REKLAMA

EBC nie zmienia stóp. Wyższa inflacja będzie tolerowana

Michał Żuławiński2021-07-22 13:45analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-22 13:45
EBC nie zmienia stóp. Wyższa inflacja będzie tolerowana
EBC nie zmienia stóp. Wyższa inflacja będzie tolerowana
/ FORUM

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego na lipcowym posiedzeniu nie dokonała zmian w polityce monetarnej. W komunikacie podkreślono istotę ogłoszonych wcześniej zmian w strategii banku.

- Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – czytamy w czerwcowym komunikacie Rada Prezesów EBC, organie decydującym o polityce monetarnej strefy euro.

Jak podkreślono, w zgodzie z symetrycznym podejściem do celu inflacyjnego, Rada Prezesów „oczekuje, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie dopóki inflacja nie osiągnie 2 proc. daleko przed horyzontem prognoz oraz będzie na tyle trwała, by utrzymać się na tym poziomie w średnim terminie”.

- Może to oznaczać, że przejściowo inflacja będzie umiarkowanie powyżej celu – brzmi zdanie, którego przed rewizją strategii nie widywaliśmy w komunikatach EBC.

Przypomnijmy - EBC będzie od tej pory kształtować swoją politykę pieniężną tak, żeby zapewnić stabilizację inflacji na poziomie 2 proc. w średnim okresie, a do tego celu będzie podchodzić symetrycznie. Oznacza to, że EBC uważa odchylenie od celu w górę za równie niepożądane, co odchylenie w dół. Poprzednio cel był definiowany jako: inflacja blisko, ale poniżej 2 proc.

Podobnie jak w ostatnich miesiącach, inwestorzy nie oczekiwali od EBC cięcia stóp procentowych. Warto przypomnieć, że EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii – w trakcie pandemii nie sięgnięto po jeszcze niższe ich wartości, w przeciwieństwie do USA, Wielkiej Brytanii czy wielu innych krajów, w tym Polski.

W dzisiejszym komunikacie EBC utrzymał też w mocy wartość programu skupów aktywów. Jeszcze w grudniu, zgodnie z oczekiwaniami rynku, bank centralny strefy euro zwiększył skalę programu pandemicznych zakupów obligacji (PEPP) o kolejnych 500 mld euro, do 1,85 bln euro. Było to wtedy drugie rozszerzenie programu – pierwsze miało miejsce w czerwcu 2020. Program ma potrwać „co najmniej do końca marca 2022 roku” i tak długo, jak Rada Prezesów nie uzna, że „kryzysowa fala pandemii dobiegła końca”. EBC utrzymał także postanowienia dotyczące reinwestowania wpływów z tytułu skupowanych obligacji co najmniej do końca 2023 r.

W reakcji na komunikat EBC, kurs EUR/USD wzrósł z 1,18 do 1,181 USD. Na rynku walutowym dziać się może także po 14:30, kiedy przed mikrofonem pojawi się prezes EBC Christine Lagarde.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xyzq
Słyszysz inflacjo? EBC się nie poddaje, EBC rzuca ci rękawicę. A jeżeli się nie ugniesz i nie zaczniesz spadać - EBC utopii cię w morzu świeżutko wyczarowanej gotówki. A ma jej nieskończone zasoby - więc, inflacjo - nie możesz wygrać :)
lukaszslask
Zapraszamy na Gielde,tylko tak mozna sie uchronic przed inflacja.......
the_mind_renewed
Nowy cykl Covidowy.. Ogłoszony dzisiaj przez FED i EBC (New Covid cycle)
USA i zachodni świat czeka: Kompromitacja Covidowa na jesieni, w związku z tym niepokoje i braki żywności i racjonowanie jej przy pomocy wojska. Oraz naprawdę więcej jak siedem lat bardzo chudych.
talmud
papierowym dodrukiem chińskiej potęgi gospodarczej nie prześcignie się - "bogactwo" w zielonej makulaturze to żadne bogactwo...LMAO
piotr_rzymianin
Ciąg dalszy dodrukowywania gospodarki. Gdyby nie ten króliczek z kapelusza w postaci Covida, czy giełdy mogłyby zaliczać kolejne rekordy, a najwieksze korporacje byłyby najpotęźniejsze w historii?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki