REKLAMA

Amica liczy w IV kw. przynajmniej na powtórzenie wyników z III kw. 2021 roku

2021-11-26 11:54
publikacja
2021-11-26 11:54
Amica liczy w IV kw. przynajmniej na powtórzenie wyników z III kw. 2021 roku
Amica liczy w IV kw. przynajmniej na powtórzenie wyników z III kw. 2021 roku
fot. Kristi Blokhin / / Shutterstock

Amica liczy w IV kw. przynajmniej na powtórzenie wyników z III kw. 2021 roku - poinformował podczas telekonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski.

"Październik od strony przychodowej, jak i wynikowej, jest w miarę zbieżny z naszymi założeniami na 2021 rok. Za październik jesteśmy zadowoleni z realizacją sprzedaży. Podobna sytuacja będzie w listopadzie. Na ten moment mogę powiedzieć, że na rynku niemieckim i skandynawskim, notujemy dużą sprzedaż, nawet większą niż zakładaliśmy. W październiku na rynku polskim sprzedaż była zgodna z założeniami, trochę niższa w listopadzie, ale ostatecznie mam nadzieję, że będziemy blisko naszych założeń. Niestety na rynku Wschodnim jest lockdown, który dotknął szczególnie Rosję i widać to od strony popytowej. Również rynek Południowo-Wschodniej Europy, te kraje dużo słabiej radzą sobie z kolejną falą koronawirusa i to ma odzwierciedlenie w naszej sprzedaży. Rynek Wschodni próbujemy podpierać rynkiem Centralnej Azji, gdzie mamy dosyć spore wzrosty" - powiedział Rakowski.

"Mamy nadzieję, że w IV kwartale będziemy w stanie osiągnąć podobne wyniki, jak w trzecim kwartale br. (...) Być może będę lepsze" - dodał.

W trzecim kwartale 2021 przychody grupy wyniosły 851,3 mln zł wobec 859,1 mln zł rok wcześniej. EBITDA spadła do 45,5 mln zł z 93,2 mln zł. Zysk netto zmniejszył się do 23,2 mln zł z 62,5 mln zł.

Rakowski wskazał, że III kw. był dla grupy najtrudniejszy pod względem kosztów transportu, a zachowania rynku są "anormalne". Amica liczy na unormowanie się sytuacji dzięki mechanizmom rynkowym i konkurencji, ale w najbliższych miesiącach nie spodziewa się znaczących spadków cen przewozu, jak i podwyżek.

Podkreślił, że Amica w trzecim kwartale odnotowała już efekty wprowadzonych podwyżek cen AGD.

Grupa odczuwa w tym roku po stronie kosztowej mocny wzrost cen stali, komponentów i frachtu morskiego. Amica zaczęła wprowadzać pierwsze podwyżki od II kwartału 2021 roku.

Stal stanowi blisko 30 proc. średniego technicznego kosztu wytworzenia w Amice, mniej więcej drugie tyle stanowi elektronika.

Producent kuchni, piekarników oraz płyt grzewczych, sprzedaje swoje produkty i towary, czyli sprzęty AGD kupowane u innych producentów w celu ich dalszej sprzedaży, do blisko 70 krajów. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki