżkującej sprzedaży urządzeń marki Logitech.

Asbis jest w trakcie uruchamiania dwóch nowych sklepów Apple Premium Reseller (APR), po jednym na Białorusi i w Gruzji. Po otwarciu tych lokalizacji sieć salonów z produktami Apple prowadzonych przez Asbis powiększy się do 23 lokalizacji.

Spółka nie ma natomiast obecnie w planach rozpoczynania działalności na nowym rynku. Asbis ma obecnie spółki zależne w 26 krajach, a jego klientami są firmy z łącznie 60 państw.

Dystrybutor rozgląda się za akwizycjami, głównie w krajach byłego ZSRR, ale nie są to "duże" podmioty, podał Christou. Dodał, że spółka nie rozważa dużych przejęć, m.in. ze względu na niską - w ocenie zarządu - wycenę giełdową Asbisu. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki