REKLAMA

WIG20 w dół. Maksima Polsatu i mostostalowe rajdy

2021-07-22 18:10
publikacja
2021-07-22 18:10
WIG20 w dół. Maksima Polsatu i mostostalowe rajdy
WIG20 w dół. Maksima Polsatu i mostostalowe rajdy
fot. MAREK WISNIEWSKI / PULS BIZNESU / / FORUM

Po dwóch udanych sesjach na GPW znów powróciła przewaga czerwieni. Spadki nie były jednak zbyt mocne, szczególnie w kontekście ruchów, jakie obserwowaliśmy dotychczas w tym tygodniu. 

Spadkiem o 0,5 proc. zakończył czwartkową sesję WIG20 i był to najsłabszy wynik w gronie głównych indeksów GPW. Warto dodać, że indeks blue chipów odstawał już wczoraj, to zatem dla niego kolejna sesja względnej słabości. Ta pojawiła się po południu (początkowo WIG20 rósł) i sprawiła, że mimo stonowanych, acz pozytywnych nastrojów w Europie, flagowy indeks GPW zakończył dzień spadkiem.

Nieco lepiej, choć też spadkowo, wypadły WIG (-0,3 proc.) i mWIG40 (-0,2 proc.). Ponad kreską dzień zdołał zakończyć sWIG80 (+0,4 proc.), który odzyskuje względną przewagę po słabszym okresie. Wszystko to działo się jednak przy niskich obrotach, które nie przekroczyły na szerokim rynku nawet 0,7 mld zł.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Wzrostom w WIG20 liderowały telekomy, akcje Polsatu i Orange poszły bowiem w górę o ponad 2 proc. Warto jedno osobne zdanie poświęcić Polsatowi, który dzisiejszą sesją wspiął się na historyczne maksima. Spółka jest obecnie wyceniana na ponad 21 mld zł. Najsłabiej w indeksie - spadki także o ponad 2 proc. - wypadły z kolei papiery Orlenu, Dino oraz korygującego wczorajsze mocne wzrosty Santandera.

W mWIG40 miedzy 4 a 5 proc. rosły: DataWalk, PlayWay oraz Neuca, która poprawiła historyczne maksimum do 896 zł. Mimo to w indeksie przeważyły spadki. Najmocniej traciła Celon Pharma - o 3 proc., a między 2 a 3 proc. w dół poszły: mBank, Asbis, Selvita oraz Kernel. 

Na szerokim rynku uwagę inwestorów przykuwały dziś przede wszystkim spółki z członem Mostostal w nazwie. Były momenty, gdy zestawienie trzech najmocniej rosnących firm na rynku w komplecie wypełniali przedstawiciele właśnie tej grupy. Ostatecznie Polimex-Mostostal zyskał 5,2 proc., Mostostal Warszawa 16,8 proc., Mostostal Płock 45 proc., a Mostostal Zabrze 8,1 proc. Warto dodać, że spółki te charakteryzują się dość niską płynnością, co czyni je podatniejszymi na gwałtowne ruchy (w obie strony).

Źródeł tego zbiorowego rajdu można upatrywać w reakcji części inwestorów na zapowiedzi dotyczące wyników. Mostostal Warszawa podał rano, że szacuje zysk netto w pierwszym półroczu na 18 mln zł. Rok wcześniej zysk sięgnął 0,7 mln zł. Mostostal Płock szacuje z kolei, że w I połowie 2021 roku zysk netto wyniósł 10,4 mln zł.  

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki