REKLAMA

Wydatki na zdrowie mają rosnąć szybciej. Założenia projektu

2021-07-22 10:32, akt.2021-07-22 11:49
publikacja
2021-07-22 10:32
aktualizacja
2021-07-22 11:49
Wydatki na zdrowie mają rosnąć szybciej. Założenia projektu
Wydatki na zdrowie mają rosnąć szybciej. Założenia projektu
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Wydatki na ochronę zdrowia mają rosnąć szybciej – poziom 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) ma być osiągnięty w 2023 r. W wykazie prac rządu opublikowano założenia projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Celem regulacji – jak wskazano – jest przyspieszenie osiągnięcia dotychczas określonego poziomu nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r. i określenie ścieżki dalszego wzrostu minimalnych wartości przedmiotowych nakładów do osiągnięcia poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.

Obecnie minimalny poziom nakładów na ochronę zdrowia zakłada wzrost do wysokości 6 proc. PKB do 2024 r. i w latach kolejnych.

Planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o finansach publicznych określono na trzeci kwartał br.

W informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia zmian wyjaśniono, że zwiększenia wysokości środków publicznych przeznaczanych corocznie na finansowanie ochrony zdrowia wynika z potrzeby dążenia do optymalizacji systemu – zwiększenia dostępności do świadczeń, wzrostu wynagrodzeń kadr medycznych, unowocześniania i modernizacji infrastruktury w placówkach opieki zdrowotnej oraz rozwoju nowoczesnych technologii w służbie zdrowia.

Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie uprawnienia ministra zdrowia, związanego z przekazywaniem Narodowemu Funduszowi Zdrowia dotacji podmiotowej. Dotychczasowe przepisy pozwalały na zaplanowanie tej dotacji wyłącznie na etapie planowania budżetu na dany rok. Wprowadzane zmiany pozwalają dodatkowo na przekazanie NFZ w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego, środków, które zostaną zidentyfikowane jako oszczędności również na etapie realizacji budżetu. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wrecker
Sprawy zdrowia zejdą na trzeci plan przed wyborami. Obstawiam, że znowu Jarosław powie, że jak wygra opozycja to polskie dzieci będą adoptowane przez gejów i trzeba je przed tym uchronić. I Ci wszyscy patrioci, którzy na dom dziecka przelali w życiu 0zl zamienią się w szeryfów chroniących młode pokolenie przed lewactwem Sprawy zdrowia zejdą na trzeci plan przed wyborami. Obstawiam, że znowu Jarosław powie, że jak wygra opozycja to polskie dzieci będą adoptowane przez gejów i trzeba je przed tym uchronić. I Ci wszyscy patrioci, którzy na dom dziecka przelali w życiu 0zl zamienią się w szeryfów chroniących młode pokolenie przed lewactwem i ruszą na wybory. I prosty mechanizm Jarka znowu weźmie górę. Nie sprawy gospodarcze a światopogląd zdecyduje

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki