REKLAMA

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę

2022-12-01 10:54
publikacja
2022-12-01 10:54

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, to wzrost o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2021 r. – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę
W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę
fot. bogdanhoda / / Shutterstock

ZUS w przesłanym w czwartek komunikacie przekazał, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 r. jest bardzo dobra. Tak ma wynikać z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat sytuacji FUS.

"Liczba ubezpieczonych w ZUS na koniec trzeciego kwartału tego roku wyniosła 16 mln 143 tys. osób. Na przestrzeni ostatnich lat liczba ta, z wyjątkiem okresu pandemii, systematycznie rosła. Na koniec września 2022 r. zwiększyła się o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku" - poinformowała, cytowana w komunikacie, prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa ZUS przekazała, że w Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców - stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

"Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, co oznacza wzrost o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku oraz wzrost o 19,4 proc. w stosunku do stanu na koniec 2021 r. W liczbie tej 59 proc. osób było pracownikami, 2,5 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia" - wskazała prof. Uścińska.

Jak podał ZUS, największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy (71,2 proc. ubezpieczonych cudzoziemców i 4,6 proc. wszystkich ubezpieczonych), których napływ na polski rynek pracy został dodatkowo zintensyfikowany działaniami wojennymi – na koniec trzeciego kwartału ich liczba wyniosła 744 388 osób, czyli o 20,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 r. i o 18,7 proc. więcej niż w grudniu 2021 r.

"Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy osiągnięty poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W trzech kwartałach 2022 r. jego wartość wyniosła 84,8 proc." - podkreśliła prof. Uścińska.

Największą pozycją wydatków były transfery na rzecz ludności w kwocie 222,9 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe i pozostałe świadczenia. W okresie styczeń–wrzesień wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Przeciętna wypłata emerytury i renty w okresie styczeń–wrzesień br. wyniosła 2767,47 zł i była wyższa od wypłacanej w tym samym okresie ubiegłego roku o 9 proc.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń była ich waloryzacja – w 2022 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 107 proc. Miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent wypłacanych z FUS wynosi 1 mld 431,5 mln zł.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
tytus22
Pracowałem z Ukraińcami i z Gruzinami i cenie bardziej Ukraińców ale do Polaków to im brakuje chodź firmy wolą Ukraińców i Gruzinów bo są tańsi niewiem jak jest u was taki temat rzucę .
bha
Cóż...przy takich już od lat proponowanych na rynku w ogromie branż i zawodów zarobkach i stawkach coraz mocniej i mocniej niestety minimalizowanych nie bez celu przez wielu tym zainteresowanych bez cudoziemców gospodarka leżałaby i kwiczała.Niestety na dłuższą metę nic dobrego to nie wróży zresztą większość z nich sama z czasem Cóż...przy takich już od lat proponowanych na rynku w ogromie branż i zawodów zarobkach i stawkach coraz mocniej i mocniej niestety minimalizowanych nie bez celu przez wielu tym zainteresowanych bez cudoziemców gospodarka leżałaby i kwiczała.Niestety na dłuższą metę nic dobrego to nie wróży zresztą większość z nich sama z czasem przejrzy na oczy co za cud miód tu zarabiają i jakie wielkie Niby kokosy !!!.Kwestia czasu.
jas2
Spora część Ukraińców, tooo... Polacy.
vacarius
Ukraincy czy Ukrainki? Ukrainców dezerterów trzeba odesłać na Ukrainę. Powinniśmy przyjmować tylko kobiety i dzieci tak jak na Titaniku. Bo przyjmująć dezerterów z Ukrainy pomagamy putinowi. Ale tych z rosji to powiniśmy przyjmować i dawać im robotę po 12h dziennie. aby się nie nudzili przypadkiem i nie chodzili przy polskich obiektach Ukraincy czy Ukrainki? Ukrainców dezerterów trzeba odesłać na Ukrainę. Powinniśmy przyjmować tylko kobiety i dzieci tak jak na Titaniku. Bo przyjmująć dezerterów z Ukrainy pomagamy putinowi. Ale tych z rosji to powiniśmy przyjmować i dawać im robotę po 12h dziennie. aby się nie nudzili przypadkiem i nie chodzili przy polskich obiektach wojskowych. Każdemu ruskiemu powinno się powiedzieć ty lepiej nie opuszczaj miasta bo jak ciebie złapiemy przy bazie wojskowej to uznamy za szpiega. Ale też odsyłanie ruskich co uciekaj przed mobilizajcą do rosji to robienie lachy putinowi. Nie powniśmy ich odsyłać ale trzeba na nich uważać. Na ukrainców też z resztą. Bo dziś już są najpotrżniejszą armią w UE te nasze Ukraincy.
baibina
Znowu usuneli mój komenatarz na temat dezerterów z ukrainskiej armii ukrywajanych sie na terytorium poski. Tu juz nic negatywnego na Hajdamaków napisac nie mozna bo zaraz usuwają. Zdaje się ze na Bankierze też mają już wieksze prawa od Polaków. Jak tak dalej pojdzie w ogole przestane tu zagladać, czytać klikac Znowu usuneli mój komenatarz na temat dezerterów z ukrainskiej armii ukrywajanych sie na terytorium poski. Tu juz nic negatywnego na Hajdamaków napisac nie mozna bo zaraz usuwają. Zdaje się ze na Bankierze też mają już wieksze prawa od Polaków. Jak tak dalej pojdzie w ogole przestane tu zagladać, czytać klikac komentować.
janoz_lobolotorant
bardzo dobrze, im więcej Ukraińców zostanie w Polsce na dłużej tym lepiej

w rok przybyło ponad 120 tysięcy legalnie pracujących Ukraińców płacących na ZUS - o jakieś półtora miliarda złotych zostaje więcej w kasie państwa, do tego kolejne miliardy jako wpływy z VAT, akcyzy, CIT, zyski firm obsługujących Ukraińców, dla inwestorów
bardzo dobrze, im więcej Ukraińców zostanie w Polsce na dłużej tym lepiej

w rok przybyło ponad 120 tysięcy legalnie pracujących Ukraińców płacących na ZUS - o jakieś półtora miliarda złotych zostaje więcej w kasie państwa, do tego kolejne miliardy jako wpływy z VAT, akcyzy, CIT, zyski firm obsługujących Ukraińców, dla inwestorów wyższe przychody z wynajmu tapczanu z pokojem, wzrost popytu na nieruchomości itd jak ktoś tego nie rozumie, to znaczy, że ma orzeszek zamiast mózgu
janoz_lobolotorant odpowiada (usunięty)
każdy kto ma mózg, a nie orzeszek, skupia się na średnioterminowych i długoterminowych zyskach, wpływ na gospodarkę nie jest jednorazowy tylko ciągły - wpływy z podatków i dodatkowy popyt w gospodarce będą generowane rok w rok

jak zaoferujesz dziecku cukierka teraz lub dwa cukierki za godzinę, inteligentne dziecko poczeka
każdy kto ma mózg, a nie orzeszek, skupia się na średnioterminowych i długoterminowych zyskach, wpływ na gospodarkę nie jest jednorazowy tylko ciągły - wpływy z podatków i dodatkowy popyt w gospodarce będą generowane rok w rok

jak zaoferujesz dziecku cukierka teraz lub dwa cukierki za godzinę, inteligentne dziecko poczeka i weźmie dwa cukierki, głupie dziecko weźmie od razu bo nie potrafi myśleć długoterminowo - ponadto inteligentne dzieci, które wzięły dwa cukierki po godzinie, w dorosłym życiu odnoszą większe sukcesy od głupich dzieci - robią kariery, zarabiają, inwestują - a głupie dzieci przez całe życie - skupiając się na tu i teraz - będą skazane na wynajmowanie tapczanów z pokojem
trolley odpowiada janoz_lobolotorant
masakra, nie masz NIC do powiedzenia..
janoz_lobolotorant odpowiada trolley
w pierwszym poście zamieściłem konkretne liczby, przedstawiłem swój punkt widzenia nakreślając obraz przyczynowo-skutkowy

to ty coś tam jęczysz, całymi dniami od rana do wieczora anonimowy hejt i spam w internecie - smutne twe życie, frustracja z powodu bycia biednym i niezaradnym życiowo człowiekiem musi być potężna
janoz_lobolotorant odpowiada (usunięty)
w maksymalnie dekadę się zwróci, jak Ukraina wygra wojnę z rosją to znacznie szybciej, a na wakacjach kredytowych (finansowanych przez przyszłych kredyciarzy marżą na poziomie 10%) wyszedłem bardzo korzystnie

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki