REKLAMA

UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Carrefour-Tesco

2021-07-22 09:27
publikacja
2021-07-22 09:27
UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Carrefour-Tesco
UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Carrefour-Tesco
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Carrefour Polska powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich; transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku - poinformował w czwartek Urząd.

Jak podał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przedmiotem koncentracji jest nabycie przez Carrefour Polska części mienia spółki Ingka Centres Polska w postaci powierzchni handlowej wykorzystywanej na potrzeby hipermarketu Tesco w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich.

"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Carrefour Polska powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich. Transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku" - przekazał UOKiK. Zaznaczono, że zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

UOKiK podkreślił, że konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez przejmującą spółkę we wniosku o zgodę na transakcję. Dlatego prezes UOKiK skierował sprawę do drugiego etapu.

"Z przeprowadzonego badania rynku wynika, że koncentracja może doprowadzić do sytuacji, w której Carrefour Polska nie będzie musiał rywalizować na lokalnym rynku z innymi hipermarketami. Ponadto konsumenci mieszkający w okolicach przejmowanego hipermarketu mieliby ograniczony wybór sklepu, w którym mogą zrobić zakupy. Dlatego wystosowałem zastrzeżenia do tej koncentracji" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Chróstny.

Jak podał Urząd, analiza tej sprawy i dotychczasowe orzecznictwo prezesa UOKiK oraz organów antymonopolowych innych krajów pokazują, że teren rywalizacji hipermarketów o klientów to obszar o promieniu do 25 minut jazdy samochodem. Urząd wskazał, że to maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu innego hipermarketu.

UOKiK tłumaczy, że w sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes Urzędu przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. "Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania" - podkreślono.

Jak dodano, zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mrbeast
Buhahahaha. Ale do koncentracji ORLEN-LOTOS-PGNiG nie ma zastrzeżeń? A do kupowania gazet czy parówek przez ORLEN tez nie macie zastrzeżeń? PAYACE.
arzab
Muszą wziąć Obaytka do spółki wtedy będzie żadnych zastrzeżeń !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki