Wiadomości z 22 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-22 19:50redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-22 19:50
Wiadomości z 22 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 22 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Opowieści o 12 tys. zł na dziecko zamieniły się właśnie w projekt ustawy - zajrzymy więc, ile i komu finalnie obiecano. To element "Polskiego ładu", który w obszarze mieszkaniowym ostro krytykują dziś bankowcy. Czy warto wierzyć ich ostrzeżeniom w czasach, gdy na rynku nieruchomości chodliwa jest już nawet wielka płyta? W czwartkowym podsumowaniu wydarzeń dnia także o obietnicy wyższych wynagrodzeń i samochodach, których posiadania można żałować.

#1 "Musimy podjąć działania, aby podnieść wskaźnik dzietności", tłumaczy się minister ds. polityki społecznej, uzasadniając m.in. kolejne programy mające zapewniać transfer z budżetu państwa do kieszeni obywateli, którzy są rodzicami. Dzieje się to w dniu publikacji ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, znanym jako 12 tys. zł na dziecko. Co wiadomo po upublicznieniu projektu? Pieniądze mają być przeznaczone na opiekę nad drugim i kolejnym dzieckiem mającym skończony co najmniej rok życia, jednak nie więcej niż 3 lata. Rodzicom przysługiwać będzie 1000 zł co miesiąc przez rok lub po 500 zł przez 24 miesiące. Świadczone ma nie zależeć od poziomu dochodów, nie będzie też opodatkowane. Ustawa miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku, teraz trafia do konsultacji społecznych. Koszt dla budżetu państwa - ponad 3 mld zł tylko w przyszłym roku.

#2 W grupie pomysłów, które - tak jak powyższy - rząd reklamuje wspólnym hasłem "Polski ład" rodzicom przysłużyć ma się także finansowe wsparcie przy zakupie mieszkania (gwarancje zamiast wkładu własnego). Bankowcy krytykują propozycję, wieszcząc wzrost cen nieruchomości i przywołując wydarzenia z kryzysu po 2008 roku. Komentarze Związku Banków Polskich zbiegają się w czasie z analizą redaktora Michała Kisiela, w której wykazuje, że nawet 10 proc. wartości nieruchomości to teraz zbyt mało, by zapewnić sobie na cały okres kredytowania przyzwoite warunki finansowania. Przy tym poziomie wkładu własnego marża na ogół przekroczy poziom 2 proc. Dopiero podwojenie zaangażowanych środków daje szansę na kredyt po przyzwoitej dziś rynkowej cenie. Jeśli nie trzeba dokonywać teraz zakupu, warto dwa razy przemyśleć, z jakimi warunkami pożyczki pozostanie się na lata. Tymczasem rynek kusi, a w cenie są dziś nawet przez lata uważane za lokale drugiego sortu - mieszkania w tzw. wielkiej płycie. Płaci się dziś za nie do 60 proc. drożej niż kilka lat temu, wynika z najnowszych analiz.

#3 Sześć procent Produktu Krajowego Brutto (obecnie 5,3 proc.) za dwa lata, a siedem procent w 2026 roku miałoby być przeznaczane na finansowanie szeroko pojętej ochrony zdrowia, wynika z opublikowanych założeń nowelizacji obowiązujących przepisów. W sferze planów m.in. wzrost wynagrodzeń kadr medycznych.

#4 To nie są dobre wieści, ale z takimi wielokrotnie musimy się tutaj mierzyć. Blisko 7 tys. samochodów w Polsce wyrejestrowano w ubiegłym roku za sprawą zgłoszonych kradzieży - ta liczba jest podobna, jak w latach wcześniejszych, informuje dzisiaj Bankier.pl. Warto znać trochę statystyk - prawie jedna czwarta skradzionych pojazdów była zarejestrowana w Warszawie, a liderem niechlubnego rankingu najczęściej kradzionych pojazdów są samochody marki Toyota. W czołówce towarzyszą im zresztą także inne japońskie modele. Szczegóły w materiale "Ulubione auta złodziei w 2020 roku".

O czym jeszcze informowaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

18:10 WIG20 w dół. Maksima Polsatu i mostostalowe rajdy

15:44 750 tys. euro grzywny dla TikToka za naruszenie prywatności dzieci

14:29 Niemieckie sieci handlowe proszą klientów o szczepienie się przeciwko koronawirusowi

13:45 EBC nie zmienia stóp. Wyższa inflacja będzie tolerowana

12:38 Czekasz na coś z AliExpress? Poczta ostrzega przed "celnym" oszustwem

12:06 W Izraleu powstaną doustne szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie je można przyjmować w domu

11:33 Dług publiczny strefy euro przebił 100 proc. PKB

10:44 W piątek debiut Cavatina Holding na GPW

10:25 240 sklepów Biedronka otwartych w niedziele

09:54 Cena ropy w USA lekko spada, wariant delta i rosnący popyt w tle

09:53 Kurs euro wreszcie w dół. Rynek czeka na EBC

09:27 UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Carrefour-Tesco

09:03 BIK: rynek pożyczek pozabankowych wraca do sytuacji sprzed pandemii

06:39 W Warszawie na jedną ładowarkę przypada 19 samochodów elektrycznych

Na jutrzejsze podsumowanie dnia zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, z-cy red. nacz. Bankier.pl

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki