REKLAMA

KNF: Zmiany dot. kredytów frankowych to 3,37 mld zł składek ubezpieczeniowych do zwrotu

2021-04-20 16:03
publikacja
2021-04-20 16:03
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Zmiany otoczenia prawnego dotyczące kredytów frankowych mogłyby spowodować, że wartość zwróconych składek ubezpieczeniowych wynikająca z unieważnionych umów kredytowych wyniosłaby 3,37 mld zł - wynika z opublikowanej we wtorek prezentacji Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF opublikowała we wtorek prezentację “Wpływ potencjalnych zmian otoczenia prawnego dot. kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych na sektor ubezpieczeń”. “W wyniku realizacji zakładanych scenariuszy wartość zwróconych ubezpieczonym składek przypisanych brutto wynikających z unieważnionych umów wyniosłaby 3,37 mld zł” - czytamy w prezentacji.

Dodano, że 1,80 mld zł przypadłoby dla zakładów ubezpieczeń na życie, a 1,57 mld zł dla zakładów ubezpieczeń majątkowych.

W materiale podano, że testy warunków skrajnych ad-hoc zostały przeprowadzone przez krajowe zakłady ubezpieczeń w celu oszacowania wpływu zmian otoczenia prawnego na sektor ubezpieczeniowy odnośnie do kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.

“W tym celu opracowano dwa scenariusze, na podstawie których zakłady ubezpieczeń oszacowały wpływ ww. zmian na wartość środków własnych, wynik techniczny, wynik finansowy, wymogi kapitałowe oraz współczynnik wypłacalności” - informuje KNF. Dodano, że w scenariuszach założono, iż wszystkie umowy ubezpieczenia związane z kredytami walutowymi zostają unieważnione.

W scenariuszu bazowym założono, że wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, zakład ubezpieczeń uzyskuje zwrot zapłaconych prowizji związanych z przedmiotowymi polisami (tzw. clawback) i następuje zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.

W drugim scenariuszu, pesymistycznym, założono, że wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, zakład ubezpieczeń nie ma możliwości uzyskania zwrotu zapłaconych prowizji związanych z przedmiotowymi polisami (tzw. clawback). Złożono też, że zakład ubezpieczeń nie ma możliwości uzyskania zwrotu wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.

KNF informuje, że zrealizowanie się któregokolwiek z zakładanych scenariuszy nie spowodowałoby braku stabilności krajowego sektora ubezpieczeń ani nie doprowadziłoby do sytuacji braku pokrycia wymogu kapitałowego przez poszczególne zakłady ubezpieczeń.

Komisja zastrzegła w materiale, że dane należy traktować jako szacunkowe, co wynika m.in. z faktu, że część zakładów ubezpieczeń nie posiadała precyzyjnych informacji, które pozwalałyby stwierdzić czy określona umowa ubezpieczenia jest związana z kredytem indeksowanym w walucie obcej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prezestak
Na votum będzie rakieta, jeszcze chwilę
demeryt_69
KNF najwyraźniej jest z tego dumna - cyk to mało powiedziane :)
demeryt_69
Nikt mnie nigdy nie przekona, że KNF to bardzo kosztowna przechowalnia znajomych królika :)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki