TOP 10 najbardziej rozpoznawalnych agencji pracy

W Polsce zaledwie 13% ankietowanych firm korzysta z usług agencji pracy. Większość z nich korzysta ze wsparcia pośredników pracy, gdy poszukuje pracowników niższego szczebla.

To jeden z wyników badania wizerunku agencji pracy w Polsce przeprowadzonego przez OTTO Polska. Badane firmy określiły swój stosunek do branży pracy tymczasowej, wskazały najpopularniejsze agencje pracy w Polsce, a także odpowiedziały na pytanie dotyczące stosowanych umów przy zatrudnianiu pracowników. Wyniki są zaskakujące.

Wizerunek agencji pracy w Polsce


Rynek agencji pracy w Polsce ma krótką historię, został bowiem uregulowany prawnie zaledwie dziewięć lat temu. Corocznie osiąga w miarę stabilny wzrost na poziomie 10%, w sytuacji, gdy z usług agencji korzysta, jak wykazało badanie OTTO Polska, zaledwie 13 % firm jest to dobry wynik. W Holandii, gdzie tradycja pracy tymczasowej sięga lat 50', z usług agencji korzysta ponad 40% firm. Tam też branża tymczasowa jest odbierana z dużo większym entuzjazmem niż w Polsce (6,8 do 4,9 w skali na 10). 7% ankietowanych firm odpowiedziało, że korzysta z agencji pracy, gdy potrzebuje pracowników niższego szczebla. Jednak dzisiaj agencje pracy moją dużo więcej do zaoferowania i są często niezastąpionym partnerem w poszukiwaniu pracowników na trudne, specjalistyczne stanowiska w finansach, bankowości, czy branży IT.


- Zadaniem agencji pracy jest uelastycznianie rynku pracy. Pomaganie przedsiębiorstwom w dostosowywaniu zatrudnienia w zależności od potrzeb, a także pozyskiwaniu talentów. To narzędzie z którego korzysta ponad 40% firm w Holandii. Firmy w Polsce domagają się od rządu uelastyczniania rynku pracy, tymczasem mają do dyspozycji już gotowe rozwiązania oferowane przez agencje pracy. Możliwość ograniczania kosztów zatrudnienia, sprawdzania pracowników pod kątem dopasowania pracownika na danym stanowisku, a także zatrudniania pracowników z innych krajów, w tym z Ukrainy. Zaledwie 13% wynik w dużej mierze związany jest z niewiedzą na temat rynku pracy tymczasowej - mówi Guido Vreuls, Director Central Europe OTTO.TOP 10 najbardziej rozpoznawalnych agencji pracy


W pierwszej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych agencji pracy znalazły się firmy: Work Service, Randstad, Adecco, Work Express, Impel, Manpower, Start People, OTTO Polska, Interkadra, Trendwalder.

Większość wymienionych przez pracodawców firm jest członkiem Polskiego Forum HR.W badaniu wzięło udział również 302 pracowników tymczasowych, którzy odpowiedzieli na pytanie, którą agencję pracy tymvzasowej wzieliby pod uwagę. Większość z nich wybiera Adecco, na drugim miejscu Work Service, na trzcim OTTO Polska.

Praktykowane formy zatrudnienia


Badane firmy odpowiedziały również na pytania dotyczące umów, na podstawie których zatrudniają oni pracowników. Wyniki mają istotne znaczenie w dyskusji na temat „umów śmieciowych”. Z badania wynika, że 93% badanych firm zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony, zaledwie 5% firm zatrudnia pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie lub o dzieło). Umowa pracę na czas określony budzi wątpliwości w dyskusji nad „umowami śmieciowymi” ze względu na zbyt częste ich nadużywanie, jednak jest to oprócz umowy o pracę na czas nieokreślony najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Gwarantuje bowiem pracownikom wszystkie świadczenia.

Firmy zatrudniające pracowników tymczasowych w 70% przypadków podpisują z pracownikami umowę o pracę tymczasową, natomiast 17% umowę o pracę. Umowy zlecenie i o dzieło podpisuje zaledwie 13 % firm.

/ OTTO Work Force
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 aneleh

Wysoka pozycja OTTO w zestawieniu potwierdza, ze firma jest wiarygodna; tez tak uwazam, bo juz trzy razy korzystalem wakacyjnie.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 0 ~pracownik

www.dobrypracownik.pl

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.