REKLAMA

WHO: czas na rezygnację z patentów na szczepionki, trzeba pomóc biednym krajom

2021-03-05 19:00
publikacja
2021-03-05 19:00
fot. Christopher Black / Reuters

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek, że nadszedł czas na rezygnację z patentów na narzędzia potrzebne biedniejszym krajom do walki z pandemią koronawirusa.

Tedros wystąpił na briefingu w Genewie przed spotkaniem na ten temat w przyszłym tygodniu Światowej Organizacji Handlu (WTO). Na tym spotkaniu ma pojawić się pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do narzędzi walki z Covid-19. W przeszłości napotykał on sprzeciw ze strony bogatych krajów z dużym przemysłem farmaceutycznym.

"Jednym z naszych głównych priorytetów jest obecnie zwiększenie zasięgu Covax, aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię Covid-19. Oznacza to pilne działania na rzecz zwiększenia produkcji" - powiedział, nawiązując do globalnej platformy udostępniania szczepionek, które, jak zapowiedział, będą wysłane w przyszłym tygodniu do 51 krajów.

Covax to wspierana przez Światową Organizację Zdrowia globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów.

WHO od dawna wzywa bogate kraje do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Globalna organizacja jest jednym z liderów Covax, programu, którego celem jest dostarczenie w tym roku 1,3 miliarda dawek szczepionek krajom ubogim i o średnich dochodach. Ale do tej pory Covax rozwija się powoli.

Tedros poinformował też, że w ramach Covax dostarczono do 20 krajów ponad 20 mln dawek szczepionek na walkę z Covid-19. Dodał, że pandemia koronawirusa oznacza masową traumę, nawet większą niż po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat. (PAP)

jo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
tak z ciekawości ile zarabia ten pan?
Może by się zrzekł części wynagrodzenia?
Poza tym nikt mi niw wmówi że sa kraje których nie stać na wydanie 2-3 USD na obywatela na szczepionkę, a tyle kosztują najtańsze
wonsz
"Dodał, że pandemia koronawirusa oznacza masową traumę, nawet większą niż po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat."

Co tylko dowodzi, jacy żałośni, słabi i bezwartościowi są współcześni ludzie w porównaniu z tymi, którzy żyli jeszcze 70 lat temu. Jak można nawet stawiać jedno (ok.
"Dodał, że pandemia koronawirusa oznacza masową traumę, nawet większą niż po drugiej wojnie światowej, która trwała wiele lat."

Co tylko dowodzi, jacy żałośni, słabi i bezwartościowi są współcześni ludzie w porównaniu z tymi, którzy żyli jeszcze 70 lat temu. Jak można nawet stawiać jedno (ok. 75 mln, 3% populacji ówczesnego świata) obok drugiego (2 mln ofiar, 0,02% populacji dzisiejszego świata)?
jes
Oczywiście to nie dotyczy Chin, prawda panie z WHO?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki