REKLAMA

Sejm wznowił obrady, nie będzie głosowania ws. OFE

2021-04-20 10:30
publikacja
2021-04-20 10:30
Sejm wznowił obrady, nie będzie głosowania ws. OFE
Sejm wznowił obrady, nie będzie głosowania ws. OFE
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Kancelaria Premiera RP

Sejm we wtorek, po godz. 10 wznowił przerwane w zeszły czwartek posiedzenie; posłowie będą głosować m.in. nad projekt ws. powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Sejm, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie głosował nad projektem ustawy likwidującym OFE.

Na początku obrad posłowie uczcili pamięć zmarłego lekarza, samorządowca, posła na V i VI kadencji Aleksandra Soplińskiego.

Wspominał go szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, dowiedział się o śmierci Soplińskiego we wtorek rano. Podkreślił, że Sopliński był lekarzem, samorządowcem z Ciechanowa, potem zasiadał m.in. w sejmiku województwa mazowieckiego i w Sejmie.

Podczas obrad posłowie mają głosować nad kilkoma rządowymi projektami ustaw, dotyczącymi m.in. powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny mają zasilać składki płacone przez deweloperów.

Posłowie mają też głosować na projektem ws. usprawnienia postępowania w tzw. upadłości konsumenckiej oraz nad przepisami, które mają na celu doprecyzowanie mechanizmu powoływania młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego.

Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek głosowania projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE.

Zgodnie z pierwotną wersją kolejności głosowań, Sejm miał tego dnia głosować nad projektem. Witek poinformowała Sejm, że po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, podjęła decyzję o nieprzeprowadzaniu we wtorek trzeciego czytania projektu.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. (PAP)

aop/ je/

(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jes
Wredność i zawiść Nieinternowanego odczuwają już nie tylko obywatele ale też i jego koalicjanci. Idzie ku dobremu i końcowi pisowskich złodziejów.
demeryt_69
Ciekawe kto był autorem 'projektu' zwanego dla niepoznaki Otwarte Fundusze Emerytalne? Augusto Pinochet?
greg_waw
Już nie muszą likwidować OFE, bo mogą wydrukować ile zechcą :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Tak, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest lekarzem :)
demeryt_69
Zresztą Kopacz tożie :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki