Hiperinflacja, depresja, dewaluacja, reformy, zwolnienia. Wenezuela w pełnej krasie

Wenezuela zmaga się z hiperinflacją i depresją. Maduro z kolei zapowiada, że ma rozwiązanie na bolączki wenezuelskiej gospodarki i nie zawaha się ich użyć. Ku nieszczęściu obywateli kraju.

(fot. Marco Bello / FORUM)

Ulżyć obywatelom miały podwyżka minimalnego wynagrodzenia o ponad 3000 proc. i dewaluacja. Od tego tygodnia Wenezuelczycy mogą liczyć na minimum 1800 boliwarów, wartych na czarnym rynku około 20 dolarów. 1800 boliwarów, bo w drodze dewaluacji z waluty odcięto pięć zer, a nowy, jak nazywa go sam Maduro, „suwerenny boliwar” powiązany został z wenezuelską kryptowalutą petro, która z kolei według deklaracji wenezuelskich władz jest zabezpieczona baryłką krajowych zasobów ropy naftowej (1 petro = 1 baryłka).

Miało to w teorii pomóc obywatelom w trudnej sytuacji życiowej, lecz rezultatem są zwolnienia, przedsiębiorcy nie są bowiem w stanie utrzymać pracowników na nowych warunkach płacowych. Według informacji „Miami Herald” prawie 40 proc. sklepów musiało zakończyć działalność z powodu rosnących kosztów. Nie pomaga im również fakt, że rząd Wenezueli „zdelegalizował” inflację – w przypadku gdy sprzedawcy podniosą ceny produktów, mogą trafić nawet do więzienia.

Wśród planów innych planów prezydenta Wenezueli są podwyżki podatków i zwiększenie cen paliwa dla niektórych kierowców.

Ponad 500 000 Wenezuelczyków uciekło w tym roku (a 1,6 mln ludzi od 2015 roku) z kraju z powodu wszechobecnego chaosu – biedy, wzrostu przestępczości i niedoboru podstawowych produktów. Do decyzji o ewentualnym powrocie do ojczyzny nie skłaniają prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, według którego inflacja może sięgnąć w tym roku 1 000 000 proc. rdr. Prawie 90 proc. Wenezuelczyków żyje obecnie w ubóstwie, a średnio obywatel kraju stracił w zeszłym roku 11 kilogramów na wadze.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 0 antydonald

artykuł i autor to wierny członek PZPR i PO .... przypomne tej cioci tusk, że był juz kiedys taki jeden co to na lotnisku w Wawie przyznał sie że ma 11 kg mniej i w zwiazku z tym nie został wpuszczony do III RP jaruzela i tuska.

! Odpowiedz
5 17 adamtw

Panie redaktorze. Bardzo proszę doczytaj sobie w słowniku czym się rozni dewaluacja o denominacji, gdyż pomylily się Panu oba pojęcia. Dobrze byłoby poprawić artykul..

! Odpowiedz
1 17 open_mind

Denominacja – reforma walutowa, polegająca na zastąpieniu dotychczasowej waluty kraju nową, bez ingerencji w kurs walutowy. Denominacji nie należy mylić z dewaluacją, ta bowiem zakłada realne obniżenie wartości waluty krajowej wobec innych walut, podczas gdy denominacja ma charakter usprawnienia czysto technicznego, a wszelkie obniżki mają w tym wypadku charakter wyłącznie nominalny.

Niestety kolego trudno to ogarnąć - ale tam zaszły obydwa zjawiska! A jeszcze będzie „Rewolucjacja”. To ostatnie zjawisko które wystąpi globalnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 36 search

Polska jest na podobnej sciezce rozwoju. Socjal plynie bo jest wzrost swiatowy i to nie zaden sukcej niejakiego power pointa, negocajtora traktatow unijnych i budowniczego mostwo i autostrad w tym i elektrykow i wiele wiel innych rzeczy. UE w koncu pempowine odetnie przyjdzie spowolnienie i wtedy pogadamy co beda gadac w TVPic,

! Odpowiedz
1 8 mhm

Niewykluczone, że efekty spowolnienia będą dla suwerena odczuwalne dopiero po kolejnych wyborach parlamentarnych, które być może wygra obecna opozycja. Wtedy „suweren” zobaczy, że za PiS było mu dużo lepiej, więc w kolejnych wyborach (całkiem prawdopodobne, że przyspieszonych) wybierze ich już z taką większością, że bez problemu będą rządzili po wieki wieków.
Amen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 mhm odpowiada mhm

To nieeleganckie, ale być może jedyna nadzieja to.. yhm... zdrowie prezesa...
Jeśli go zabraknie, to się tam przecież nawzajem pozagryzają...

! Odpowiedz
19 20 ajwaj

Prawdziwych przyjaciól poznaje sie (i nie zapomina) bidzie :)
(dzisiaj)

""Wracając do Caracas w poniedziałek, Maduro ogłosił na Twitterze, że jego wizyta w Pekinie był„to tydzień pełen wielkich osiągnięć dla dobra naszego narodu” i „całkowity sukces.”

Wenezuela otwiera swoje drzwi na świat i otrzyma wszelką pomoc niezbędną do osiągnięcia sukcesu przyszłości i pomyślności. pic.twitter.com/JYsFQmsphy ""
""Pekin ogłosił w czwartek, że zgodził się udzielić Wenezueli do 5 miliardów dolarów linii kredytowej, po raz pierwszy od 2016 roku, aby pomóc Maduro"" + sprzet, pojazdy, maszyny, HANDEL itd.
USA ostro sa nizadowolone znowu, ich embarga, sankcje nie sa juz skuteczne :)

https://www.breitbart.com/national-security/2018/09/17/state-media-presence-china-venezuela-getting-stronger-every-day/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 16 pull_up

Przynajmniej zdrowsi będą skoro chudną.

! Odpowiedz
8 14 rekin1986

Byle się nie musieli odchudzać z kości na ości by ze szkieletu kostnego nie zrobił się ościsty

! Odpowiedz
1 14 open_mind

I nie mają problemów z ceną metali szlachetnych. Bo to tak jak kiedyś u nas z szynką za komuny - nikt by nie kupił jak by zamówili! i by leżało na półkach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil