REKLAMA

Znów czerwono na GPW. Kolejny dołek WIG20

Adam Torchała2015-12-09 17:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-09 17:15

Końca spadków na GPW póki co nie widać. Na ostatnie 13 sesji aż 11 zakończyło się spadkiem wartości indeksu WIG20. Dziś po stronie strat należało dopisać kolejne 2,3%.

Znów czerwono na GPW. Kolejny dołek WIG20
Znów czerwono na GPW. Kolejny dołek WIG20
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Grudzień ledwie się zaczął, a już można go uznać za jeden z najsłabszych miesiąców ostatnich lat. Póki co WIG20 znajduje się niemal 8% poniżej poziomów z końca listopada 2015 roku. Z niemal każdym dniem WIG20 pogłębia swoje sześcioletnie minima. Dziś przebito kolejną okrągłą granicę, indeks spadł poniżej 1800 punktów. Nowe minima wyznaczył na poziomie 1769 punktów.

Najsłabszą spółką w indeksie było LPP (-9,1%), które po raz pierwszy od kwietnia 2013 roku wyceniane jest poniżej 6000 zł. Słabo radziła sobie para PZU-Alior, która zanurkowała o ponad 3%. Niewiele lepiej wypadły inne banki, PKO straciło 3,2%, mBank 2,2%, BZ WBK 1,5%. Dziś na Bankier.pl analizowaliśmy potencjalny wpływ na sektor startującego w lutym podatku bankowego. Po czerwonej stronie rynku znalazły się nawet papiery Eurocashu (-6,3%), który do tej pory na tyle pozostałych spółek mógł uchodzić za oazę spokoju.

fot. / / Bankier.pl

Nie brakowało jednak pozytywnych zaskoczeń. Wielką ochotę do wzrostów wykazywał Tauron. Papiery spółki, które w ostatnich miesiącach gościły raczej na dnie zestawienia, dziś wynikiem +9,3% zdeklasowały stawkę. Zachęcić do zakupów mogły inwestorów zapowiedzi nowego prezesa, który poinformował, że Tauron rozważa cięcia w niektórych inwestycjach. Odreagowywać starał się także wyprzedany KGHM (+0,4%), którego notowania dodatkowo wspierało lekkie odbicie na rynku miedzi.

Szeroki rynek ponownie wypadł nieco lepiej od blue chipów, tym razem jednak spółki małe i średnie nie odstawały tak wyraźnie. Notowania mWIG-u i sWIG-u spadły odpowiednio o 1,8% i 1,6%. WIG stracił ostatecznie 2,1%, podczas gdy obroty przekroczyły 1,1 mld zł.

Mocne przeceny CCC, Grecy też szukają dna

Na szerokim rynku dobrze radziły sobie m.in. rosnące o ponad 4% papiery Comarchu, Open Finance, czy PHN. Zdecydowanie więcej było jednak rozczarowań. O 11% osunęło się Hawe, gdzie sąd wszczął egzekucję, 8,3% stracił Serinus, a 7,7% CCC.

Poza obserwowaniem spadków, inwestorzy w ostatnich dniach wyczekują informacji o odwołaniach lub rezygnacjach prezesów kolejnych spółek z udziałem skarbu państwa (Więcej na ten temat w artykule „Karuzela z prezesami ruszyła”). Na marginesie tych wielkich zmian obserwujemy zmiany w sektorze prywatnym – na stanowisko prezesa Cyfrowego Polsatu awansował dziś Tobias Solorz, syn Zygmunta Solorza-Żaka. Swoje stanowisko opuścił dziś także m.in. prezes Qumaku.

W Europie również dominowały spadki, główne indeksy nie traciły jednak więcej niż 1%. DAX osłabił się dziś o 0,4%, CAC o 0,9%. Najsłabszym indeksem Starego Kontynentu był grecki Athex, który wyznaczył dziś swoje 3,5-letnie minima.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~pokj
i tak oto bogaci staną się biedniejsi a ludzie wpływowi oligarchami :)
ehh jeden scenariusz jak zwykle...
~Wody
Jak pękną bańki na zachodzie to WIG20 będzie nacierał na Grunwald.
~JohnnyB
Ciekawe czy już jutro będzie atak na 1700 czy poczekamy do przyszłego tygodnia?
GPW traci choć nie specjalnie jest do tego powód - prawda taka, że wszystkie zapowiedzi PiSu już miały czas na przełożenie na GPW. Poza tym PiS nie rozmontuje giełdy - to już zrobiła PO dużo wcześniej uśmiechając się do wszystkich wokół. Dziś GPW to
Ciekawe czy już jutro będzie atak na 1700 czy poczekamy do przyszłego tygodnia?
GPW traci choć nie specjalnie jest do tego powód - prawda taka, że wszystkie zapowiedzi PiSu już miały czas na przełożenie na GPW. Poza tym PiS nie rozmontuje giełdy - to już zrobiła PO dużo wcześniej uśmiechając się do wszystkich wokół. Dziś GPW to finansowa "kałuża" gdzie każdy zachodni dzieciak z paroma $ może robić cuda na kiju (i kto wie czy nie robi).
Na zachodzie nieciekawie, gospodarki świata nie doszły nigdzie dalej niż przed ostatnim kryzysem ale za to cudownie spuchły im indeksy od drukowania waluty i mydlenia oczu. Jak tam pęknie (a przecież wiemy że tak będzie - kwestia czasu) to co będzie na GPW?
~RICO
Ale kto ma takie podejscie jak Ty JohnnyB,niewielu !
~Ad
Nie ma żadnego PISU czy nikt tego nie widzi ? Jest Jarosław i Ojciec z Torunia, to jest dyktatura. Jak będą chcieli to rozmontują wszystko.
~observer
Ostatnią ofiarą szulerni GPW są OFE i jego uczestnicy. Przypominam,że skandaliczna ustawa Tuska-Rostowskiego nakazała tym OFe trzymanie prawie wszystkich aktywów na tej najgorszej giełdzie na świecie...Skandalem jest też to,że pseudotrybunał konstytucyjny w pełni zaakceptował tą ustawę...Osobiscie jestem za likwidacją takiego trybunału-Ostatnią ofiarą szulerni GPW są OFE i jego uczestnicy. Przypominam,że skandaliczna ustawa Tuska-Rostowskiego nakazała tym OFe trzymanie prawie wszystkich aktywów na tej najgorszej giełdzie na świecie...Skandalem jest też to,że pseudotrybunał konstytucyjny w pełni zaakceptował tą ustawę...Osobiscie jestem za likwidacją takiego trybunału- niczemu on już nie słuzy...
~Śnięty_Mikouaj
Ogłaszam: rajdu nie będzie. Dobranoc.
~ajwaj
Zagranica ucieka sprzedając akcje i kupując waluty. Niedługo dolar i EU po 5 zł. No i za 3 miesiące zacznie się inflacja, wzrośnie bezrobocie, firmy się pozwijają. A oni powiedzą, że to wina PiSu. A to zwykła zagrywka taka, jaką kiedyś zrobił Soros na funcie. Nie ma OFE, które kiedyś było buforem przed takimi Zagranica ucieka sprzedając akcje i kupując waluty. Niedługo dolar i EU po 5 zł. No i za 3 miesiące zacznie się inflacja, wzrośnie bezrobocie, firmy się pozwijają. A oni powiedzą, że to wina PiSu. A to zwykła zagrywka taka, jaką kiedyś zrobił Soros na funcie. Nie ma OFE, które kiedyś było buforem przed takimi zagrywkami.
~benek
może być, że Ktoś Wielki zrobił wielkiego szorta na naszą GPW, szkoda że nie podają teraz koncentracji na kontraktach, pamiętacie jak to wycofanie kiedyś tłumaczyli, że niby będzie coś lepszego i co ?
~inwestor777
Bardzo dobrze ,że GPW traci , niech nawet zejdzie do zera.Może w końcu da to do myślenia ,że tu w się nie zarabia tylko traci.Inwestowanie na GPW to tak jak włozenie kasy rozpalonego pieca.
Jestem ponad 15 lat na rynku ,ale od ponad 7lat omijam te szambo z daleka i jestem bardzo zadowolony jak widzę spadki od kilku lat ,a inne
Bardzo dobrze ,że GPW traci , niech nawet zejdzie do zera.Może w końcu da to do myślenia ,że tu w się nie zarabia tylko traci.Inwestowanie na GPW to tak jak włozenie kasy rozpalonego pieca.
Jestem ponad 15 lat na rynku ,ale od ponad 7lat omijam te szambo z daleka i jestem bardzo zadowolony jak widzę spadki od kilku lat ,a inne giełdy w tym czasie dały zarobić bez wysiłku ponad 30%.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki