Wielkanocny wystrzał sprzedaży detalicznej

Najnowsze dane potwierdziły hipotezę, że marcowa słabość sprzedaży detalicznej była efektem kalendarzowym. Obroty handlowców wróciły na ścieżkę wysokiego wzrostu. I to w dodatku znacznie dynamiczniej, niż się tego spodziewano.

Wartość sprzedaży detalicznej liczona w cenach bieżących w kwietniu była o 4,4% wyższa niż w marcu oraz o 13,6% wyższa niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To wynik znacznie powyżej prognoz. Ekonomiści spodziewali się wzrostu sprzedaży „tylko” o 8,6% rdr.

(Bankier.pl)

To wyraźne odbicie po bardzo słabym wyniku z marca, gdy sprzedaż urosła tylko o 3,1% rdr, co było najniższym wzrostem sprzedaży od trzech lat. Przy czym należy wziąć poprawkę na efekt Wielkanocy, która w tym roku wypadła w połowie kwietnia, a rok temu na początku miesiąca. Zatem w 2018 roku wielkanocne zakupy Polacy robili jeszcze marcu, a w tym roku głównie w kwietniu.

Licząc w cenach stałych wzrost sprzedaży sięgnął aż 11,9% rdr, co także było wynikiem zdecydowanie wyższym od oczekiwanych przez ekonomistów 8,1%. Dodajmy, że w marcu realna dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła zaledwie 1,8% rdr.

Wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych na poziomie 11,9 proc. to najwyższy wynik od kwietnia 2011 r. (13,6 proc.). Wówczas również mieliśmy do czynienia z „efektem Wielkanocy” – w 2010 r. wypadła ona w pierwszą niedzielę kwietnia, w 2011 r. w ostatnią.

Tak wysoka dynamika sprzedaży detalicznej została „wykręcona” przez trzy kategorie. Pierwszą była „żywność, napoje i wyroby tytoniowe”, gdzie wzrost wyniósł 18,2% rdr (w cenach stałych). „Pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach” – w której to kategorii GUS ujmuje m.in. sklepy wielkopowierzchniowe – była o 20,7% wyższa niż przed rokiem. Bardzo mocno – bo o 19,5% rdr – wzrosła wartość sprzedaży mebli, rtv i agd.

Kwietniowe statystyki sprzedaży detalicznej korespondują z rekordowo dobrymi nastrojami polskich konsumentów. W maju bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) osiągnął najwyższą wartość w historii. Wsparciem dla wzrostu konsumpcji są szybko rosnące płace i wciąż solidny wzrost zatrudnienia, poparte obietnicami nowych transferów socjalnych i niewielkiej obniżki podatku od pracy (PIT).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 22 xxpp

Czyli inflacja jest wyższa niż myślałem.

! Odpowiedz
38 12 marxs

wielka szkoda że wyborów (jakichkolwiek) w PISiej III RP nie ma co miesiąc gdyby były to to wzrost sprzedaży,produkcji czy PKB bylby na okrągło najwyższy na świecie

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 10 rekin1986

Dopóki nie ustabilizują się ceny paliw tak długo będzie inflacja wyższa od prognoz musiała by baryłka ropy zlecieć poniżej 50 zielonych wtedy można by było myśleć od spadkach cen paliw

Na dzisiaj nie ma na to szans a tym bardziej , że zielony szaleje wiec ceny paliw tylko w górę pytanie

Czy znowu paliwo po 6 czy może po 7 zł bo nie daj Boże baryłka 140 zielonych zielony przeszło 4 zł i litr paliwa po 7 może być kto wie komu odwali pierwszemu Trumpowi Putinowi czy Chińczykom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 33 mith21

Wzrost sprzedaży czy wzrost cen?

! Odpowiedz
4 6 jendreka

A to dlatego tak gpw Rudniew dół, bo ludziepieniadze z giełdy przerzucania do sklepów.

! Odpowiedz
8 22 jendreka

Polacy ruszyli po cukier, bo słyszałem że niedlugobedzie zakazany przez unię.

! Odpowiedz
59 51 zenonn

Wartość sprzedaży detalicznej wyższa o 13,6% niż przed rokiem .
Czytać inflacja jest kilkanaście procent

! Odpowiedz
8 10 bigwit

...co tam kilkanście ,TVNy mówią jest gorzej niż Wenezueli ,jest kilkaset % inflacji a Kaczyński jutro zacznie zjadać dzieci . BUAHAHA

! Odpowiedz
34 14 bha

Były w kwietniu święta....I gdzie praktycznie obecnieoprócz dyskontów sieciówek,marketóe Korpo mieli ruszyć ???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil