REKLAMA

Sejm za ustawą powołującą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

2021-04-20 13:05
publikacja
2021-04-20 13:05
Sejm za ustawą powołującą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Sejm za ustawą powołującą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - zakłada ustawa, którą we wtorek uchwalił Sejm.

Za ustawą głosowało 417 posłów, przeciw było 30, a czterech się wstrzymało.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Posłowie przyjęli trzy poprawki z 43 zgłoszonych podczas drugiego czytania.

Pierwsza z nich - jak mówiła wcześniej PAP poseł sprawozdawca Anna Paluch (PiS) - dotyczy procedury odbioru mieszkania i zakłada, że jeżeli ekspertyza rzeczoznawcy zamówiona przez nabywcę przy odbiorze nie wykaże wady istotnej, to jej koszty w całości ponosi kupujący. Projekt przed poprawką zakładał, że nabywca w takim przypadku płaci tylko połowę, a połowę developer. "Zmieniliśmy to tak, że jeżeli okaże się, że nabywca nie ma racji, to tylko on ponosi koszty ekspertyzy" - wyjaśniła Paluch.

Kolejne dwie przyjęte poprawki umożliwiają zwiększenie rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Posłanka PiS przypomniała, że gminy, które realizują przedsięwzięcia mieszkaniowe mogą otrzymać z FRM nawet do 80 proc. wartości inwestycji. "Zainteresowanie jest tak duże, że pula 1,5 mld zł została już prawie wyczerpana, chodzi o by Fundusz służący rozwojowi mieszkalnictwa został zasilony przez rząd" - wskazała Paluch.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.

Jak wskazano, stosowany najczęściej przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy – bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej (tzw. OMRP) – nie zapewnia kupującemu skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera. Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje – zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie deweloperskiej – przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę.

"W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości" - wskazali twórcy przepisów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny mają zasilać składki płacone przez deweloperów. Ustawa zakłada, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc. Wskazano, że faktyczna wysokość stawki będzie określana w rozporządzeniu, co zapewni elastyczność oraz możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe. Napisano, że składka na Fundusz odprowadzana będzie przez dewelopera od wpłat dokonywanych przez nabywcę na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP).

Założono, że nabywca nowego mieszkalnia będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Ponadto doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie. Zaproponowano, by deweloper miał obowiązek przekazać prospekt informacyjny osobie kupującej mieszkanie. Zaznaczono, że dotychczas prospekt był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.

W ustawie określono prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego MRP. Doprecyzowano zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP, przepisy dotyczące zasad uprawnień kontrolnych banku oraz zasad dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pif/ aop/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (25)

dodaj komentarz
tadejurkiewicz
Nareszcie..... po 20 tu latach przekretow...jeszcze nie przeczytalem co wymyslono .....teraz mopze przyszedl czas na zalatwienie tematu Gwarancji Zaplaty dla Wszystkich Uczestnikow Procesu Budowlanego ....koordynator OUIGZ - [email protected]
www.gwarancjezaplaty/mwtb.pl
trolley
Deweloperzy podnoszą ceny bo się kończą mieszkania. Taki podobno popyt że nie nadąża za podażą.. tfu.. podaż nie nadąża za popytem hehe. Dilerzy podnoszą ceny aut bo podobno taki popyt że fabryki nie nadążają. Styropian niedługo w cenie złota. Drób ma zdrożeć dwukrotnie bo podobno ptasia grupa a poza tym argentyńska Deweloperzy podnoszą ceny bo się kończą mieszkania. Taki podobno popyt że nie nadąża za podażą.. tfu.. podaż nie nadąża za popytem hehe. Dilerzy podnoszą ceny aut bo podobno taki popyt że fabryki nie nadążają. Styropian niedługo w cenie złota. Drób ma zdrożeć dwukrotnie bo podobno ptasia grupa a poza tym argentyńska najlepsza wołowina jest dużo droższa czyli jest przestrzeń do wzrostów. Warzyw i pieczywa też ma zabraknąć więc też cena rośnie. Pani Jadzia podniosła ceny za strzyżenie o 50% bo wszystko rośnie. Rosną opłaty za śmieci wodę i powietrze. Drożeje benzyna i ropa. A jakże.. nasze pensje też rosną jak szalone. Glapa dostał np. 20% podwyżki. A na naszych kontach kasa się mnoży niczym na koncie tej firmy od respiratorów. Bezrobocie nie istnieje, żadnych zwolnień, cięć pensji, wszystko w górę! W ogóle u nas to raj. "Wirus zwyciężył gospodarkę.. tfu.. wirus został zwyciężony a gospodarka zwyciężyła". itp. Jaka ta propaganda, jaka się na nas wylewa niczym g.. do Wisły, jest tępa, głupia i ordynarna to głowa mała. Nowa ekonomia hehe. Komunistyczna propaganda to tej obecnej może tylko buty czyścić.
bankster-kreator
Trzeba dumę schować do kieszeni i mieć honor przyznać do błędu: jasiek2017 miałeś rację 2 lata temu, kiedy wszedłem z tobą w dyskusję. Rynek doszedł do takiego absurdu, że mało kto się tego spodziewał. Jesteś naganiaczem to fakt ale co jak co rynek nas zweryfikował. Ja mówiłem, że w 2020 będą spadki ty mówiłeś Trzeba dumę schować do kieszeni i mieć honor przyznać do błędu: jasiek2017 miałeś rację 2 lata temu, kiedy wszedłem z tobą w dyskusję. Rynek doszedł do takiego absurdu, że mało kto się tego spodziewał. Jesteś naganiaczem to fakt ale co jak co rynek nas zweryfikował. Ja mówiłem, że w 2020 będą spadki ty mówiłeś że będą wzrosty. Niskie stopy procentowe, dodruk siana na potęgę, niższy wkład własny, fundusz deweloperski itp. itd. wszystko się tak złożyło, że bania dalej puchnie.
exio
Jak wybuchł kryzys koronkowy też myślałem, że ceny spadną i również się naśmiewałem z wszystkich "naganiaczy na wzrosty" jednak na jesień się zorientowałem, że rynek zupełnie w drugą stronę ciągnie. Też przyznawałem się do błędu. Można to nazwać absurdem, nową ekonomią, jak kto chce.

Zacznij
Jak wybuchł kryzys koronkowy też myślałem, że ceny spadną i również się naśmiewałem z wszystkich "naganiaczy na wzrosty" jednak na jesień się zorientowałem, że rynek zupełnie w drugą stronę ciągnie. Też przyznawałem się do błędu. Można to nazwać absurdem, nową ekonomią, jak kto chce.

Zacznij teraz pisać na tym forum że jednak będzie rosło to zaraz zrobią z Ciebie naganiacza na wzrosty jak i z reszty którzy ogarnęli że rynek jednak puchnie.
bankster-kreator odpowiada exio
Ubierania leszczy w kredyty ciąg dalszy. Co nie zmienia faktu, że byłem w błędzie bo myślałem że ubrani będą maksymalnie do końca 2018r. i rynek zacznie schodzić w dół a tu taki psikus, że postanowił jeszcze trochę ubrać leszczy na górce. Myślałem że rynek założy im spodnie, kurteczkę i buty ale postanowił Ubierania leszczy w kredyty ciąg dalszy. Co nie zmienia faktu, że byłem w błędzie bo myślałem że ubrani będą maksymalnie do końca 2018r. i rynek zacznie schodzić w dół a tu taki psikus, że postanowił jeszcze trochę ubrać leszczy na górce. Myślałem że rynek założy im spodnie, kurteczkę i buty ale postanowił ich ubrać kompleksowo i założy im też czapeczkę, rękawiczki szaliczek a nawet maseczkę. Także faktycznie trochę się to wydłużyło.
jasiek2017 odpowiada bankster-kreator
To jak już masz taką pamięć to napiszę Ci co ja uważam co będzie się działo z cenami przez kolejne kilka lat.
Ogólnie uważam, że przez kolejne 30 lat albo i dłużej ceny będą szły w górę do momentu aż nasze średnie zarobki zrównają się z Europą Zachodnią. To oznacza, że ceny M także będą szły w górę
To jak już masz taką pamięć to napiszę Ci co ja uważam co będzie się działo z cenami przez kolejne kilka lat.
Ogólnie uważam, że przez kolejne 30 lat albo i dłużej ceny będą szły w górę do momentu aż nasze średnie zarobki zrównają się z Europą Zachodnią. To oznacza, że ceny M także będą szły w górę do poziomów zachodnich. A jakie są tam ceny każdy może sprawdzić sam.
Myślę, że przez najbliższe kilka lat ceny będą szły w górę później będzie mała korekta po której będzie ponowny wyskok do góry.
Im szybciej będzie rosła pensja minimalna tym więcej będzie do PL przyjeżdżało obcokrajowców. Oni muszą gdzieś mieszkać. Im u nas będzie lepiej tym więcej Polaków zza granicy wróci do PL.

Im więcej singli, ludzi chcących mieć drugie wakacyjne mieszkanie itd tym większy popyt.
Różne analizy mówią, że ok 2030 roku i dalej obecni 15 latkowie nie będą chcieli kupować M ze względu na cenę ale będą je wynajmować jak abonament na TV czy telefon.

To ponownie napędzi inwestorów.
trolley odpowiada jasiek2017
Odgrażałes się że w końcu raport za 4 kw 2020 zamknie wszystkim trolom na spadki gębę. To pokaż mi gdzie te wzrosty w tym raporcie hehe Może będą zaraz po tym jak pracownicy że zdalnej masowo wrócą do biur. Sam mówiłeś. A tak poza tym wystrzelą do nieba zaraz po tym jak wybuchnie wojna na Ukrainie. Też tak prorokowałeś hehe.
tomako_lunatic odpowiada jasiek2017
Jasiu, chyba pierwszy raz widzę komentarz Twojego autorstwa, w którym używasz argumentów – plus za to.

Oczywiście, w wartościach bezwzględnych nieruchomości w PL są obecnie średnio tańsze, niż w największych gospodarkach europejskich. Problem jednak w tym, że zupełnie inaczej to wygląda, jeśli zrównamy
Jasiu, chyba pierwszy raz widzę komentarz Twojego autorstwa, w którym używasz argumentów – plus za to.

Oczywiście, w wartościach bezwzględnych nieruchomości w PL są obecnie średnio tańsze, niż w największych gospodarkach europejskich. Problem jednak w tym, że zupełnie inaczej to wygląda, jeśli zrównamy to z przeciętnymi dochodami. W tym ujęciu, nieruchomości w PL są droższe, niż w DE, UK czy FR.

https://www.numbeo.com/property-investment/compare_countries_result.jsp?country1=Poland&country2=Germany
https://www.numbeo.com/property-investment/compare_countries_result.jsp?country1=Poland&country2=United+Kingdom
https://www.numbeo.com/property-investment/compare_countries_result.jsp?country1=Poland&country2=France
anty12
Poziomy pisowskiego skur nic nie przebije. Nawet dkatorzy wmurzynskich krajach maja wiecej RiGCZ. Wszystkie polaczki ktore glosowaly za pisem niedlugo zaplaca 1000000+ za dwupokojowa klite w duzym miescie. WAzne ze bedzie na plebs.
jasiek2017
Nie martw się, mieszkania potanieją.
Powie Ci to 80% forumowiczów z bankiera.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki