Tym będą żyły rynki: podróże Donalda Trumpa

W nadchodzącym tygodniu dane z gospodarek przeplatać będą się z doniesieniami z azjatyckiej podróży Donalda Trumpa. Odpocząć od siebie pozwolą światowe banki centralne, trwał będzie natomiast sezon wyników spółek.

(ingimage)

Politycznym tematem numer jeden na świecie będzie podróż Donalda Trumpa do Azji. Prezydent USA odwiedzi kolejno Japonię (niedziela, poniedziałek), Koreę Południową (wtorek, środa), Chiny (czwartek), Wietnam (piątek, sobota) i Filipiny (niedziela, poniedziałek). Po obu stronach Pacyfiku głośno będzie zatem o kwestiach związanych z handlem zagranicznym i bezpieczeństwem.

Poniedziałek, 6 listopada

Makroekonomiczny tydzień rozpoczniemy od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (08.00). Następnie poznamy odczyt inflacji CPI w Szwajcarii (09.15) oraz dokończymy europejski przegląd indeksów PMI dla sektorów usługowych. Kolejno spływać będą indeksy z Hiszpanii (09.15), Włoch (09.45), Francji (09.50), Niemiec (09.55) i strefy euro (10.00). O 10.30 natomiast opublikowany zostanie indeks Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro

Zobacz poniedziałkowe kalendarium giełdowe

Wtorek, 7 listopada

Nad ranem czasu polskiego o stopach procentowych decydował będzie Bank Rezerw Australii (04.30). Analitycy przewidują brak zmian, podobnie jak w przypadku Rumunii, której władze monetarne również zbiorą się we wtorek.

W strefie euro na pierwszy plan wybiją się dane o produkcji przemysłowej w Niemczech (08.00) oraz sprzedaży detalicznej (11.00) w całej unii monetarnej.

Wyniki: PGE

Zobacz wtorkowe kalendarium giełdowe

Środa, 8 listopada

Nad ranem czasu polskiego z Chin powinny nadejść dane o wymianie handlowej. Informacje te będą z pewnością komentowane w kontekście wizyty Donalda Trumpa w Państwie Środka.

O 09.00 będziemy mogli przyjrzeć się kondycji rynku pracy w Czechach, czyli kraju o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej.

Z polskiej perspektywy najważniejsze będzie jednak decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jak zwykle decyzji spodziewać możemy się około 13.00, zaś konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego i dwóch innych członków rady rozpocznie się o 16.00. W jej trakcie z pewnością nie zabraknie pytań o dalsze posunięcia RPP w kontekście coraz bardziej widocznych podziałów wśród jej członków.

Ostatnim akcentem dnia będzie decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii (21.00).

Wyniki: Energa, Pekao, Tauron

Zobacz środowe kalendarium giełdowe

Czwartek, 9 listopada

Czwartek rozpoczniemy od danych o inflacji CPI i PPI w Chinach (02.30). W Europie przyjrzymy się kondycji szwajcarskiego rynku pracy (07.45), niemieckiemu handlowi zagranicznemu oraz inflacji konsumenckiej w Czechach (09.00) i na Węgrzech (09.00). O wzroście cen poinformują także Litwa (10.00), Grecja (11.00) i Irlandia (12.00). Po południu w USA pojawią się dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz zapasach hurtowników (16.00).

Zobacz czwartkowe kalendarium giełdowe

Wyniki: Alior, Cyfrowy Polsat, Grupa Azoty

Piątek, 10 listopada

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie dane o PKB Hongkongu (09.30), a także informacje o inflacji w Rumunii (08.00) i Norwegii (08.00). O produkcji przemysłowej poinformują natomiast statystycy z Francji (08.45) i Wielkiej Brytanii (10.30). Makroekonomiczny tydzień zakończy publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan (16.00).

Wyniki: Eurocash

Zobacz piątkowe kalendarium giełdowe

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 19 open_mind

Koteria świata ma pełne gacie, właśnie rozpoczęły się aresztowania u arabów i w USA tak pan Tony Podesta już siedzi. Z tej nie przyjemnej strony krat.

Pan prezydent Trump to magik, dmucha obój z innej strony ale melodia jest ta sama a „bagno” próbuje jego spuścić..

! Odpowiedz
2 19 ajwaj

Trump powiedzial wlasnie, ze liczy na pomoc p.Putina w kwestii Korei Pln. :)

Czy Putin pomoze? Na pewno nie USA....

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% XI 2017
PKB rdr 4,9% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl