REKLAMA

WHO: dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

2022-05-22 12:00
publikacja
2022-05-22 12:00
WHO: dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie
WHO: dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie
fot. Sharomka / / Shutterstock

Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał, że "prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponadczterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała". Przywołał także dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.

"Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia" – poinformował NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych, tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką". Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest "Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość".

"W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci" – zaznaczył NFZ, dodając, że cały film dostępny jest na kanale YouTube – Akademia NFZ i na facebookowej stronie – Akademia NFZ.

W komunikacie zaznaczono, że "w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie". W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antybolszewik
Czyżby dzieci nie słyszały o wspaniałym podatku cukrowym, który ma je ochronić przed rekordowym w Europie tyciem? Dlaczego krnąbrne, polskie dzieci, niweczą wysiłki rządu ?!
pstrzezek
W Polsce bogactwo cały czas kojarzy się z pełnym talerzem i schabowym. Ale nie od święta jak za komuny ale codziennie. Skoro wreszcie można jeść to trzeba nadrobić i dzieciom nie żałować. Tym samym chipsy + cola na co dzień i mięsiwo na sterydach to takie jest najtańsze. Jednak to prawada co mówią socjologowie - bieda to przede wszystkim W Polsce bogactwo cały czas kojarzy się z pełnym talerzem i schabowym. Ale nie od święta jak za komuny ale codziennie. Skoro wreszcie można jeść to trzeba nadrobić i dzieciom nie żałować. Tym samym chipsy + cola na co dzień i mięsiwo na sterydach to takie jest najtańsze. Jednak to prawada co mówią socjologowie - bieda to przede wszystkim stan umysłu a nie portfela
jaszczura
PiS dał ludowi dobrobyt. Lud nienawykły do zdrowych nawyków, na razie musi się najeść.
zoomek
Zamykajcie w domach, zamknijcie place zabaw i lasy. Potem zdziwienie.
jaszczura
w Rosji lepiej, można starym czołgiem sie pobawić, przespać się w kanałąch Moskwy, jak bezprizorni, popijając bojarysznik. to jest życie
nepot_synekurzasty
myślę, że nadmiar sadła to jeszcze nie jest największy problem - w Polsce jako żywność sprzedawane są rzeczy, którymi Niemiec nie opasłby świń, a napojami, które my pijemy nie umyłby nóg, w dodatku ceny te same. WHO mogłoby zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość żywności dopuszczanej do sprzedaży, skoro polski Sanepid to fikcja

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki