REKLAMA

Maląg: Musimy podjąć działania, aby podnieść wskaźnik dzietności

2021-07-22 08:59
publikacja
2021-07-22 08:59
Maląg: Musimy podjąć działania, aby podnieść wskaźnik dzietności
Maląg: Musimy podjąć działania, aby podnieść wskaźnik dzietności
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Musimy wesprzeć politykę mieszkaniową, rynek pracy, stabilność zatrudnienia i opiekę nad dziećmi; gdybyśmy nie podjęli działań dla podniesienia wskaźnika dzietności, to według ONZ, w 2100 roku Polaków pozostałoby nieco ponad 16 milionów – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W czerwcu rząd przedstawił projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie.

W czwartek Maląg podkreśliła w Polskim Radiu 24, że głównym celem strategii jest "zmiana trendów demograficznych w Polsce". Jak zaznaczyła według prognoz ONZ, "gdybyśmy nie podjęli żadnych działań, które są niezbędne do podniesienia wskaźnika dzietności, to w 2100 roku Polaków pozostałoby niewiele ponad 16 milionów.

„Strategia demograficzna to przede wszystkim wsparcie rodzin, niwelowanie barier, które powodują, że młodzi ludzie nie decydują się na wchodzenie w związek małżeński i nie podejmują decyzji o rodzeniu się pierwszego dziecka i kolejnych dzieci" - zaznaczyła minister.

Według niej projekt wskazuje na prowadzenie "wspólnych polityk" przez rząd i samorządy, dzięki czemu "młodzi ludzie będą widzieli, że jest stabilna, konsekwentna polityka państwa, a więc oni są bezpieczni i zaopiekowani, a więc mogą podejmować bardzo ważne decyzje".

Minister wskazała też na powiązanie projektu strategii z Polskim Ładem, m.in. w części dot. rozwoju mieszkalnictwa. Jak dodała, instrumenty ze strategii demograficznej powinny być w najbliższym czasie "przekuwane na ustawy". Maląg wskazała, że chodzi o mieszkanie z zagwarantowane wkładem własnym. "Przy tworzeniu ustawy będziemy zwracali uwagę, że kiedy rodzi się drugie, trzecie, kolejne dziecko, to wtedy ten wkład będzie mógł być umarzany" - zadeklarowała.

Jak poinformowała Maląg projekt strategii jest na etapie konsultacji także w zakresie elastyczności pracy, ale i gwarancji zatrudnienia. „Oczywiście to nie będą łatwe rozmowy" - przyznała minister.

Pytana, dlaczego Polacy np. w Wielkiej Brytanii mają znacznie więcej dzieci, niż w Polsce, Maląg zauważyła, że "młode Polki, które przebywały w Anglii, urodziły więcej niż dwoje-troje dzieci", na co miała wpływ "stabilna, bezpieczna sytuacja, jeżeli chodzi też o politykę prorodzinną prowadzoną przez państwo". Podkreśliła jednocześnie, że rząd Zjednoczonej Prawicy wspiera rodziny finansowo poprzez takie programy, jak "Rodzina 500 plus", czy "dobry start". "A teraz musimy wesprzeć politykę mieszkaniową, rynek pracy, stabilność zatrudnienia, również opiekę nad dziećmi do lat 3" - zaznaczyła.

Minister przypomniała o programie "Maluch plus" oraz o przeznaczeniu w ostatnich 5 latach ponad 2 mld zł "na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy". Poinformowała także, że do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafia program "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma ruszyć z początkiem przyszłego roku.

"To jest kolejny instrument, który zapowiada Polski Ład, który ma zagwarantować wsparcie dla rodzin w zakresie opieki. Czyli rodzic ma mieć możliwość wyboru - czy mama wraca po urlopie rodzicielskim do pracy, czy też korzysta z innej opieki nad dzieckiem" - powiedziała.

Na stronach rządowych poinformowano, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest "kolejnym krokiem milowym w drodze do umacniania polskich rodzin". "Rodzice otrzymają 12 tys. zł, które będą mogli wykorzystać według własnych ustaleń na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia" - czytamy.

Poinformowano, że program zakłada dwa warianty wypłacania pieniędzy. W pierwszym będzie można wykorzystać po 1000 zł miesięcznie przez rok, a w drugim po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. MRiPS szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zibi05
Wystarczy odejść od koryta może wróci wzrost demograficzny. Niestety po rządach PISu długi będzie spłacać kilka pokoleń Polaków .
prawnuk
Chyba jednak trzeba się skupic na wzroście płac o te realnie 10% jak mawia prawdomówny Mateusz. Cała reszta ma mniejsze znaczenie.
Szczególnie w tych obszarach, w których przez 5 lat pisu ludzie realnie stracili
ziomo
Inflacja galopuje, dług publiczny galopuje, Glapio bawi się w zerowe stopy, ale za to nie zapomina o drukarce, złotówka leci na szyję. A pani tu dyrdymały o stabilności.

Pozostaje tylko czekać aż NBP wypuści banknot 1000 złotowy.
endes
Taaaaak... szczepcie dalej i twórzcie bezpłodną cywilizację

https://www.bitchute.com/video/JtJlqjVD2Hp1/

Powiązane: Strategia Demograficzna 2040

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki