REKLAMA

ZBP: rozwiązania mieszkaniowe proponowane w "Polskim ładzie" spowodują wzrost cen mieszkań

2021-07-22 13:10
publikacja
2021-07-22 13:10
ZBP: rozwiązania mieszkaniowe proponowane w "Polskim ładzie" spowodują wzrost cen mieszkań
ZBP: rozwiązania mieszkaniowe proponowane w "Polskim ładzie" spowodują wzrost cen mieszkań
fot. PHOTOCREO Michal Bednarek / / Shutterstock

Rozwiązania mieszkaniowe proponowane w "Polskim ładzie" spowodują wzrost cen mieszkań - ocenia Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.

"Proponowane w "Polskim ładzie" rozwiązania mają przede wszystkim charakter popytowy, tzn. wspierają wzrost popytu (gwarancje kredytowe, dotacje na wkład własny). Ich efektem będzie przede wszystkim wzrost cen mieszkań, tym groźniejszy, że nałoży się na silny od sześciu lat trend wzrostowy" - ocenia Furga.

"Trudno poważnie potraktować wypowiedzi, że aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu lub propozycję wprowadzenia wyższych podatków od drugiego czy trzeciego nabywanego mieszkania jako receptę na zahamowanie wzrostu cen mieszkań" - dodał.

Furga ocenia, że proponowane w "Polskim ładzie" rozwiązanie polegające na gwarancji udzielanej przez Bank BGK osobom bez wkładu własnego kredytobiorcy abstrahuje od negatywnych doświadczeń ostatnich lat.

"Przecież załamanie się rynku kredytowego i mieszkaniowego w wielu krajach po roku 2008 miało miejsce m.in. wskutek udzielania kredytów równych 100 proc. ceny kupowanej nieruchomości. Gdy kryzys finansowy uruchomił spadek cen nieruchomości, wielkość udzielonego kredytu znacząco przewyższyła wartość zabezpieczenia hipotecznego, naruszając wiarygodność kredytową właścicieli, powodując lawinowe wypowiadanie kredytów i utratę dachu nad głową" - ocenia Furga.

"Jeżeli rząd chce wesprzeć dotarcie do bezpiecznego kredytu mieszkaniowego to powinien wspierać sięganie po kredyty o stałej stopie lub wspierać oszczędzanie na cele mieszkaniowe, które pozwalałoby m.in. gromadzić wkład własny potencjalnych kredytobiorców" - dodaje.

Furga dodaje, że udział wkładu własnego, regulowany przez KNF stosownymi rekomendacjami, daje bankom możliwość weryfikacji, czy potencjalny kredytobiorca potrafi i jest gotowy do systematycznego odkładania części swojego wynagrodzenia na wywiązywanie się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. (PAP Biznes)

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jpelerj
Pan Furga boi sie, że w razie pekniecia bańki mieszkania bedą warte mniej niż kredyt i banki nie bedą miały zabezpieczenia. Słusznie. Ale przecież banki nie muszą dawać kredytu każdemu, kto sie zgłosi bez wkładu własnego. Mogą dawać zamożniejszym klientom, mieć mniejsze ryzyko i mniejszy zysk.
godojoshi
Wrogie media sieją niszczącą propagandę! Dzięki prężnym programom socjalnym, które służą wyrównywaniu szans i tłamszeniu niesprawiedliwości dziejowej, Polacy i ich polskie rodziny mogą czuć się wreszcie docenieni. Polski rząd wzmacnia siłę nabywczą polskich obywateli i będzie to robił póki sił mu nie zabraknie.Wrogie media sieją niszczącą propagandę! Dzięki prężnym programom socjalnym, które służą wyrównywaniu szans i tłamszeniu niesprawiedliwości dziejowej, Polacy i ich polskie rodziny mogą czuć się wreszcie docenieni. Polski rząd wzmacnia siłę nabywczą polskich obywateli i będzie to robił póki sił mu nie zabraknie. Portfele prawdziwych patriotów zawsze pozostaną pełne. Żadne prawa ekonomii tego nie zmienią, gdyż narodowy socjalizm jest ponad to i poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które postawią mu jego wrogowie. Nikczemni kapitaliści zostaną ośmieszeni i ponownie, po kilkudziesięciu latach, duch socjalizmu odnowi oblicze ziemii, tej ziemii.
godojoshi
oczywiście powinno być "ziemi"...tak się wkręciłem, że mi się trochę popie...
kenn
I w dodatku jeszcze te kłamstwa o szalejącej inflacji! ;) Wiadomo, że rząd może nam dodrukować więcej pieniędzy, niż inflacja nam zabrać! A jak inflacja wzrośnie mocno, to rząd zacznie budować fabryki pieniędzy na terenach leśnych! :P
dzo_bajden
chcecie tańszych mieszkań?
GŁOSUJCIE NA TUSKA!!!
za jego rządów mieszkania taniały
_jasko
Co ty ....
W 2015 roku Wielki Strateg obiecał mieszkania za 2,5 tys. za m2
chlopekroztropek
Ten rząd postawił wszystko na głowie. Jak się chce tanich mieszkań dla ludu, to należy opracować tanią technologię i budować, a nie swarzać warunki do wzrostu cen (gwarancje, dotacje). Rozwiązaniem są osiedla z prefabrykatów stawiane na terenach po PKP, wojsku i innych nieużytkach. To by jednak stworzyło konkurencję Ten rząd postawił wszystko na głowie. Jak się chce tanich mieszkań dla ludu, to należy opracować tanią technologię i budować, a nie swarzać warunki do wzrostu cen (gwarancje, dotacje). Rozwiązaniem są osiedla z prefabrykatów stawiane na terenach po PKP, wojsku i innych nieużytkach. To by jednak stworzyło konkurencję dla deweloperów, co z kolei rządzącej kaście nie jest na rękę.
dzo_bajden
ale oni nie chcą tanich mieszkań dla polaków, chcą drogich mieszkań bo taka sytuacja pozwala się bogacić pisoskiej oligarchii i międzynarodowym korporacjom
czego nie rozumiesz?
scuti1986 odpowiada dzo_bajden
dokładnie tak... PiSiory chcą drożyzny we wszystkim i taki mają cel tylko przykrywają go pozorną dbałością o dobrobyt, który w ich wydaniu oznacza zadłużenie się na całe życie... drożyzna to też wyższe pensje nominalne na które patrzy przeciętny PiSo-tępak bo pojęcia pensji realnej już nie ogarnia
kenn
"należy opracować tanią technologię i budować"
Przez ostatnie 10 lat uważałem właśnie tak: w kapitalizmie wygrywa ten, kto produkuje / buduje taniej.

Jak widać teraz, grubo się pomyliłem. Ten rynek jest sterowany przez rządy wszystkich krajów, i nikomu najwyraźniej nie zależy na tanim budowaniu
"należy opracować tanią technologię i budować"
Przez ostatnie 10 lat uważałem właśnie tak: w kapitalizmie wygrywa ten, kto produkuje / buduje taniej.

Jak widać teraz, grubo się pomyliłem. Ten rynek jest sterowany przez rządy wszystkich krajów, i nikomu najwyraźniej nie zależy na tanim budowaniu - pomijając takie absurdy, jak plastikowe domy w Chinach. :P

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki