REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: jaka dotacja na rozwój firmy produkcyjnej

Barbara Sielicka2012-05-24 06:30
publikacja
2012-05-24 06:30

Dotacje unijne przewidziane są nie tylko dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą, ale również dla już działających przedsiębiorstw, które potrzebują pieniędzy na rozwój.
interwencja
O tym, jaka dotacja będzie właściwa dla firm produkcyjnych, decyduje to, czy pieniądze potrzebne są na zakup nowych maszyn, czy na usprawnienie procesu produkcyjnego, czy też informatycznego.

Pytanie czytelnika:

Jesteśmy firmą produkującą odzież damską. Nasze produkty są szyte w zakładach produkcyjnych w Bielsku-Białej, dostawcami są wyłącznie firmy polskie. Mamy odbiorców zarówno na rynku polskim, jak i w Europie oraz Japonii. Z uwagi na bardzo duże zamówienia na bieżącą produkcję poszukujemy możliwości dofinansowania samej produkcji. Czy istnieją jakieś możliwości dopłat unijnych?

Odpowiedź:

Poszukując dotacji dla firmy produkcyjnej, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest główny przedmiot inwestycji. - Jeśli firmie zależy na zakupie przede wszystkim maszyn i urządzeń do zakładu produkcyjnego, aktualnie najbardziej popularną formą dofinansowania jest Działanie 4.3 POIG Kredyt Technologiczny. Jeśli zaś firmę interesuje modernizacja zakładu produkcyjnego poprzez informatyzację produkcji i integrację systemów produkcyjnych z partnerami – odbiorcami, w tym roku można jeszcze skorzystać z aktualnego Działania 8.2 POIG – wyjaśnia Sonia Leszkowicz-Baczyńska, Konsultant ds. funduszy UE w firmie ECDF.

Sposób I – Kredyt technologiczny

 

Myślisz, że kontrola fiskusa Ci nie grozi? A zapłaciłeś abonament?

Na dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń do firmy czy też budynków lub sfinansowanie prac remontowych można ubiegać się w ramach kredytu technologicznego. Konkurs ten organizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z bankami komercyjnymi.

- Konkurs umożliwia dofinansowanie do 70 proc.  kosztów kwalifikowanych projektu w formie premii technologicznej. Poziom tego dofinansowania zależy przy tym od ulokowania lokalizacji inwestycji oraz wielkości firmy, a  maksymalna jego wysokość to 4 mln złotych – mówi nasz ekspert.

Inwestycja może być sfinansowana kredytem technologicznym do wysokości 75 proc. kosztów netto. Z kolei premia technologiczna stanowi spłatę kapitału zaciągniętego zobowiązania. Przy omawianiu tego instrumentu należy wspomnieć, że istotną kwestią jest posiadanie zdolności kredytowej na kwotę kredytu technologicznego, bez której projekt nie spełni wymogów formalnych. Wnioskodawcy muszą poza tym zapewnić 25 proc. wkładu własnego.

Jak dodaje Sonia Leszkowicz-Baczyńska, projekt musi polegać na wdrożeniu technologii w postaci prawa własności przemysłowej, usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat, umożliwiającej produkcję nowych lub ulepszonych produktów. Konkurs ten cieszy się ogromną popularnością z uwagi na brak innych możliwości uzyskania dotacji na inwestycje.

O tym, które banki współpracują z BGK oraz kiedy będzie można składać wnioski w ramach kredytu technologicznego, należy dowiadywać się na stronie www.bgk.pl

Sposób II – Działanie 8.2 POIG

 

Drżyj przed fiskusem, jeżeli sprzedajesz na Allegro bez paragonu

Jeżeli z kolei potrzebujemy środków na dofinansowanie informatyzacji zakładu produkcyjnego, można ubiegać się o fundusze w ramach Działania 8.2 POIG. Konkurs ten promuje projekty, które wnioskodawca realizuje we współpracy z partnerami: kontrahentami biznesowymi, odbiorcami, dostawcami – polegające na integracji systemów informatycznych pomiędzy firmami.

Dofinansowanie może wynieść do 70 proc. kosztów netto projektu, maksymalnie 2 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu informatycznego, oprogramowania, usług informatycznych, wdrożeniowych i technicznych, czy też na szkolenia dla pracowników.

- Dodatkowo punktowane są projekty, w ramach których wnioskodawca dokumentuje współpracę z partnerami trwającą dłużej niż 3 lata, a także współpracę z firmą zagraniczną. Firma, która posiada wielu partnerów oraz rozbudowaną strukturę organizacyjną z pewnością skorzysta na realizacji tego projektu poprawiając swoją konkurencyjność rynkową – wyjaśnia nasz ekspert.

Za realizację działania 8.2 POIG odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniędzy na ten cel jest jeszcze wiele. Na ten rok zaplanowano jeszcze dwie rundy – na przełomie czerwca i lipca oraz w okresie październik-listopad.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki