REKLAMA

10 000 000 proc. inflacji w Wenezueli

2018-10-09 09:30
publikacja
2018-10-09 09:30

Do końca tego roku inflacja w Wenezueli może wzrosnąć do 1 370 000 proc. rdr. W przyszłym roku trzeba będzie z kolei dołożyć jeszcze jedno zero, i to nie do banknotów.

10 000 000 proc. inflacji w Wenezueli / fot. Marco Bello / FORUM

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące inflacji CPI od jakiegoś czasu wyglądają podobnie. Podawana jest astronomiczna wartość, a przy okazji kolejnej prognozy rewidowana jest na jeszcze większą. W styczniu prognoza inflacji wenezuelskiej waluty na 2019 rok wynosiła 13 000 proc., w lipcu było to już 1 000 000 proc. (ta wartość ma zostać przebita do końca tego roku), a teraz Fundusz spodziewa się  już inflacji na poziomie 10 000 000 proc. Wenezuela nie podaje oficjalnych danych dotyczących inflacji od prawie trzech lat, gdy rozpoczęły się problemy gospodarcze kraju.

Szalejące ubożenie boliwara to efekt dodruku pieniądza na pokrycie coraz większej dziury w budżecie i spadku zaufania do waluty pomimo przeprowadzonej niedawno denominacji i wprowadzenia nowej waluty - suwerennego boliwara. W wyniku spadającej produkcji ropy i destabilizacji społecznej i politycznej cierpi również gospodarka – po skurczeniu się gospodarki o 14 proc. w ubiegłym roku, w tym spodziewana jest dalsza kontrakcja o 18 proc. i kolejne 5 proc. w następnym roku. W sumie szacuje się, że w latach 2013-17 PKB per capita zmalał o ponad 35 proc., a w okresie 2013-23 spadek ten pogłębi się do 60 proc.

Jakub Krześnicki

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
madarot
Słuszną ma linię nasza partia rządząca - utrwalić w umysłach Polaków, że inflacja podana przez GUS (ostatni odczyt to 1,8%) to prawda, TVP1 jeszcze z 5 razy to powtórzy i ciemny lud to kupi do reszty. I nie ważne, że chodząc do sklepów kupując tyle co zwykle jakoś szybciej znikają pieniądze z portfela - ale przecież Słuszną ma linię nasza partia rządząca - utrwalić w umysłach Polaków, że inflacja podana przez GUS (ostatni odczyt to 1,8%) to prawda, TVP1 jeszcze z 5 razy to powtórzy i ciemny lud to kupi do reszty. I nie ważne, że chodząc do sklepów kupując tyle co zwykle jakoś szybciej znikają pieniądze z portfela - ale przecież pan w TVP1 mówi, że nic prawie nie drożeje, a wiadomo to TVN kłamie zawsze i wszędzie.
tu154sk
No i co przydał by się Generał Augusto Pinochet inaczej tej zarazy socjalistycznej się nie pozbędą !
tigerbonzo
Sytuacja zarówno gospodarcza jak i polityczna na świecie coraz bardziej wskazuje na to, że szykuje się jakiś twardy reset albo zadziałała osławiona już przez turbo-kapitalistów tzw. „niewidzialna ręka rynku” (ręka rynku to zapewne, tylko czy taka niewidzialna?), a to przeważnie w historii oznaczało, albo poważny Sytuacja zarówno gospodarcza jak i polityczna na świecie coraz bardziej wskazuje na to, że szykuje się jakiś twardy reset albo zadziałała osławiona już przez turbo-kapitalistów tzw. „niewidzialna ręka rynku” (ręka rynku to zapewne, tylko czy taka niewidzialna?), a to przeważnie w historii oznaczało, albo poważny kryzys finansowy, albo konflikty zbrojne. Dziwi mnie, że w strefie euro nie ma wysokiej inflacji, chociaż od kilku lat przez QE ładują w euroobligi dziesiątki miliardów świeżo wykreowanego papieru toaletowego- euro. Dziwią jeszcze bardziej podwójne standardy i to, że w przypadku Wenezueli mówi się wprost o dodruku, a w przypadku FEDu, czy EBC jest to już poluzowanie polityki pieniężnej, czy quantitativy easing albo zwiększenie podaży pieniądza w obiegu. No cóż dziejsza ekonomia ma coraz mniej wspólnego z ekonomią, która wygląda na to, że została zawłaszczona przez kilku samozwańczych decydentów na tej planecie, hulaj dusza piekła nie ma.
historykgpw
Przed II wojną światową też była taka inflacja. Będzie wojna
distefano
Z kim Wenezuela będzie prowadziła tą wojnę? :)
ajwaj
A jak moga zyc narody z ropa naftowa bez bandyckiego szantazu, rabunku, dywersji "wolnego swiata" spólka zo.o. w stanie likwidacji ?

Z internetu: ""W 1969 roku tylko 25% Libijczyków umiało czytać. Mu’ammar al-Kaddafi w pierwszej kolejności stworzył ludności możliwości nauki, a następnie inwestował
A jak moga zyc narody z ropa naftowa bez bandyckiego szantazu, rabunku, dywersji "wolnego swiata" spólka zo.o. w stanie likwidacji ?

Z internetu: ""W 1969 roku tylko 25% Libijczyków umiało czytać. Mu’ammar al-Kaddafi w pierwszej kolejności stworzył ludności możliwości nauki, a następnie inwestował w rozwój technologiczny kraju. W 2011 roku przed zabiciem Kaddafiego Libijczycy mieli zapewnione: Edukacja była bezpłatna. Studenci na uczelniach krajowych i zagranicznych otrzymywali stypendium w wysokości 500 dolarów miesięcznie. W 2011 roku 25% Libijczyków posiadało wykształcenie wyższe, w kraju pozostało tylko 13% analfabetów. Jeśli Libijczyk po obronie dyplomu nie znalazł pracy, państwo wypłacało mu przeciętną pensję, jaką otrzymywał przed podjęciem studiów. Libijskie banki były własnością państwa i udzielały nieoprocentowanych pożyczek. Libijczycy, którzy chcieli zostać rolnikami, otrzymywali ziemię, dom, sprzęt, nasiona oraz żywy inwentarz potrzebny do rozpoczęcia działalności. Rząd pokrywał 50% ceny zakupu samochodu. Cena benzyny wynosiła 0,14 dolarów/litr. Prąd był darmowy dla wszystkich mieszkańców. Nowożeńcy otrzymywali od rządu 60 tys. dinarów (ok. 50 tys. dol.) na zakup swojego pierwszego mieszkania. "Becikowe" wynosiło 5 tysięcy dolarów. Służba zdrowia była bezpłatna. Gdy nie było możliwości wykonania jakiegoś zabiegu w kraju, rząd finansował jego koszty za granicą, w tym podróż i zakwaterowanie. Libia nie miała żadnych zagranicznych długów, dodatkowo posiadała rezerwy finansowe w wysokości 150 mld dol.""
ajwaj
A czego PISy-PAPy nie powiedza "ZAKAZANE PIOSENKI"

""Aby rozwiązać kryzys w Libii wymaga interwencji Rosji i osobiscie prezydenta Władimira Putina. O tym w wywiadzie dla RIA "Novosti" powiedział oficjalny przedstawiciel libijskiej armii narodowej (LNA), generał Ahmed Al-Mismari.

"Rosja
A czego PISy-PAPy nie powiedza "ZAKAZANE PIOSENKI"

""Aby rozwiązać kryzys w Libii wymaga interwencji Rosji i osobiscie prezydenta Władimira Putina. O tym w wywiadzie dla RIA "Novosti" powiedział oficjalny przedstawiciel libijskiej armii narodowej (LNA), generał Ahmed Al-Mismari.

"Rosja i Libia, jak wiadomo, mają długotrwałe stosunki wojskowe. Dlatego też Libia coraz bardziej potrzebuje Rosji w walce z terroryzmem (wolnego swiata). Syria może służyć jako przykład "- powiedział generał.""
"Sam wjazd Rosji do Syrii może radykalnie zmienić sytuację, zapobiec rozprzestrzenianiu się" NIEkontrolowanego chaosu ".
Libijska Armia Narodowa (LNA), której przewodzi regularna armia, marszałek Khalifa Haftar.

ajwaj
Skad ta czula :) wstrzasajaca do bolu troska o wenezuelskich przyjaciól ?

A bo 8.10 wzmozyl sie ruch w Petro-oro, czy El-Petro > krypto na zlocie i ropie
""Wenezuela żąda opłat paszportowych w kryptowalutach państwowych Petro"
""Według prezydenta Nicolasa Maduro petro powinno być częścią
Skad ta czula :) wstrzasajaca do bolu troska o wenezuelskich przyjaciól ?

A bo 8.10 wzmozyl sie ruch w Petro-oro, czy El-Petro > krypto na zlocie i ropie
""Wenezuela żąda opłat paszportowych w kryptowalutach państwowych Petro"
""Według prezydenta Nicolasa Maduro petro powinno być częścią rozwiązania kryzysu gospodarczego w tym kraju.""
Prez. Maduro jest kolejnym kamyczkiem padajacego domina de-dolaryzacji

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/10/09/venezuela-buerger-muessen-fuer-reisepass-kryptowaehrung-petro-bezahlen/
ajwaj
przypadkowo link ponizej pokazuje WZROSTY na krypto ElPetro
lightning_network
https://coin.dance/volume/localbitcoins/VES/BTC

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki