REKLAMA

Rząd przedstawił nowy harmonogram szczepień. Podano daty zapisów dla wszystkich osób 18+

2021-04-20 09:44, akt.2021-04-20 10:37
publikacja
2021-04-20 09:44
aktualizacja
2021-04-20 10:37
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przedstawiamy harmonogram uruchamiania rejestracji dla wszystkich roczników powyżej 18. roku życia. Od poniedziałku przyspieszamy i każdego dnia będziemy rozpoczynali rejestrację dwóch roczników - powiedział na konferencji prasowej minister Dworczyk.

"Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 - w poniedziałek 26 kwietnia" - oświadczył Dworczyk we wtorek podczas konferencji prasowej.

"Później kolejne roczniki aż do 7 maja. 7 maja, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień" - powiedział Dworczyk.

"28 kwietnia uruchomimy rejestrację dla osób między 30 a 39 rokiem, tych osób, które wcześniej - między styczniem a marcem - zgłosiły za pośrednictwem formularza elektronicznego gotowość do zaszczepienia się" - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Podkreślił, że takich osób jest nieco ponad 400 tysięcy. "Te osoby przez to, że zgłosiły się wcześniej, będą miały teraz priorytetową możliwość zarejestrowania się na szczepienie" - zaznaczył minister.

Poinformował również, że 4 maja rozpocznie się taka rejestracja dla osób między 18 a 29 rokiem życia. Jak dodał, to grupa ok. 340 tysięcy osób. "I to są też oczywiście osoby, które między styczniem a marcem zarejestrowały się jako osoby gotowe do przyjęcia szczepionki" - zaznaczył Dworczyk.

Harmonogram szczepień dla wszystkich pozostałych roczników

 • 26 kwietnia (poniedziałek): 1974-1975
 • 27 kwienia (wtorek): 1976-1977
 • 28 kwietnia (środa): 1978-1979
 • 29 kwietnia (czwartek): 1980-1981
 • 30 kwietnia (piątek): 1982-1983
 • 1 maja (sobota) 1984-1985
 • 3 maja (poniedziałek): 1986-1987
 • 4 maja (wtorek): 1988-1989
 • 5 maja (środa) 1990-1991
 • 6 maja (czwartek): 1992-1993
 • 7 maja (piątek): 1994-1996
 • 8 maja (sobota): 1997-1999
 • 9 maja (niedziela): 2000-2003

Dworczyk o szczepieniu osób od 16. roku życia

Podczas konferencji prasowej w KPRM, Dworczyk był pytany o szczepienie osób w wieku od 16. roku życia, które - według producenta - mogą być szczepione szczepionką firmy Pfizer.

Pytany, czy te osoby, też zostaną włączone do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jeżeli do 9 maja wszyscy dostaniemy skierowania, minister podkreślił, że "na razie NPR przewiduje szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia". "Przy czym nie jest ważna data urodzenia w 2003 roku, a liczymy cały rocznik" - doprecyzował.

Dworczyk przyznał, że szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób powyżej 16. roku życia, jednak zwrócił uwagę, że producent tego preparatu poinformował o tym, "już po tym, jak przyjęliśmy, jako rząd uchwałą, Narodowy Program Szczepień".

Minister zauważył, że "obecnie szczepionka Pfizera jest rejestrowana w Stanach Zjednoczonych dla osób między 12. a 15. rokiem życia". "I na pewno te kwestie, czyli szczepienie osób młodszych, będą przedmiotem obrad Rady Medycznej, i w konsultacjach z naukowcami będziemy podejmowali na pewno za jakiś czas decyzję w tej sprawie" - zapowiedział.

"Natomiast na razie realizujemy Narodowy Program Szczepień, a tutaj (...) mamy przewidziane szczepienie wszystkich osób powyżej 18. roku życia" - dodał szef KPRM.

AstraZeneca po raz kolejny zmniejszyła dostawy

Szef KPRM podczas konferencji prasowej przekazał informacje dotyczące stanu realizacji Narodowego Programu Szczepień. "Dobrą informacją jest to, że przekroczyliśmy 9 milionów wykonanych szczepień w Polsce i system cały czas przyspiesza" - poinformował minister.

"Dziękujemy bardzo wszystkim punktom i wszystkim osobom pracującym w punktach, bo to dzięki nim jest możliwe utrzymanie i zwiększanie tempa szczepień" - dodał.

"Informacja, która jest mniej korzystna, która już dzisiaj została do mediów przekazana, ja ją powtórzę: AstraZeneca po raz kolejny zapowiedziała zmniejszenie dostaw do Polski - zamiast 268 tysięcy sztuk szczepionki, dojedzie 67 tysięcy. Niestety również mamy informację, że w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie, tzn. że te dostawy będą ograniczone" - poinformował Dworczyk.

Jak dodał, "na ten moment nie powinno to wpłynąć na nasze plany i harmonogram szczepień".

Minister podkreślił, że ze względu na priorytet, jakim jest bezpieczeństwo pacjentów i podanie drugiej dawki zawsze utrzymywany jest zapas szczepionek.

"Drugie dawki nie są zagrożone, a jeśli chodzi o zaplanowane szczepienia, to będziemy starali się zastąpić AstraZenekę zaplanowaną z tych dostaw innymi szczepionkami" - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

"Program szczepień został tak zorganizowany, by zapewnić każdemu sprawiedliwy dostęp do szczepionki"

Zapytany na konferencji prasowej, czy w sytuacji, gdy coraz więcej szczepionek dociera do Polski, nie należałoby dopuścić wcześniej do szczepień grupy, które mają problemy zdrowotne np. osób z niepełnosprawnościami, Dworczyk odpowiedział, że "program szczepień został właśnie tak zorganizowany, żeby zapewnić każdemu Polakowi sprawiedliwy dostęp do szczepionki, nieważne, czy mieszka w dużym mieście, w centrum kraju, czy w małej miejscowości, gdzieś przy granicy wschodniej, czy zachodniej Polski".

"Chcieliśmy stworzyć system, który umożliwi przy ograniczonej liczbie szczepionek sprawiedliwy dostęp każdemu obywatelowi do szczepień. I sytuacja za chwilę się zmieni, ponieważ tych szczepionek będzie na tyle dużo, że w sposób nieograniczony każdy Polak będzie mógł się zaszczepić" - podkreślił Dworczyk.

Dodał, że moment ten nastąpi już za kilka tygodni. "Natomiast w interesie nas wszystkich, również osób niepełnosprawnych, jest to, żebyśmy jako naród uzyskali jak najszybciej odporność populacyjną. A to, żeby nastąpiło musi się szczepić jak najwięcej osób" - powiedział szef KPRM.

"W związku z tym przyjęliśmy taką strategię w drugim kwartale, żeby przejść do szczepień populacyjnych, bo doświadczenia z pierwszego kwartału są takie, że uproszczenie systemu przyspiesza szczepienia. Zresztą tak to wygląda też w innych krajach" - stwierdził Dworczyk.

Dodał, że w konsekwencji w ciągu 2,5 tygodnia każdy będzie mógł się zarejestrować na szczepienie. "Osoby niepełnosprawne oczywiście również. Natomiast jeżeli są osoby niepełnosprawne z ograniczoną mobilnością, to oczywiście do takich osób będą skierowane zespoły wyjazdowe ,żeby umożliwić im szczepienie" - zaznaczył Dworczyk.

Dworczyk: Kolejne punkty szczepień będą włączane do programu, gdy będą dodatkowe szczepionki

Na konferencji prasowej we wtorek Dworczyk był pytany, dlaczego do niektórych masowych punktów szczepień nadal nie dotarły preparaty przeciw COVID-19.

Szef KPRM zapewnił, że "to nie jest żadne zamieszanie" i proces ten przebiega zgodnie z zapowiedziami.

"Od wielu dni jest tak, że kolejne punkty szczepień – poza tym pilotażem szesnastu punktów, który został wczoraj uruchomiony – kolejne punkty będą włączane do programu w momencie, kiedy będą dodatkowe szczepionki" - podkreślił.

Przypomniał, że obecnie działa 6,7 tys. punktów szczepień, a teraz uruchomione zostanie ok. 600 punktów szczepień powszechnych.

"Chcemy, żeby te punkty były gotowe po to, aby nie było takiej sytuacji, że przyjeżdżają szczepionki i my dopiero zaczynamy organizować te punkty, tylko żeby sytuacja wyglądała w ten sposób: jesteśmy przygotowani do działania, przyjeżdżają szczepionki i następnego dnia rozpoczynają się szczepienia" – wyjaśnił.

Dodał, że nowe punkty są sukcesywnie dopisywane przez NFZ do listy miejsc, w których realizowane są szczepienia.

"Część z tych punktów już wystawia w tej chwili kalendarze, bo patrzymy na harmonogram dostaw, wiemy, kiedy tych szczepionek możemy się spodziewać i mimo że fizycznie nie są jeszcze prowadzone szczepienia, to kalendarze, czyli rejestracje na szczepienie w tych punktach, już trwają" – poinformował Dworczyk.

"Jeżeli będzie szczepionek już pod dostatkiem i będą dostępne dla wszystkich w dowolnej liczbie, to wydaje mi się ze część punktów na pewno będzie szczepiła siedem dni w tygodniu" - podkreślił na konferencji prasowej Dworczyk.

Pytany dlaczego punkty szczepień nie działają w niedziele zapewnił, że problemem nie jest logistyka, dlatego, że profesjonalne firmy - hurtownie farmaceutyczne, z którymi współpracuje rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - nie mają problemu z tym, żeby rozwozić przez 7 dni w tygodniu szczepionki.

"Tutaj raczej chodzi o gotowość punktów do szczepień" - zaznaczył Dworczyk.

Zapewnił, że na bieżąco prowadzone są rozmowy z punktami. "Część z nich szczepi w niedzielę, ale część uważa, że te dostawy, które do tej pory mogły być zapewnione, mogą zostać wyszczepione w ciągu pięciu dni, a sobota i niedziela, tudzież w samą niedzielę punkty nie prowadzą szczepień" - powiedział we wtorek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Rozporządzenie dotyczące sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki

"Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmiany. Mówimy tutaj konkretnie o zapisie, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia, a więc wprowadzamy pewne rozluźnienie" - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że "jest to związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".

Dworczyk zwracał też uwagę, że coraz więcej dostawców szczepionek wywiązuje się z deklaracji dostarczenia szczepionek, ale wciąż nie jest ich wystarczająco dużo. "Na horyzoncie widać już wyraźnie ten moment, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości stworzonego systemu do realizacji programu szczepień, systemu, na który składa się ok. 7 tysięcy punktów w całej Polsce" - zaznaczył szef KPRM.

autor: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa, Olga Zakolska, Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (11)

dodaj komentarz
artimu
Co za brednie, to nie jest harmonogram szczepień, tylko harmonogram zapisu na szczepień
a to kolosalna różnica. Równie dobrze mogli by zapisywać w tan tym roku.
Wielkie halo, a kiedy będą szczepić przyszłym roku ?
Niech podadzą kiedy dany rocznik zostanie zaszczepiony, to wtenczas można będzie powiedzieć
Co za brednie, to nie jest harmonogram szczepień, tylko harmonogram zapisu na szczepień
a to kolosalna różnica. Równie dobrze mogli by zapisywać w tan tym roku.
Wielkie halo, a kiedy będą szczepić przyszłym roku ?
Niech podadzą kiedy dany rocznik zostanie zaszczepiony, to wtenczas można będzie powiedzieć czy przyspieszyli.
Żałosna szopka
carlito1
Szczepienne łajno się chyba coś nie sprzedaje???
zenonn
10 maja będzie znana liczba wszystkich chętnych do szczepienia.
Bedzie mniej niż połowa populacji.
Potem łapanka?

po_co
Odstrzał, w końcu i tak podobno jest za dużo ludzi. Kij ma dwa końce, skoro ludzie ciągle narzekają to odstrzelić maruderów i po sprawie :)
mimer
Czy ktoś mi powie jaki jest ekonomiczny sens masowego szczepienia 40 latków i młodszych skoro nie zaszczepiliśmy wszystkich starszych, przewlekle chorych i grup zawodowych mających kontakt z tymi pierwszymi? Ponoć ryzyko statystyczne śmierci na Covid rośnie wraz z wiekiem ( 0,5% - 40-49 lat, 1% 50-59 lat, 3% 60-69 lat itd).
taki-ktos-jak-ja
Ciekawe ilu śmiałków wśród młodych zgłosi się na przyjęcie eksperymentalnej szprycy o wielu działaniach niepożądanych?
zenonn
Zapewne niewielu, wielu z nich już przechorowało tę grypę, wielu bez zgłoszenia organom.
ravauw
czyli niezaszczepiony jeszcze 60 latek będzie się ścigał z 20 latkiem o szczepionkę, ten drugi będzie chciał, by mama kupiła mu wakacje na Ibizie, a ten pierwszy będzie chciał przeżyć.....
BRAWO PiS!
zenonn
Wyścigów nie będzie.
Rejestrujacy sie młodzi dostaną odległe terminy, zapewne w przyszłym roku
lorelie
nie ma czym szczepić, ludzie zrozumcie to !! 200 tyś mniej szczepionek, a "wolne media" pytają dlaczego tak wolno szczepimy :) nawet nie dotykają tematu producentów i ich nieterminowych dostaw. Żenada!

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki