REKLAMA

Unijne dotacje zostaną opodatkowane?

2012-07-17 06:45
publikacja
2012-07-17 06:45

Niewykluczone, że od przyszłego roku beneficjenci, korzystający ze wsparcia Brukseli będą mieli do wykorzystania znacznie mniej środków. Takie skutki niesie za sobą nowelizacja ustawy o VAT, która zmienia definicję opodatkowania. - W uzasadnieniu do projektu pada stwierdzenie, że ta zmiana będzie miała przede wszystkim odniesienie do opodatkowania dotacji ze środków unijnych - tłumaczy Jacek Bajson, doradca podatkowy i ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. podatek
Źródło:Comstock/Thinkstock

Dotychczasowa definicja opodatkowania nie budziła w tym zakresie żadnych wątpliwości.

 - Dzisiaj niemal wszystkie dotacje ze środków unijnych traktowane są jako tak zwana dotacja ogólna - wyjaśnia Jacek Bajson. - To nie rodzi obowiązku zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest dopłatą do ceny.

Zobacz także:
firma budowlana
Jaka dotacja na rozwój firmy produkcyjnej

Od 1 stycznia, wraz z obowiązywaniem nowej ustawy o VAT może się to zmienić. Chodzi o jeden, ale  istotny szczegół. Zmiana definicji podstawy opodatkowania i uzasadnienie tej zmiany w projekcie może wskazywać na to, że resort finansów chce "owatować" również dotacje z UE. Zdaniem eksperta podatkowego PKPP Lewiatan, trzeba teraz dogłębnie przeanalizować wszelkie projekty realizowane przy współfinansowaniu unijnym. 

 - Trzeba popatrzeć pod kątem, czy tam jednak nie ma związku z ceną, która jest naliczana lub nienaliczana - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Problem dotyczy usług, świadczonych w ramach projektów unijnych, np. Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ten obejmuje szereg imprez, spotkań, szkoleń i tym podobnych działań, nieodpłatnych dla określonych grup społecznych czy pracowniczych.

 - Teraz może powstać konieczność wyceny tych szkoleń i ewentualnie zapłaty podatku VAT od tego - tłumaczy Bajson.

Może się więc okazać, że od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy czy organizacje społeczne, korzystający z pieniędzy unijnych dostaną dotacje, których wysokość będzie pomniejszona o wartość podatku VAT.

 - Tak to wynika z uzasadnienia, ale na razie traktujemy to bardziej jako obawę, że taka sytuacja może powstać - dodaje ekspert podatkowy.

Zdaniem Jacka Bajsona, by uniknąć kontrowersji i niepotrzebnego zamieszania Ministerstwo Finansów powinno opublikować dalsze, dużo bardziej szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.


/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
patina
Ale jednak to my, nawet po zwiekszeniu podatków w Hiszpanii mamy je większe, niż tam. Nie ma więc co narzekać. wiadomo było od początku, że jak dają, to i kiedyś każą zwracać. a teraz pewnie skończy się na tym, że będziemy całą Europę spłacać. I tyle.
~ddd
dotacje to są pieniądze ukradzione innym ludziom ... trzeba o tym pamiętać (
~zyrandolprezydencki
SEPSA urzędnicza zniszczyła dużą część firm płacących podatki i zaczyna jej brakować kasy.
To myśli o dobraniu się do nowej. To jest równia pochyła , oczywiście w stronę przepaści tak jak w Hiszpanii , już nie długo darmozjady wyjdą na ulice i dostaną gazem po oczach.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki