REKLAMA

W rekordowym tempie przybywa cudzoziemców w Polsce

2021-04-20 06:49
publikacja
2021-04-20 06:49
fot. Kichigin / Shutterstock

Przez rok kryzysu wywołanego Covid-19 przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Łącznie pracuje ich w naszym kraju już 766 tys. osób. To najnowsze dane - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że z ostatnich danych ZUS wynika, że praktycznie przez cały czas trwania pandemii koronawirusa liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce systematycznie rośnie.

Jak wskazano, duży wzrost liczby takich pracowników w Polsce w dwóch ostatnich kwartałach 2020 r. był wynikiem odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych 725 173 obcokrajowców, co oznaczało wzrost o 11,3 proc. w stosunku do grudnia poprzedniego roku. W tej liczbie 59,4 proc. cudzoziemców było pracownikami, 3 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia, np. na zleceniu czy w formie pracy tymczasowej.

"Rz" zwraca uwagę, że największą grupę obcokrajowców, bo aż 73,4 proc., stanowili obywatele Ukrainy. W grudniu 2020 r. liczba takich pracowników zatrudnionych legalnie w Polsce wyniosła 532 503 osoby, oznacza to, że było ich o 11,1 proc. więcej niż na koniec 2019 r.

"To jednak nie koniec wzrostów, które od początku tego roku nabrały jeszcze szybszego tempa. Według najnowszych danych za marzec tego roku w systemie ubezpieczeń społecznych figuruje obecnie aż 766 tys. cudzoziemców. Wynika z tego, że tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku przybyło nad Wisłą 40 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Łącznie, licząc rok do roku, jest ich obecnie 100 tys. więcej niż w marcu 2020 r., gdy zaczynał się kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa" - podkreśla "Rz".

Gazeta informuje, że jednocześnie w całym systemie ubezpieczeń społecznych przybyło w tym czasie tylko 51 tys. ubezpieczonych i w marcu było ich łącznie 15,52 mln osób. Odliczając wzrost liczby cudzoziemców, można przyjąć, że liczba ubezpieczonych zmalała o 50 tys. osób.(PAP)

reb/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (44)

dodaj komentarz
jpelerj
Ten @drole to orbituje: "setki tysięcy obcokrajowców ciągnących tabunami do wielkich miast, podbijając ceny mieszkań i masowe wyburzanie wielkiej płyty. I ten patos i zacietrzewienie - naprawdę zabawne. Radzę przeczytać, ciężko będzie znaleźć coś zabawniejszego ROTFL.
magic_zone
dla wielu to ty jperelj złodzieju obcych nicków jesteś największym pośmiewiskiem na tym forum i najciężej to znaleść większego błazna od ciebie
jpelerj odpowiada magic_zone
I po co ten stres, jeszcze ci zaszkodzi. A o mamusi i gołodupcach dzisiaj nic nie będzie? LOL
drole
Już pisałem tu wielokrotnie, że ktoś kto pisze że zła demografia będzie miała wpływ na spadek cen mieszkań czy spadek cen wynajmu - ten pokazuje że nie ma pojęcia o czym pisze. Tym bardziej podając informację że większa umieralność wraz ze złą demografią mają ponoć spowodawać spadek cen. Po pierwsze demografia Już pisałem tu wielokrotnie, że ktoś kto pisze że zła demografia będzie miała wpływ na spadek cen mieszkań czy spadek cen wynajmu - ten pokazuje że nie ma pojęcia o czym pisze. Tym bardziej podając informację że większa umieralność wraz ze złą demografią mają ponoć spowodawać spadek cen. Po pierwsze demografia i ubytek ludności (najczęściej ucieczka młodych) może mieć tylko znaczenie na zadupiach typu Piotrków Trybunalski, Knurów czy jakiś inny Licheń. Po drugie do wielkich miast ludzie i pracownicy ciągną tabunami, te setki tysięcy obcokrajowców tam właśnie w 90% przyjechało, do dużych miast, a to w dużych miastach ma miejsce wzrost cen mieszkań i wzrost cen najmów. Za tymi miastami ceny w mniejszych miastach np. Lublin czy Białystok. Jak ktoś tego nie rozumie to jest totalnym ignorantem, albo ma jakiś swój interes by pisać bzdury na forach że niby to umieralność i demografią w ogóle wpłyną na ceny mieszkań. A gdzie wyburzanie starych ruin, mieszkań gdzie nie da się żyć, bo standard poniżej krytyki? A gdzie wielka płyta która ma już 60-70 lat a często była policzona tylko na 50 lat? A gdzie sytuacja że każdy chce mieć swoje mieszkanie, nawet taki 40-50 letni singiel?
O inflacji i o tym co się teraz będzie działo ze wszystkimi cenami też wam mogę zaraz napisać, bo jak ktoś tego jeszcze nie zrozumiał że czekając na spadki cen został w tzw. czarnej dziurze, to teraz będzie na forach zaklinał rzeczywistość, ale to i tak nic nie da.
marxs
może i demografia nie załatwi na amen mieszkanek ale zrobi to za nią monstrualny wzrost kosztów i opłat typu prąd,ogrzewanie,gaz,śmieci czy woda do tego takie fajne podateczki jak np.opłata deszczowa ale ostatecznie dobije kataster którego wprowadzenie jest na 100% pewne
xyzq
Chyba nie rozumiesz, że posiadanie mieszkania nie bierze się z "chcenia" tylko z wypadkowej potrzeb i możliwości ;) Ktoś może chcieć haratać ekstra 5 lub 10 lat aby mieć "prestiżowy lokal". Ktoś inny woli mieć mniej "prestiżową dzielnicę" ale kwaterę mniejszą i tańszą 20-30% niż ta Chyba nie rozumiesz, że posiadanie mieszkania nie bierze się z "chcenia" tylko z wypadkowej potrzeb i możliwości ;) Ktoś może chcieć haratać ekstra 5 lub 10 lat aby mieć "prestiżowy lokal". Ktoś inny woli mieć mniej "prestiżową dzielnicę" ale kwaterę mniejszą i tańszą 20-30% niż ta pierwsza. A ktoś inny powie że to pierdzieli, wystarczy mu lokum na obrzeżu miasta za to o 50% tańsze od tego pierwszego. To nie tak, że choćby 2 miliony - to chętnych sznureczek ;) Może i chęci oraz aspiracje są - ale niestety niekiedy możliwości z nimi nie korespondują. A jeżeli są chętni - daj Ci Boziu zdrowie - handluj nawet po PIŃĆ MILIONÓW :) I dopóki nie zostanie utworzona ogólnokrajowa lista i kupić można będzie tylko pierwsze mieszkanie z kolejki puki się nie sprzeda - będzie to działało tak, jak napisałem. No chyba, że przyjadą do nas szejkowie z worami "dularów" i wykupią wszystko na pniu za byle-ile - wtedy powiem że się pomyliłem i publicznie na forum za błąd przeproszę :)
marxs
przecież kryzys (ten prawdziwy) dopiero się rozpoczął w zeszłym roku wbrew temu co ludziki sądzą żadnego kryzysu nie bylo bo Glapa z Pixi i Dixi go zadrukowali ale juz w tym roku potężny wzrost opłat (woda,gaz,ogrzewanie czy prąd) a na jesieni dobije to na amen do reszty kosmiczne podwyzki cen żywności i takież samo przecież kryzys (ten prawdziwy) dopiero się rozpoczął w zeszłym roku wbrew temu co ludziki sądzą żadnego kryzysu nie bylo bo Glapa z Pixi i Dixi go zadrukowali ale juz w tym roku potężny wzrost opłat (woda,gaz,ogrzewanie czy prąd) a na jesieni dobije to na amen do reszty kosmiczne podwyzki cen żywności i takież samo bezrobocie po prostu zagranicznych pracowników pogonia do ich krajów z powrotem koszty życia chyba że dostana gigantyczne podwyżki pensji ale wtedy ich praca straciłaby sens
jpelerj
Tutejsi naganiacze na zakupy na górce cieszą się, że może najem nie zaliczy jeszcze większej wtopy, bo jeszcze ciągle wynajmują Ukraińcy. REWELACJA. Parę miesięcy temu wynajmowanie Ukraińcom to było tutaj traktowane jako kompletny upadek, bo wynajmują w kilku - kilkunastu ludzi jedno mieszkanie i nie ma jak dochodzić Tutejsi naganiacze na zakupy na górce cieszą się, że może najem nie zaliczy jeszcze większej wtopy, bo jeszcze ciągle wynajmują Ukraińcy. REWELACJA. Parę miesięcy temu wynajmowanie Ukraińcom to było tutaj traktowane jako kompletny upadek, bo wynajmują w kilku - kilkunastu ludzi jedno mieszkanie i nie ma jak dochodzić swoich kosztów. Ale zmiana ! Tylko bidule nie zauważyli, że ci Ukraińcy już wynajmują, więc nie ma co majaczyć o wzrostach, a najwyżej liczyć na ograniczenie spadków czynszu. LOL
jasiek2017
hahahahah Twój lekarz zaprasza na godzinę 13.00.

Od lat mam Ukraińców i ZERO problemów. Ale co o tym może wiedzieć sir zero ?
jasiek2017
Mnieszkania potaniejoo
Fszyscy bedo spać pod mostem, nikt nie wynajmie

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki