To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 20 kwietnia 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-04-20 20:33redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-04-20 20:33

Jak ochronić klientów kupujących od deweloperów, a jak kapitał inwestorów zapatrzonych w zawodzące dziś kierunki (będzie o dwóch). Kiedy masowe szczepienia i na jakich warunkach nowa normalność choćby w przemieszczaniu się po Europie. Między innymi o tym w podsumowaniu wtorku. Jak zawsze - z finansami osobistymi w tle.

#1 Jednym z tematów wtorku miało być dzisiejsze głosowanie w Sejmie dotyczące likwidacji OFE. Marszałek zdecydowała jednak o usunięciu tego punktu z programu bieżących obrad. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 19-20 maja.

Tymczasem wartość aktywów OFE wzrosła w marcu, zwiększyło się też zaangażowanie w akcje krajowych spółek, informujemy dzisiaj. 

#2 Sprawa, którą z kolei zajął się dziś Sejm, dotyczy przyszłych kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym. Na wtorkowym posiedzeniu zdecydowaną większością przegłosowano powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który miałby stanowić nową formę ochrony środków wpłacanych przez kupujących na poczet realizowanej dopiero inwestycji. Jak informowaliśmy już wcześniej, środki mające zabezpieczyć klientów dewelopera, który ogłosi upadłość, pochodziły będą z wpłat od podmiotów z tej branży.

#3 Rząd opublikował nowy harmonogram szczepień. Można z niego wyczytać daty rejestracji dla wszystkich "dorosłych" roczników, do 18. roku życia włącznie. Ostatnie terminy sięgają 9 maja. Przyspieszenie procesu zapisów ma przyczynić się do szybszego wyszczepienia takiej części populacji, która zagwarantuje tzw. zbiorową odporność na koronawirusa.

Te procesy są na różnych etapach w różnych krajach - tak z racji liczby preparatów, jak i podejścia do szczepień. Zachętą dla niezdecydowanych miałyby być tzw. paszporty, pozwalające m.in. osobom po przyjęciu preparatu na swobodniejsze przemieszczanie się pomiędzy krajami. Komisja Europejska zastrzega, że przepustką do większej swobody mogą być również aktualne wyniki testów na COVID-19, jednak nie te wykonywane samodzielnie. Albo test, albo szczepienie ma być warunkiem wjazdu do otwierającej właśnie granice dla przyjeżdżających Grecji. A wszystko to w czasie, gdy lekarze ostrzegają o wkraczającym do Europy nowym, tzw. indyjskim wariancie koronawirusa.

#4 Z wojaży wracamy na krajowy rynek, bo dziś dwa ważne wspomnienia wątki dla aktywnie poszukujących możliwości pomnażania kapitału w tych trudnych czasach. Adam Torchała wyjaśnia ostatnie spadki ukraińskich spółek notowanych na GPW, do niedawna komentowanych w samych superlatywach z racji osiąganych wyników. To nie pierwszy raz, gdy wrze na styku rynku kapitałowego z polityką i geografią. Warto. Szczerze polecam również wtorkową analizę Krzysztofa Kolanego, odnoszącą się do innego - jak się mogło wydawać - inwestycyjnego pewniaka. W materiale o tym, dlaczego "złoto dla ubogich" nie zachowuje się tak, jak tego oczekiwano w 2021 roku i czy nadal warto ufać srebru.

#5 Jutro rząd ma podać informacje o zakresie obostrzeń obowiązujących w kolejnych tygodniach. To informacje ważne tak dla pracodawców z wciąż zamkniętych branż, jak i pracowników, w tym pracujących rodziców. W wypowiedziach polityków coraz częściej słychać scenariusze regionalizacji obostrzeń. Minister edukacji publicznie wyraża nadzieję, że od poniedziałku uczniowie klas I-III w wielu częściach kraju wrócą do szkoły.

Tymczasem - o czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj?

Wtorek 20 kwietnia - najważniejsze z kraju i ze świata

18:25 Na GPW znów czerwono. Mercator mocno w dół, CD Projekt coraz tańszy

16:05 Wyższe emerytury dla działaczy opozycji antykomunistycznej

16:03 KNF: Zmiany dot. kredytów frankowych to 3,37 mld zł składek ubezpieczeniowych do zwrotu

15:17 Sprzedaż nowych aut w Europie odbija się od dna, ale powoli. Polski rynek powyżej średniej

15:06 Rząd w środę ma zająć się projektem noweli o przymusowej restrukturyzacji banków

14:55 MF: Od 1 maja zgoda na mandat za wykroczenie skarbowe prowadzi do uniknięcia sądu

14:41 Wyciekły dane ponad 20 tys. policjantów, strażaków, celników i innych

13:22 Informatyzacja postępowań dot. upadłości konsumenckiej. Sejm zagłosował

 11:13 ZUS: od 4 maja zmiany w tarczy antykryzysowej

09:55 Dolar w dół. Kurs euro stabilny

09:03 Kiedy wrócą wesela? Minister Niedzielski podał możliwą datę

08:14 Ropa w USA zyskuje. Dziś pierwsza rocznica spadku notowań poniżej zera

06:49 W rekordowym tempie przybywa cudzoziemców w Polsce

06:46 Zbliża się koniec chowu klatkowego w krajach UE

06:42  Rekordowa liczba lekarzy chce wyjechać za granicę

06:00 Ranking lokat półrocznych. Lider da zarobić 1,50 proc. rocznie

Już teraz zapraszam na jutrzejsze podsumowanie dnia.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki