REKLAMA

Szpunar: Ujemne realne stopy proc. ograniczają negatywny wpływ pandemii na gospodarkę

2021-02-17 10:02
publikacja
2021-02-17 10:02
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Utrzymywanie ujemnych realnych stóp proc. w obecnej sytuacji koniunkturalnej ogranicza negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, w tym na rynek pracy, co pozytywnie wpływa na dochody i oszczędności gospodarstw domowych - napisał w artykule dla Obserwatora Finansowego dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

"Utrzymywanie ujemnych realnych stóp procentowych w obecnej sytuacji koniunkturalnej oddziałuje w kierunku ograniczenia negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę, w tym na rynek pracy, pozytywnie wpływając tym samym na dochody i oszczędności gospodarstw domowych" - napisał Szpunar.

Poglądy wyrażone w niniejszym artykule są opiniami autora i nie przedstawiają stanowiska NBP - zaznaczono.

Według artykułu Szpunara, silne obniżenie realnych stóp procentowych w ostatnim okresie wynikało z czynników cyklicznych i miało na celu ograniczenie negatywnego wpływu pandemii na aktywność gospodarczą i dynamikę cen.

"I jak wskazują wyniki analiz – na przykład dla Polski – cel ten został osiągnięty (por. prezentacja listopadowej projekcji inflacji i wzrostu gospodarczego NBP). To z kolei oznacza wymierne korzyści dla oszczędzających – dzięki ograniczeniu negatywnego wpływu pandemii na koniunkturę, dynamika płac i dochodów z działalności gospodarczej jest relatywnie wyższa" - wskazał Szpunar.

"Realna stopa zwrotu z wybranych form lokowania oszczędności ma oczywiście nadal znaczenie, jednak bez dochodów nie dałoby się w ogóle oszczędzać. Gdybyśmy natomiast w takich uwarunkowaniach, tj. gdy czynniki strukturalne i bieżąca pozycja cykliczna gospodarki uzasadnia utrzymanie realnych stóp procentowych na ujemnym poziomie, dążyli do utrzymania tych stóp powyżej zera, to ponieślibyśmy poważne koszty gospodarcze. Aktywność gospodarcza byłaby niższa, co prowadziłoby do wzrostu bezrobocia i pogorszenia się sytuacji finansowej wielu firm i gospodarstw domowych" - dodał.

Szpunar kontynuuje, że utrzymujący się spadek aktywności oddziaływałby także w kierunku spadku inflacji i rodziłby ryzyko wystąpienia pułapki deflacyjnej.

"Nietrudno się domyślić, że w takich uwarunkowaniach możliwość gromadzenia oszczędności byłaby ograniczona i to prawdopodobnie przez dłuższy czas. W tym kontekście warto też odnotować, że obecnie występuje w Polsce wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym, problemem nie są zatem zbyt niskie oszczędności, co raczej za niskie inwestycje" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
j22
Perfidne okradanie klasy średniej z oszczędności to podstawa systemu państwa dobrobytu w wersji PiS. Polacy łupienie z dorobku życia są od początku rządów dobrej zmiany tylko teraz doszli do granicy akceptacji społecznej. Makaron na uszy nawijaj Pan prezesowi.
pippin
Stopy procentowe to cena pieniadza.Skoro pieniadz jest go**o warty to komu to na reke? pomyslmy.. na pewno nie oszczedzajacym.
shadow_xx
jas2 się ujawnił jako pracownik NBP.
antek10
jak zarabia po kilkadziesiąt tysi na miesiac to go stopy procentowe nie obchodzą
prawy_ja
Z tym panem to tylko taka dyskusja miałaby sens: jak pana uderzę w twarz to będzie to miało pozytywny wpływ na pańskie uzębienie...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Och przepraszam za określenie "matoł" które mogło urazić niektórych przypadkowych internautów na tym forum. Tak naprawdę powinienem powiedzieć: specialista rządowy. O! Teraz lepiej?
jpelerj
Czy autor może wyjaśnić jak "To z kolei oznacza wymierne korzyści dla oszczędzających – dzięki ograniczeniu negatywnego wpływu pandemii na koniunkturę, dynamika płac i dochodów z działalności gospodarczej jest relatywnie wyższa"? że niby więcej zarabiają i mogą więcej oszczędzać? Paradne! Widać, Czy autor może wyjaśnić jak "To z kolei oznacza wymierne korzyści dla oszczędzających – dzięki ograniczeniu negatywnego wpływu pandemii na koniunkturę, dynamika płac i dochodów z działalności gospodarczej jest relatywnie wyższa"? że niby więcej zarabiają i mogą więcej oszczędzać? Paradne! Widać, że z NBP funkcjonariusze odkleili się od rzeczywistości. Dalej głosujmy na przewodnią siłę narodu!
wwojtekw
Ujemne realne stopy procentowe pozytywnie wpływają na oszczędności. Ktoś będzie łaskaw wyjaśnić tę sprzeczność? Ufam że p. Szpunar raczej niechętnie, ale pewnie jemu chodzi o to by ludzie to bez zastanowienia powtarzali.
antek10
pan Soboń by to wyjaśnił tylko niech pomyśli nad odpowiedzią

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki